Před deseti lety lákaly aplikace, teď je trendem blockchain. Vývojářské studio Cleevio investuje miliony do nové divize
V roce 2011 se začínaly rozjíždět mobilní aplikace a tuzemské Cleevio si na nich vybudovalo jméno i tržní pozici. Nyní je na vzestupu technologie blockchainu a vývojářské studio si nechce nechat ujet ani rozbíhající se kryptovlak. V lednu proto založilo blockchainové oddělení Cleev.io a do vybudování nového týmu a projektů plánuje investovat přes čtyři miliony korun.
„Chceme být top studio na tvorbu blockchain aplikací,“ netají velké ambice ředitel Cleevia David Bezděka. „Lidé chtějí používat web3, proto se na něj chceme soustředit a nabízet klientům prostor, kde jim pomůžeme vymyslet a realizovat celou jejich blockchain strategii,“ doplňuje šéf studia, které pod jeho vedením rychle roste – za poslední dva roky o 400 procent.
Blockchain je zjednodušeně řečeno decentralizovaná databáze, která se podobně jako řetěz z jednotlivých článků skládá z navazujících „bloků“ (odtud anglický název block chain) a díky způsobu jejich zápisu není možné data upravovat zpětně.
Pro tým Cleevia není tato technologie neznámou, příkladem jsou i zkušenosti z herního projektu Gamee, který studio budovalo s Boženou Řežábovou. Ten předloni exitoval za 130 milionů korun, loni pak nasedl na blockchain a v oblasti tzv. blockchainového gamingu se chce stát předním hráčem. K tomu mu pomůže nová investice ve výši 7,7 miliardy korun do jeho mateřské společnosti Animoca Brands.
V průběhu posledního roku se Cleevio s technologii blockchainu setkalo také v rámci některých dalších projektů. Vývojářské studio například vytvořilo virtuální šachy, ve kterých může hráč vsadit libovolnou část bitcoinu. Kdo pak vyhraje, získává sázky.
Dalším z příkladů projektů běžících na souvisejících technologiích je CO2IN – virtuální měna, která je krytá emisními povolenkami s cílem snižovat uhlíkovou stopu uživatelů „Projekt sice na blockchainu neběží, ale posunul nás směrem k DeFi,“ říká Bezděka s odkazem na decentralizované finance (proto zkratka DeFi), jež se snaží nahradit tradiční prostředníky, jako jsou banky nebo burzy.
„Věnovat se blockchainu byl pro Cleevio logický krok v rámci rozšiřování portfolia služeb. Kryptoměnám se v posledním roce usilovně věnovali i zakladatelé Cleevia ve svých projektech, možná i proto jsme se do toho pustili s takovou vášní a do nového oddělení se rozhodli investovat přes čtyři miliony korun,“ vysvětluje Bezděka s tím, že prostředky směřují do marketingu, partnerství s lokálními blockchain komunitami, vytvoření interních projektů a v neposlední řadě do vybudování týmu, jenž má do konce roku čítat dvacet lidí.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.