Před pár lety pro sebe postavil prototyp. Dnes jeho firma dělá domy, které lze časem klidně i zvětšit
Domy od firmy Bayaya jsou převážně tvořeny v hale, podle potřeby je lze v průběhu života zvětšit či zmenšit a dají se i přesunout na jiný pozemek.
Začínali s malými přístřešky a posedy, které spojovalo to, že mají blízko k přírodě. Společnost Bayaya ale vyrostla a spolu s ní také její stavby. V portfoliu má tak nyní chaty i rodinné domy. Vyznačují se přírodními materiály a univerzálností. Domy lze totiž v případě potřeby stěhovat a zvětšovat nebo naopak zmenšovat.
Kubík je stavba, která představuje 2+kk s galerií. „Naší kostkou vzdáváme hold jak Rubikovi, tak novému stavebnímu zákonu,“ popisuje ji Bayaya. Naráží tak na dvě věci. První je její tvar, který skutečně připomíná kostku. Druhou je fakt, že za předpokladu, že domek bude vzdálen od sousedů alespoň dva a půl metru, tak na něj nebude potřeba stavební povolení. To znamená nejen ušetřený čas, ale i nervy. Kubík má přitom pět metrů na výšku a čtyřicet metrů čtverečních. Na nich lidé najdou prosvětlenou stavbu o velikosti průměrného pražského bytu.
Právě Kubík patří k nejprodávanějším domům. Spolu se Švihákem, což je jednoduchý kvádrový dům s rozlohou 75 metrů čtverečních, ve kterém se ukrývá 3+1. Oba se dají využívat jako chata i dům. Švihák je ve skutečnosti doladěnou verzí původního prototypu, který si pro sebe postavil jeden ze zakladatelů společnosti Bayaya Ladislav Trpák. „Větší stavby jsme chtěli dělat od samého začátku. První dům jsme vyrobili už před čtyřmi lety. Bydlí v něm kolega Láďa, který ho zkoušel jako testovací prototyp. Pracovali jsme na vývoji, mapovali trh a zaběhlé praktiky ve stavebnictví, hledali, co dělat lépe, a nyní nastal ten správný čas jít se vším ven a začít další etapu firmy,“ líčí spolumajitel společnosti Jiří Veselka.
Aktuálně je v nabídce sedmička domů, jejichž výhoda spočívá v tom, že vznikají převážně v hale. Zájem je o domy i chaty, byť právě prodej rekreačních zařízení mírně převažuje. Řada lidí je pak staví také pro krátkodobé pronájmy. Během příštího roku chce Bayaya prodat přes padesát svých staveb. V budoucnu je pak v plánu také expanze do Evropy. Letos dosáhla firma obratu 40 milionů korun.
Domy jsou sestavené ze speciálních zateplených panelů, které si Bayaya vyvinul sám. Vnitřní stěna panelu se vyrábí rovnou pohledová, venkovní fasáda pak s ohledem na přání klienta. Může být modřínová, může jít o skládané dřevěné prvky či kombinované s perforovanými plechy. Domy tak vznikají jinde a na samotném pozemku pak není potřeba trávit tolik času jako s tradiční stavbou.
„Stavba jako taková může být hotová za jeden týden, ale následně nastupují ještě další práce, jako jsou montáže klimatizací světel, chytré domácnosti, koupelen či nábytku na míru. S těmito pracemi se dostáváme na měsíc až dva, podle náročnosti a velikosti domu,“ komentuje spolumajitel společnosti Bayaya.
V případě domu do čtyřiceti metrů čtverečních, které má právě třeba Kubík, není potřeba stavební povolení. Může tedy fungovat jako doplňková stavba. Nad tuto hranici už stavební povolení nutné je, firma však nabízí, že ho za klienta vyřídí. Je ale potřeba, aby pro dům byl i stavební pozemek.