Prémiové reality hlásí ochlazení. Na trh se ale díky tomu dostávají zajímavější nemovitosti

Realitní kanceláře hlásí zpomalení trhu, jinak tomu není ani v případě prémiových nemovitostí. Vychází to z nové analýzy Svoboda & Williams.

Svoboda & Williams ceny nemovitostí

Foto: Svoboda & Williams

Realitní kancelář Svoboda & Williams avizuje, že je možná korekce cen nemovitostí

0Zobrazit komentáře

Současná krize oslabila apetit po prémiových nemovitostech, jejich ceny ale zatím pokračovaly v růstu. Podle odhadů realitní kanceláře Svoboda & Williams se však zdá, že ve druhém pololetí čeká trh nemovitostí stagnace nebo dokonce korekce cen. Zcela jinak se má situace v segmentu prémiových rezidenčních pronájmů, kde ceny v porovnání s minulým rokem vyrostly o 14 procent.

Pražská kancelář zaměřená na prémiové reality dlouhodobě mapuje dění na trhu nemovitostí k prodeji i pronájmu. A za první polovinu letošního roku hlásí ochlazení, které koresponduje se situací na trhu „mainstreamových“ nemovitostí. Domácí realitky v posledním měsíci hlásily přibývání bytů na prodej, ke kterému přispívají drahé a kvůli limitům hůře dostupné hypotéky.

Situace se dotýká i prémiového segmentu, i když prozatím pouze počtu poptávek. „Přestože objem transakcí, které jsme v prvním pololetí v realitní kanceláři Svoboda & Williams realizovali, zatím zůstává více méně stabilní, aktuální pokles poptávek indikuje zpomalení trhu. V druhém pololetí nejspíš čeká pražský rezidenční trh stagnace nebo dokonce drobná korekce,“ říká majitel Svoboda & Williams Prokop Svoboda.

Zpomalení je ale dle Svobodových slov jen dočasné, navíc s ním jde ruku v ruce zkvalitnění nabídky. „Sledujeme, že se na trh v této fázi začínají dostávat zajímavější nemovitosti,“ dodává. Současná situace pak může přispět také k tomu, že lidé budou více poptávat energeticky úspornější a ekologicky šetrnější nemovitosti – jednak díky možnosti lepšího hospodaření, jednak díky tomu, že kvalitní reality garantují trvalé hodnoty.

svoboda-williams-prokop-svoboda_credits_natalie_denkr

Foto: Natalie Denkr

Spoluzakladatel Svoboda & Williams Prokop Svoboda

Svoboda & Williams sleduje meziroční pohyby cen, v tomto kontextu tak hlásí zvýšení ceny za metr čtvereční prémiové novostavby o 9,8 procenta na 155 014 korun. V případě přeprodejů, tedy starších nemovitostí, došlo k meziročnímu růstu o 6,6 procenta na 141 970 korun. Cenově v prodejích kanceláře dominuje Praha 1, kde průměrná cena za metr čtvereční dosahovala až 193 550 korun.

Trh nemovitostí přitom začíná hlásit plošné ochlazení a v některých regionech již začínají ceny mírně klesat. Například podle portálu Realitymix.cz ceny nemovitostí začínají stagnovat v Praze, kde v červenci klesla průměrná meziměsíční cena za metr čtvereční o 0,9 procenta, v Brně o dvě procenta a v Liberci a Plzni o více než čtyři procenta.

V meziročním srovnání však Realitymix hlásí rovněž růst průměrné ceny napříč všemi regiony. V Praze o ​​7 procent, v Brně o 15,1 procenta, v Hradci Králové dokonce téměř o 30 procent. Až nadcházející měsíce tedy ukáží, jak se budou ceny vyvíjet také v prémiovém segmentu.

Naopak o poklesu se nedá mluvit v případě nájmů. Průměrné měsíční nájemné u pražských nemovitostí, jejichž pronájem Svoboda & Williams zprostředkovává, podražilo meziročně o 14 procent a vyšplhalo se na 34 450 korun. Ceny dokonce překonaly úroveň před pandemií, a to o 5,2 procenta.

Výhledově přitom ceny nájemného porostou i nadále. Poptávku po nájemním bydlení totiž ženou vzhůru jak lidé, kteří nedosahují na podmínky pro získání hypotéky, tak váleční uprchlíci, kteří v Česku hledají dlouhodobé bydlení. V Praze tak podle Realitymixu došlo v červenci k téměř třicetiprocentnímu meziročnímu růstu, v Brně měsíční nájemné stouplo o 23,3 procenta a v Českých Budějovicích o 17,4 procenta.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym