Přes 700 milionů pro Keboolu, půl miliardy pro IP Fabric. Největší loňské investice českých startupů
Kdo i v době padajícího trhu přesvědčil o tom, že má potenciál? Prohlédněte si, kteří zakladatelé během roku nasbírali nejvyšší částky.
Zatímco v roce 2022 startupy českých zakladatelů oznámily devět investic, jejichž výše překonala hranici jedné miliardy korun, loni taková transakce neproběhla ani jedna. Mladé a inovativní firmy po celém světě i u nás totiž obecně nezažily dobrý rok a objem jejich financování meziročně značně propadl. Investoři se mnohem více dívají na zdravé fundamenty byznysu, zda například dokáže generovat zisk či se k tomu alespoň blíží. Ve srovnání s covidovými lety klesly i valuace.
Podle dat projektu CC25: Startupové Česko dokázaly inovativní firmy celkem přilákat 11,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 75,5 procenta méně. Tak slabý rok startupy nezažily více než pět let. Klesla přitom i běžná, tedy mediánová výše investice, a to z 30 milionů na 24 milionů korun. Kdo přitom dokázal přesvědčit investory o svém potenciálu? Přinášíme přehled desítky největších investic startupů českých zakladatelů. Více podrobností a dat najdete na speciálním webu.
Vůbec nejvyšší investici takzvané série A v regionu střední a východní Evropy si koncem roku na své konto připsala datová Keboola. Investoři v čele s americkým fondem Viking Global Investors do startupu zakladatelů Pavla Doležala, Petra Šimečka a Milana Veverky vložili 32 milionů dolarů, tedy více než 700 milionů korun. Součástí kola byli i předešlí investoři jako například Tomáš Čupr, spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera nebo Presto Ventures či Reflex Capital.
Hranici půl miliardy korun loni dokázal překonat také IP Fabric z oblasti správy síťové infrastruktury. Startup zakladatelů Pavla Bykova, Romana Apriase a Miroslava Hýbla v létě uzavřel kolo série B v celkové výši 25 milionů dolarů, tedy přibližně 540 milionů korun. Prostředky do něj vložil britský fond One Peak za účasti investorů z předchozích kol, německého Senova a českých Presto Ventures.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsK hranici 500 milionů se pak přiblížil startup Woltair, jenž domácnostem pomáhá zavádět obnovitelné zdroje energie. Investoři v čele s fondy Westly Group a Fifth Wall s přispěním mimo jiné českých Kaya VC a Inven Capital do projektu vložili 20,5 milionu eur, asi 480 milionů korun. První velkou injekci přitom Woltair oznamoval předloni v září, kdy získal 16,3 milionu eur (385 milionů korun). S tím, jak loni kolo rozšířil, tak celkově v rámci něj nabral 36,8 milionu eur, tedy 867 milionů korun.
Které další startupy ve srovnání s ostatními vyčnívají? Podívejte se do speciálu CC25: Startupové Česko, v němž pomocí dat a analýz podrobně mapujeme trh venture kapitálových investic a 17. ledna představíme výběr pětadvacítky zdejších startupů, které se vyplatí sledovat.