Přes 700 milionů pro Keboolu, půl miliardy pro IP Fabric. Největší loňské investice českých startupů

Kdo i v době padajícího trhu přesvědčil o tom, že má potenciál? Prohlédněte si, kteří zakladatelé během roku nasbírali nejvyšší částky.

Peter BrejčákPeter Brejčák

cc25_investice_clanek

Foto: CzechCrunch

Pavel Doležal a Petr Šimeček z Kebooly a Pavel Bykov z IP Fabric

0Zobrazit komentáře

Zatímco v roce 2022 startupy českých zakladatelů oznámily devět investic, jejichž výše překonala hranici jedné miliardy korun, loni taková transakce neproběhla ani jedna. Mladé a inovativní firmy po celém světě i u nás totiž obecně nezažily dobrý rok a objem jejich financování meziročně značně propadl. Investoři se mnohem více dívají na zdravé fundamenty byznysu, zda například dokáže generovat zisk či se k tomu alespoň blíží. Ve srovnání s covidovými lety klesly i valuace.

Podle dat projektu CC25: Startupové Česko dokázaly inovativní firmy celkem přilákat 11,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 75,5 procenta méně. Tak slabý rok startupy nezažily více než pět let. Klesla přitom i běžná, tedy mediánová výše investice, a to z 30 milionů na 24 milionů korun. Kdo přitom dokázal přesvědčit investory o svém potenciálu? Přinášíme přehled desítky největších investic startupů českých zakladatelů. Více podrobností a dat najdete na speciálním webu.

Vůbec nejvyšší investici takzvané série A v regionu střední a východní Evropy si koncem roku na své konto připsala datová Keboola. Investoři v čele s americkým fondem Viking Global Investors do startupu zakladatelů Pavla Doležala, Petra Šimečka a Milana Veverky vložili 32 milionů dolarů, tedy více než 700 milionů korun. Součástí kola byli i předešlí investoři jako například Tomáš Čupr, spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera nebo Presto Ventures či Reflex Capital.

Hranici půl miliardy korun loni dokázal překonat také IP Fabric z oblasti správy síťové infrastruktury. Startup zakladatelů Pavla Bykova, Romana Apriase a Miroslava Hýbla v létě uzavřel kolo série B v celkové výši 25 milionů dolarů, tedy přibližně 540 milionů korun. Prostředky do něj vložil britský fond One Peak za účasti investorů z předchozích kol, německého Senova a českých Presto Ventures.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K hranici 500 milionů se pak přiblížil startup Woltair, jenž domácnostem pomáhá zavádět obnovitelné zdroje energie. Investoři v čele s fondy Westly Group a Fifth Wall s přispěním mimo jiné českých Kaya VC a Inven Capital do projektu vložili 20,5 milionu eur, asi 480 milionů korun. První velkou injekci přitom Woltair oznamoval předloni v září, kdy získal 16,3 milionu eur (385 milionů korun). S tím, jak loni kolo rozšířil, tak celkově v rámci něj nabral 36,8 milionu eur, tedy 867 milionů korun.

Které další startupy ve srovnání s ostatními vyčnívají? Podívejte se do speciálu CC25: Startupové Česko, v němž pomocí dat a analýz podrobně mapujeme trh venture kapitálových investic a 17. ledna představíme výběr pětadvacítky zdejších startupů, které se vyplatí sledovat.

Největší investice českých startupů roku 2023

Po půlroce další investice. Nesnězeno získalo peníze od velkých jmen a míří do Rumunska

Předloni se projekt spojil s maďarským protějškem Munch. Teď vstupují na čtvrtý trh ve střední Evropě a celkem zachránily 1,5 milionu balíčků jídel.

Peter BrejčákPeter Brejčák

munchnezeno-team-min

Foto: Munch

Tým Nesnězeno/Munch

0Zobrazit komentáře

Mají přes tři tisíce partnerů a jejich aplikaci používají lidé v Česku, Maďarsku a na Slovensku, kde celkem před vyhozením zachránili 1,5 milionu balíčků potravin. Zdejší projekt Nesnězeno se koncem roku 2022 spojil se stejně zaměřeným Munch z Maďarska a teď oznámili dokončenou investici.

V rámci takzvaného kola Series A Munch získal blíže nespecifikovanou částku, s ohledem na kolo a obor se podle odhadu CzechCrunche mohla pohybovat v řádu jednotek milionů dolarů, tedy v rozmezí 50 milionů až 200 milionů korun. Posledně firma oznamovala investiční kolo v loňském červnu, kdy ji desítkami milionů korun podpořil i zdejší fond Tilia Impact Ventures.

Současné kolo vedly fondy Piton Capital z Velké Británie a FJ Labs ze Spojených států, které předtím podpořily giganty jako Alibaba a Delivery Hero. Přidal se také spoluzakladatel Grouponu a bývalý provozní ředitel německého miliardového jednorožce Auto1 Christopher Muhr či Kai Hansen, spoluzakladatel Lieferando, evropského startupu v oblasti doručování. Účastnili se i stávající investoři Fiedler Capital, Silicon Gardens, Márton Szőke, Péter Záborszky, STRT Holding a László Czirják.

Munch přitom v poslední době rozšířil spolupráce s několika významnými hráči, například kavárnami Starbucks ve třech zemích či s Penny v Česku a Maďarsku. Exkluzivní přítomnost má v každém obchodě Spar a Interspar v Maďarsku. Teď se projekt zaměřuje na svoji dosud největší expanzi do Rumunska, kde se podle statistik každoročně vyhodí přibližně 2,2 milionu tun jídla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Financování nám umožní vybudovat silnou pozici na rumunském trhu, počínaje Bukureští, a posléze dále rozšířit naši působnost ve střední, východní i jihovýchodní Evropě. Země jako Chorvatsko, Slovinsko, Řecko, Bulharsko a Srbsko jsou další na našem seznamu,“ doplnil ředitel Munch Bence Zwecker.

Ten projekt zakládal v roce 2020 s Botondem Zsoldosem, Albertem Wettsteinem a Kirillem Perepelicou s cílem bojovat proti plýtvání potravinami prostřednictvím technologií. Podobně vzniklo i zdejší Nesnězeno, za nímž stojí zakladatelé Jakub Henni a Michaela Gregorová. Ta již ale v projektu nepůsobí.