Přes pět miliard pro Rohlík. Tomáš Čupr získal další obří investici pro svou evropskou jízdu

Z českých startupů zatím žádný neoznámil tak obří kolo jako teď Rohlík. Celkem už skupina od investorů získala přes 12 miliard korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tomas-cupr2

Foto: Rohlik Group

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

0Zobrazit komentáře

Online supermarket Rohlik.cz zakladatele Tomáše Čupra pokračuje ve své velké jízdě. Ani ne rok poté, co oznámil zásadní investici, díky které získal status jednorožce (jak se označují startupy s valuací vyšší než miliarda dolarů), teď dokončil další výrazné kolo. V rámci takzvané série D získal 220 milionů eur, v přepočtu 5,4 miliardy korun. Z českých startupů historicky nikdo nezískal tolik prostředků.

Hlavním investorem kola je společnost Sofina a zúčastnili se ho i stávající investoři včetně Index Ventures i Tomáše Čupra. Transakce podle vyjádření odráží silnou důvěru investorů v klíčové ekonomické ukazatele Rohlíku. Celkové financování skupiny nyní přesahuje 500 milionů eur, tedy 12 miliard korun. Investice umožní skupině pokračovat v zavádění a urychlení technologických inovací (včetně automatizace skladů a elektromobility) a pomůže také urychlit expanzi do dalších měst.

Poté, co Rohlik Group úspěšně expandovala do Budapešti (Kifli.hu), Vídně (Gurkerl.at), německého Mnichova a Frankfurtu (Knuspr.de), v letošním roce nabídne služby i zákazníkům v Hamburku, Miláně (Sezamo.it), Bukurešti (Sezamo.ro) a Madridu (Sezamo.es). Společnost má přes jeden milion aktivních zákazníků a vykázala za minulý rok obrat 500 milionů eur. Společnost je od roku 2018 v Česku zisková, od roku 2021 se drží v plusu také v Maďarsku.

„Tato série financování je pro Rohlík a celý tým velkým úspěchem. Bez tak skvělého týmu bychom v této pozici nebyli. Toto navýšení nám navíc dává šanci stát se v příštích několika letech vítězem na poli online doručování potravin. Těším se na všechno, co teprve máme před sebou,“ říká Tomáš Čupr.

tomas-cupr2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Rohlík, který jsme loni zařadili mezi českých 25 startupů, jež se vyplatí sledovat, se aktuální zprávou vymyká aktuální bouři ve venture kapitálovém světě, kdy dochází k poklesu výše investic a běžně také valuací startupů kvůli nenaplněným slibům. Čuprovi ale investoři věří dlouhodobě. Loni v březnu oznámil ukončení kola za 190 milionů eur (přes pět miliard korun), o čtyři měsíce později v červenci na něj navázal další investicí 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). Právě ta firmu ohodnotila na 1,2 miliardy dolarů a stal se z něj jednorožec. Letos se do stáje bájných zvířat z českých zástupců k Rohlíku přidal také Productboard.

Vyšší než aktuální investici Rohlíku už v prosinci 2020 oznámil startup Shipmonk českého zakladatele Jana Bednáře, kdy nabral 290 milionů dolarů, v přepočtu 6,3 miliardy korun. Protože ale jde o firmu s oficiálním sídlem na americké Floridě, s aktuální investicí drží Čupr prvenství mezi ryze českými startupy. I nadále je dle nové akcionářské smlouvy vliv Čupra na řízení firmy nezměněný, zůstává největším akcionářem skupiny a ředitelem celé Rohlik Group.

„Tato investice je v souladu se strategií Sofiny v retailovém sektoru. Ta spočívá v poskytování růstového kapitálu našim partnerům, kteří s námi sdílejí naše hodnoty a vizi. Společně posouváme efektivitu, kvalitu sortimentu a pohodlí prodeje potravin na novou úroveň,“ prohlásil ředitel Sofina Harold Boël.

„Těšíme se na spolupráci s Rohlíkem a na využití našich mnohaletých investičních zkušeností v tomto odvětví. Věříme v zaměření Rohlíku na kvalitu sortimentu a spolupráci s lokálními dodavateli. I vzhledem k posunu zákazníků k dlouhodobé udržitelnosti to společnosti zajistí dobrou pozici pro získání významného podílu na evropském trhu online potravin,“ dodal.

„Jsme nadšeni pokračujícím silným a zároveň udržitelným růstem společnosti Rohlik Group, která již dosáhla ziskovosti na dvou klíčových trzích. Toto nejnovější investiční kolo umožní společnosti využít příležitosti, které před sebou má, navýšit investice do technologií, urychlit expanzi a upevnit své vedoucí postavení na trhu,“ říká Jan Hammer, partner společnosti Index Ventures.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym