Při výšlapu na Kilimandžáro vždy online. Tanzanská vláda pokryla horu vysokorychlostním internetem
Vedení země se tak rozhodlo kvůli větší bezpečnosti turistů. Zároveň jde o způsob, jak z hory vytěžit co nejvíc peněz pro ekonomiku.
Kilimandžáro je se svými 5 895 metry nejen nejvyšší horou Tanzanie, ale také celého afrického kontinentu. I z toho důvodu se jedná o oblíbený cíl horolezců, potažmo turistů, protože jeho vrchol zvaný Uhuru lze zdolat bez speciálního horolezeckého vybavení či zkušeností. Jedna z tras je dokonce lemována pohodlnými noclehárnami a na vrchol vyjeli už i cyklisté. Nyní by navíc výšlap k Uhuru měl být ještě pohodlnější. Horu totiž zalil vysokorychlostní internet.
Psal se rok 1889, když na vrchol Kilimandžára poprvé vystoupali Němec Hans Meyer a Rakušan Ludwig Purtscheller, kteří se označili za historicky první pokořitele hory. Nehledě na to, že jejich domorodý průvodce Lauwo byl na samotném vrcholu přibližně devětkrát před nimi.
Od té doby se stalo Kilimandžáro oblíbeným cílem horolezců a později i běžných turistů. Pro ně byly trasy uzpůsobeny tak, aby výšlap na vrchol zvládnul v podstatě každý fyzicky zdatný jedinec. Každý rok se ho pokouší zdolat přibližně 35 tisíc lidí. Důležitou se tak hora stala také pro tanzanskou ekonomiku. Turismus je druhým největším přispěvatelem do HDP země a třetím největším sektorem zaměstnanosti v zemi. Tanzanie chce z tohoto oslíka vytřepat co nejvíce zlaťáků.
I proto se rozhodla ke kroku, který má podle tamního ministra informací historický význam. Prostřednictvím státních telekomunikací Tanzania Telecommunications Corporation byla v nadmořské výšce 3 720 metrů zřízena širokopásmová síť, díky které se horou rozlilo vysokorychlostní internetové připojení. Samotný vrchol prozatím připojen nebyl, což by se však mělo změnit do konce letošního roku
Důvodem je podle zástupců vlády především bezpečnost pro návštěvníky a jejich průvodce, kteří byli nuceni vrcholy zdolávat zcela odstřiženi od internetu. Z oněch 35 tisíc návštěvníků totiž vzdá výstup až na samotný vrchol přibližně třetina z nich, přičemž nejčastějším důvodem je výšková nemoc či jiné zdravotní komplikace. Ty čas od času vyžadují i přivolání pomoci. A to by díky internetovému připojení mělo být podstatně jednodušší než dříve. Stejně jako lokalizace turistů.
Nicméně je jasné, že mimo vyšší bezpečnosti tento krok napomůže i celkovému PR hory a celé země. Není lepší způsob, jak nalákat turisty na zdolání vrcholu, než selfie a živé streamy na sociálních sítích. Vždyť během chvilky mohou zasáhnout miliony diváků.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs