Pro zdravotnictví, zbraně i filmy. Optických technologií z Přerova se po světě prodá za miliardy
Společnost Meopta vznikla v roce 1933, dnes umí i high-tech aplikace. Z Geralda Rausnitze udělala EY Podnikatele roku Olomouckého kraje.
Vytváří optiku do mikroskopů, filmových projektorů i pro vojenské účely. Její zdravotnické a vědecké přístroje, zařízení k průzkumu vesmíru nebo vojenské zbraňové systémy míří do celého světa. Byly to ale právě zbraně, které kdysi přerovskou firmu Meopta, dříve Optikotechna, málem přivedly ke krachu. Dnes jde ale o prosperující společnost, která v tržbách v roce 2021 překonala 3,6 miliardy korun. Dohlíží na ni Gerald Rausnitz, který právě získal ocenění EY Podnikatel roku Olomouckého kraje.
Firma, která letos slaví devadesát let od svého vzniku, je lídrem v oblasti optiky s globálním dosahem. Má centra v Česku a ve Spojených státech a na Přerovsku zaměstnává na 1 800 lidí. Z původní Optikotechny se postupně stala Meopta Group, která zastřešuje jednotlivé divize firmy – část se zaměřením na výrobu optiky a sportovní optiky, americkou divizi s cílením na sportovní optiku pro tamní trh, firmu MeoMed, která vyvíjí systémy pro zdravotnická zařízení a Meopta Systems, která se soustředí na kompletní vojenskou techniku.
Přitom právě vojenská technika kdysi celou Meoptu málem položila – v 70. a 80. letech totiž právě tento typ výroby ovládl naprostou většinu produkční kapacity společnosti. Po rozpadu Varšavské smlouvy byla ovšem vojenská výroba v Meoptě ukončena, čímž přišla o přibližně 80 procent příjmů a bylo potřeba firmu restrukturalizovat.
Povedlo se. Dnes jako jedna z mála společností v oboru poskytuje sestavy od počátečního návrhu a vývoje až po velkosériovou výrobu, dodání a montáž. A mimo jiné právě mezinárodní působení firmě umožňuje přivážet ze zahraničí nejnovější technologie a implementovat je v Česku.