Vede rodinnou firmu, kterou spoluzaložil Tomáš Baťa. Ročně zachrání desítky milionů plastových lahví

Tomáš Dudák z plastikářské firmy SPUR, kterou před dvanácti lety přebral po svém otci, se stal EY Podnikatelem roku Zlínského kraje.

Peter BrejčákPeter Brejčák

eoy_zlk_foto-2

Foto: EY

Tomáš Dudák, majitel společnosti SPUR

Odkaz Tomáše Bati – i navzdory tomu, že zahynul před devadesáti lety – napříč českým byznysem pořád žije. V podnikání inspiruje také Tomáše Dudáka, který je šéfem zlínské plastikářské firmy SPUR, jež vznikla před třiceti lety privatizací Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie. Právě jeho kořeny v meziválečném období položil obuvník Baťa. Rodinný podnik pak po svém otci před dvanácti lety převzal Dudák, pod jeho vedením nadále roste a nyní získal ocenění EY Podnikatele roku za Zlínský kraj.

SPUR pro svou výrobu využívá takzvanou efektivní upcyklaci plastů. Ročně zpracuje materiál ze 78 milionů PET lahví, které by jinak skončily mezi odpadky, a zušlechtí 600 tisíc kilogramů materiálu. Veškerý plastový odpad dokáže firma recyklovat ze 100 procent. Z tohoto materiálu následně vyrábí plastové potrubní systémy, desky a profily s využitím ve stavebnictví či výrobě nábytku a obalů. Nebo v oděvním průmyslu. Mezi nejvýznamnější klienty firmy patří například IKEA, ze zlínského areálu tak putují výrobky do celého světa.

Kromě výroby se plastikářská společnost věnuje vlastnímu výzkumu a produktovému i technologickému vývoji, svým zákazníkům díky tomu nabízí kompletní řetězec od vývoje přes vytvoření prototypu až po spuštění sériové výroby. Celkem SPUR produkuje až třicet výrobkových skupin a pod vedením Dudáka neustále roste, posledních čtrnáct let v průměru o třináct procent ročně.

Zatímco v roce 2015 firma zaznamenala celkový obrat ve výši 819 milionů korun s čistým ziskem 56 milionů, podle posledních dostupných dat za rok 2021 už tato čísla navýšila na 1,3 miliardy se ziskem 108 milionů. „Celkový obrat skupiny je dvě miliardy korun a máme zhruba 700 zaměstnanců k dnešnímu dni,“ doplňuje Dudák aktuální čísla.

eoy_zlk_foto-1

Foto: EY

Petra Přibylová z EY, Tomáš Dudák ze společnosti SPUR a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš

Samotného Dudáka přitom zkušenosti naučily, že podnikání není sprint, proto se při budování byznysu řídí Baťovým mottem, kdy „nemá konečný cíl, ale touhu dojít co nejdál“. Své podnikání staví především na důvěře a víře, že pokud má člověk nějaký sen, neexistují překážky. Za svůj největší úkol považuje zajistit pokračování firmy a výroby pro své nástupce.

Společenskou odpovědnost pak firma prokázala také v době covidové krize, kdy potřebným zdarma poskytla více jak 400 tisíc nano respirátorů s vlastní technologií, je také výhradním dodavatelem pro organizaci Iglou, která vyrábí přístřešky pro lidi v nouzi nejen v Česku i ve Francii.

Díky dosaženým výsledkům i podnikatelskému přístupu nyní šestačtyřicetiletý Dudák získal ocenění Podnikatel roku 2022 Zlínského kraje od společnosti EY, jež probíhalo pod záštitou tamního hejtmana Radima Holiše. CzechCrunch je mediálním partnerem ocenění.

Porota se pro udělení titulu rozhodla mimo jiné proto, že SPUR při výrobě klade velký důraz ochranu životního prostředí a odpovědné podnikání. Svým přístupem Dudák dokazuje, jak může fungovat udržitelnost v praxi a být tak inspirací i pro další podnikatele.

„Příklad Tomáše Dudáka, který převzal vedení plastikářské firmy SPUR od svého otce, je velkou inspirací pro všechny rodinné firmy. Tomáš velmi úspěšně pokračuje v rozvoji plastikářské výroby na Zlínsku a současně klade velký důraz na ochranu životního prostředí a udržitelné podnikání,“ uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY v České republice.

V porotě zasedli bývalí vítězové národního kola soutěže a známé tváře českého byznysu jako Tomáš Čupr z Rohlíku, Josef Průša z Prusa Research, Oliver Dlouhý z Kiwi.com, Radka Prokopvá z Alcadrian či Eduard Kučera z Avastu. Výsledky národního finále budou vyhlášeny 28. února, vítěz se následně zúčastní celosvětového finále a bude spolu s ostatními národními vítězi z padesáti čtyř zemí světa bojovat o titul EY Světový podnikatel roku.

Ve Zlínském kraji byl letos vyhlášen v pořadí desátý regionální vítěz. Ač rozlohou i počtem obyvatel patří region v rámci republiky k těm menším, úspěšnému podnikání se zde daří, což dokazuje Petr Chmela, držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky a spolumajitel společnosti Tescoma, kterou znají zákazníci daleko za hranicemi Česka.