Proč jet na Oppenheimera do Prahy? Vysvětlujeme dostupné formáty novinky Christophera Nolana

Film o vzniku atomové bomby je v Česku možné zhlédnout minimálně ve čtyřech různých formátech. Přibližujeme, co znamenají a jaký vybrat.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

OPPENHEIMER

Foto: CinemArt

Christopher Nolan a Cillian Murphy při natáčení filmu Oppenheimer

Do kin vstoupil Oppenheimer a je dostupný v několika formátech. A teď přichází zásadní otázka – jaký vybrat? A proč? To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Do českých kin včera vstoupil očekávaný Oppenheimer pojednávající o vývoji atomové bomby ve čtyřicátých letech a jeho složitém morálním i politickém kontextu. Vzhledem k excelentním recenzím není ani tak otázkou, zda snímek na velkém plátně vidět, ale v jakém formátu – u nás jsou dostupné minimálně čtyři a v následujících odstavcích vysvětlíme, co který znamená.

Standard – dnes stále nejčastější formát, kdy se film promítá ze speciálního disku z digitálního souboru (DCI) ve standardním rozlišení 2K, tedy přibližně Full HD. Samozřejmě v mnohem vyšším datovém toku a kvalitě než mají prodávané digitální kopie. Očekávat lze tedy kvalitu, na jakou jsme zvyklí, bez dalších příkras. Při objednávání vstupenek online u filmu neuvidíme žádnou speciální značku.

4K – opět projekce z digitálního souboru, ale v rozlišení odpovídajícím 4K. To znamená až čtyřnásobně vyšší míru detailů v obrazu než u standardního formátu, přičemž rozdíl je samozřejmě tím viditelnější, čím blíže plátnu sedíme. Pro většinu diváků v zadních sedačkách příplatek spíše není nutný.

35mm z filmové kopie – analogové promítání z filmového pásu ve standardním rozlišení, jehož digitální ekvivalent je někde mezi 2K a 4K. Vzhledem k tomu, že používané projektory budou nejspíš staršího data, lze očekávat horší kvalitu než u digitálních kopií. Analogový film je nicméně preferovaným formátem režiséra Christophera Nolana a do promítání vnáší malé nedokonalosti (smítka na filmu) nebo mírné poskakování obrazu, které projekci dodávají specifickou retro atmosféru. Seznam projekcí z 35mm filmu je na webu digitalnikino.cz.

IMAX z 70mm filmu — také analogový formát, obrazově ovšem zdaleka nejdokonalejší zkušenost, jakou dnešní kinematografie nabízí. Filmy pro tento formát je nutné natáčet speciálními kamerami IMAX a míra obrazových informací, kterou zachytí, odpovídá digitálnímu rozlišení asi 12K. Navíc v mnoha scénách nabídne větší plochu obrazu, zachycuje totiž více ve vertikální ose. Nolan ho má samozřejmě nejraději.

Projekce ze 70mm filmu jsou v Česku dostupné pouze v pražském IMAX v Cinema City na Floře, ten je navíc jedním z jen třiceti sálů na celém světě (jediným v kontinentální Evropě), kde lze Oppenheimera v tomto formátu zhlédnout. Podle informací firmy IMAX budou projekce ze 70mm filmu dostupné jen tři týdny, tedy do 10. srpna.


Co ukazují trailery

Stvořitel

Na Zemi už pár desítek let probíhá válka lidí s umělou inteligencí. V novince režiséra Rogue One: A Star Wars Story se ale věci mají výrazně jinak, než se zprvu může zdát. Více zde.


Co hýbe světem filmu a televize

Zájem o Toma Cruise po Top Gunu opadl

Koncem minulého týdne do kin vstoupila nová Mission: Impossible Odplata – První část a očekávalo se, že to bude představovat otočení situace po dosud mizerném létu s kasovními neúspěchy jako Flash nebo pátý Indiana Jones. Premiérový víkend skvěle recenzovaného snímku ale moc nenadchl – 235 milionů dolarů z celého světa bylo méně, než naznačovaly analýzy. Rozpočet novinky s Tomem Cruisem navíc vyšel na necelých 300 milionů dolarů. Zda se zaplatí, tak bude záviset na jeho trvanlivosti. Uvidíme, jak si povedou Barbie a Oppenheimer.

Novou Mission: Impossible jsme rozebírali i v našem podcastu Spoiler:


Co si pustit

Oni naklonovali Tyrona

Netflix  |  Komedie  |  2023  |  122 min.  |  ČSFD

they-cloned-tyrone

Foto: Lewis/Netflix

Film Oni naklonovali Tyrona

Oni naklonovali Tyrona je film, v němž trojice nekonvenčních hrdinů odhaluje konspiraci o vládních experimentech s klonováním. Ti, kterým nestačí nezvyklá kombinace žánrů sci-fi a absurdní komedie, přitom zároveň dostanou komentář k současné americké společnosti. Je to prý něco mezi Uteč, Chatou v horách a Invazí lupičů těl.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.