Prohra pro PPF a nový ženich pro Monetu aneb Jak vidí analytici padlý bankovní deal roku?

Investoři nebudou příliš nadšeni a můžeme čekat zvýšenou volatilitu na akciích Monety, předpovídají odborníci.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ppf-gate

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

Nepříliš nadšení investoři, snížení důvěryhodnosti nejvýznamnější finanční skupiny v zemi či obava z toho, co přinese ekonomická situace. I tak hovoří analytici o padlém bankovním dealu, který bolestivě a několik let vznikal, aby nakonec stejně vzal za své. Řeč je o plánovaném spojení Monety a Air Bank, z něhož však nakonec vycouvala PPF. Důvodem má být negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky na kapitálovou vybavenost bank v Česku.

„Podle názoru PPF nejsou a nebudou naplněny předpoklady, za kterých byla celá transakce připravena a domluvena. Skupina PPF byla připravena dostát všem svým smluvním závazkům, uzavřenou dohodu však vítá a považuje ji v danou chvíli za nejlepší řešení pro PPF i pro ostatní akcionáře Moneta Money Bank,“ uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek.

Transakci o spojení bankovní části PPF (kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a úvěrová společnost Zonky) s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Kupní cena Air Bank byla smlouvou stanovena na 25,9 miliardy korun. Moneta plánovala financovat nákup prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky. Celý proces však nyní ukončila.

Podle skupiny PPF by v případě dokončení transakce nejen nastala redukce plánů rozvoje, ale i snížení rozdělitelného zisku a rezerv ve srovnání s představami při podpisu rámcové smlouvy. Důvodem je zvýšení sazby tzv. proticyklické kapitálové rezervy ČNB ze současných 0,5 procenta až na 2,5 procenta v roce 2023. Dokončení transakce by podle PPF také negativně ovlivnilo podle platných účetních pravidel výši regulatorního kapitálu. Zároveň současný vývoj ekonomiky a válka na Ukrajině zvyšuje ekonomická rizika a snižuje potenciální růst sloučené banky, dodala PPF.

spurny

Foto: Moneta

Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva Moneta Money Bank

Vedení Monety podle svého vyjádření přistoupilo na návrh dohody s tím, že získá zpět náklady investované do procesu akvizice a zároveň odstraní nejistoty spojené s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. „V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě a že stávající bude držet minimálně po dobu dvanácti měsíců. Nicméně, PPF má možnost prodat svůj stávající podíl na úrovni 29,94 procenta potenciálnímu strategickému investorovi,“ uvedla Moneta.

Co na padlý bankovní deal roku říkají analytici? Odpovídají zástupci společností Cyrrus, XTB a Capitalinked.

***

Tomáš Pfeiler, portfolio manažer Cyrrusu

Nezvykle nízká cena v posledních několika týdnech vysílala nepřímý signál, že se transakce může zadrhávat. Současné nejisté makroprostředí a kapitálové požadavky atraktivitu Monety snižují. Je diskutabilní, jak na situaci zareagují akcie Monety. Investoři budou reagovat pozitivně na skutečnost, že Moneta nezaplatí za aktiva skupiny Air Bank přehnaně vysokou částku. Nicméně taktéž platí, že transakce s PPF představovala pro akcie Monety jakousi bezpečností pojistku. Krátkodobě může cena zkopírovat akcie ostatních bank obchodovaných na pražské burza a zamířit dolů.


Jiří Tyleček, analytik XTB

Ukončení akvizice je velkým překvapením. PPF uvádí sérii důvodů, proč z obchodu ustupuje, ale ani dohromady se nezdají tak zásadní, aby celou transakci shodily pod stůl. Investoři nebudou příliš nadšeni a můžeme čekat zvýšenou volatilitu na akciích Monety. Bankovní sektor je pod tlakem a plánovaná akvizice Monety ze strany PPF mohla být důvodem, proč tuto banku zatím negativní nálada v sektoru zasáhla jen okrajově.

Pro PPF je ukončení akvizice prohrou, která rozhodně nezvýší důvěryhodnost skupiny. A Moneta si pravděpodobně brzy začne hledat nového ženicha. Takřka 30% podíl PPF v Monetě by mohl být brzy na prodej strategickému investorovi.


Radim Dohnal, zakladatel Capitalinked

Celkem mi vyjádření z PPF dávají smysl. Sazba proticyklické kapitálové rezervy se skutečně má silně navyšovat, to samo o sobě snižuje potenciál pro výplatu dividend, a tak činí investici do akcií Monety méně atraktivní. Moneta má, myslím, z bank na českém trhu nejmenší schopnost navýšené sazby ČNB efektivně přenášet na úvěrové klienty a současně její úvěrové portfolio bude ekonomickým zpomalením postiženo z velkých bank nejvíce.

Dále vyšší korunová úroková míra zvyšuje diskontní sazbu v oceňovacích modelech, a tak současnou hodnotu budoucích příjmů snižuje. To všechno činí atraktivitu akcií Moneta horší než loni v létě. A i když byla aktiva Home Creditu a Air Bank oceněna velmi optimisticky, tak i tak PPF vyhodnocuje „fúzi“ jako nevýhodnou.

Jídelna PPF

Přečtěte si takéNavštívili jsme závodní jídelnu, kde obědvá šéf PPFTady obědvá šéf PPF. Navštívili jsme závodní jídelnu, kterou mohou jiné firmy závidět

Svoji roli mohlo sehrát i angažmá Jiřího Šmejce, který proti mému očekávání nejde budovat skupinu tak bankovně orientovanou, nebo takové plány jsou minimálně odloženy a skupina se před dalším bude více konsolidovat. Roli mohly sehrát také realizované ztráty Home Creditu v Rusku a další zhoršení v Číně a zhoršení výhledu na rating dluhopisů PPF Telecom Group B.V.

Co bude dále? Myslím, že PPF nebo firmy kolem Pavla Tykače se o banku budou zajímat nadále a budou různými způsoby připraveni svůj podíl oportunisticky navyšovat, ale také mít podíl připraven k prodeji. I když si nemyslím, že v současné době je v Evropě uskupení, které by mělo zájem o třicetiprocentní podíl na velké české bance. Za rok může být všechno jinak.

Pro ekonomiku České republiky jde, myslím, o velmi dobrou zprávu. Že akciový trh nepřijde o další slušnou emisi a že oligarchové nejsou schopni překonávat všechny překážky, tedy volný trh to má ještě chvíli volné. Myslím si také, že méně koncentrovaný bankovní trh je spíše výhoda pro domácí ekonomiku.

Ve spolupráci s ČTK.

Nejdražší nákup sportovního klubu v historii je hotov. Abramovič prodal fotbalovou Chelsea

Pod Abramovičem zažila Chelsea nejúspěšnější éru v klubové historii – vyhrála vše, co se dalo. Noví majitelé z USA za ni zaplatí přes 120 miliard korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

chelseafc

Foto: Chelsea FC

Fotbalový klub Chelsea FC má nové majitele

0Zobrazit komentáře

Byl to obchod, který by za běžných okolností trval devět měsíců. Jenže Chelsea ani Roman Abramovič tolik času neměli. Poté, co na ruského miliardáře dopadly tvrdé ekonomické sankce, se muselo konat rychle. Fotbalovému klubu z Londýna, ze kterého Abramovič udělal svými miliardami jeden z nejúspěšnějších týmů posledních dvou dekád, totiž hrozilo, že přijde o licenci. Historický obchod se tak musel zrodit v rekordním čase. Dnes Chelsea potvrdila, že k němu oficiálně došlo. Od Abramoviče ji kupují Američané při celkové sumě přesahující 120 miliard korun.

Ve čtvrtek 24. února zahájil ruský prezident Vladimir Putin invazi na Ukrajinu. Ve středu 2. března už byla Chelsea na prodej. Na ruského miliardáře s izraelským pasem totiž začala dopadat tíha sankcí, které na takzvané oligarchy a další osoby navázané na Putinův režim postupně uvaloval západní svět. Po necelých třech měsících má sledovaný případ rozuzlení – Roman Abramovič svůj fotbalový klub po 19 letech prodává, ale právě kvůli sankcím za to nemůže inkasovat ani libru.

Celkový obchod je přitom rekordní. Americké konsorcium investorů vedené Toddem Boehlym a společností Clearlake Capital totiž za Chelsea zaplatí 2,5 miliardy liber, přičemž se zavázalo k tomu, že do klubu v následujících letech investuje další 1,75 miliardy liber. To posouvá celkovou hodnotu obchodu na 4,25 miliardy liber, což je v přepočtu přes 120 miliard korun a zároveň největší částka, kterou kdy kdo za sportovní klub zaplatil.

Ptalo se 250 zájemců

Ke zlomení rekordu nicméně stačí „jen“ zmíněných 2,5 miliardy liber. To je v přepočtu zhruba 3,1 miliardy dolarů a jak informuje magazín Axios, bezpečně tato transakce překonává obchod z roku 2020, kdy za 2,4 miliardy dolarů kupoval Steve Cohen baseballový klub New York Mets. Za více než dvě miliardy dolarů se prodalo už celkem sedm sportovních franšíz, Chelsea je však prvním klubem mimo USA.

Místo na Abramovičovo konto nicméně půjde výtěžek z prodeje na dobročinné účely. Objemnou transakci musela schválit celá řada těles. Zelenou prodeji dalo jak vedení Premier League, nejvyšší anglické fotbalové soutěže, tak britská vláda, která na celou záležitost kvůli sankcím dohlížela. Souhlas vyjádřila rovněž portugalská vláda, protože Abramovič drží vedle ruského a izraelského také portugalský pas. Vše se nakonec uzavřelo den před vypršením speciální licence, díky níž mohla Chelsea i nadále hrát své zápasy a s omezeními fungovat.

abramovic-boehly-chelsea

Foto: Chelsea/Eric van den Brulle/Wikimedia/CzechCrunch

Chelsea míří od Romana Abramoviče k Američanům v čele s Toddem Boehlym

Chelsea uvedla, že obdržela více než 250 dotazů od zájemců o koupi. Nakonec bylo uzavřeno celkem dvaatřicet dohod o mlčenlivosti a na stůl následně dorazilo dvanáct důvěryhodných nabídek. Z nich se zúžil výběr na čtyři, následně na tři a jako vítězné z nich vyšlo konsorcium vedené Toddem Boehlym. Spolumajitel baseballového klubu Los Angeles Dodgers je hlavní tváří celé skupiny, nejvýznamnější finanční část ale poskytuje kalifornská investiční společnost Clearlake Capital.

Osmačtyřicetiletý Boehly bude zastávat funkci předsedy holdingové společnosti, která Chelsea nově vlastní, přičemž s Clearlake Capital si rovným dílem rozdělí kontrolu i řízení klubu. Hlasovacích práv budou mít stejně, většinu akcií klubu ale má držet Clearlake. „Je nám ctí stát se novými správci Chelsea FC,“ uvedl Boehly, který stojí za investiční skupinou Eldridge Industries a vedle zmíněných Dodgers má podíly také v basketbalových Los Angeles Lakers a Sparks.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s ním má v těchto amerických sportovních franšízách zainvestováno také Mark Walter, který se vydává s Boehlym i do Evropy a je součástí nákupu Chelsea. Posledním nejvýraznějším členem konsorcia je švýcarský miliardář Hansjörg Wyss, který byl vůbec prvním, kdo veřejně prozradil, že chce Abramovič po vypuknutí války na Ukrajině svůj klub prodat.

„Všichni do toho jdeme na 100 procent. Naše vize jako vlastníků je jasná: chceme, aby na nás fanoušci byli hrdí. Spolu s naším závazkem rozvíjet mládežnický tým a získávat ty nejlepší talenty je naším akčním plánem investovat do klubu dlouhodobě a navázat na pozoruhodnou historii úspěchů Chelsea,“ dodal Boehly.

Navázání na zlatou éru

Pod Romanem Abramovičem zažila Chelsea svou nejúspěšnější éru v klubové historii, když vyhrála vše, co se dalo. Od roku 2003 posbírala celkem jednadvacet trofejí, včetně těch nejcennějších v podobě pěti titulů v Premier League a dvou triumfů v Lize mistrů. „Vlastnictví tohoto klubu s sebou nese velkou odpovědnost. Od svého příchodu do Chelsea před téměř dvaceti lety jsem byl přímým svědkem toho, čeho může tento klub dosáhnout. Mým cílem bylo zajistit, aby příští majitel měl myšlení, které umožní úspěch mužského a ženského týmu,“ uvedl Abramovič.

Noví majitelé se zavázali k dalším investicím nejen do mužských, ženských či mládežnických týmů, ale také do rozvoje stadionu Stamford Bridge, na němž Chelsea hraje. Ten má kapacitu jen necelých 42 tisíc diváků, což v dnešní době nestačí. Rozšířit ho, aby bylo možné inkasovat vyšší příjmy z domácích zápasů, už původně plánoval Abramovič, ale nakonec svůj záměr i kvůli tomu, že mu Britové ještě před válkou na Ukrajině odebrali víza, zastavil.

Pro Chelsea je nyní zásadní, že se může provozně opět nadechnout a například začít nakupovat nové hráče nebo prodlužovat smlouvy s těmi stávajícími. „Jsme nadšeni, že můžeme věnovat prostředky na pokračování vedoucí role Chelsea v anglickém a světovém fotbale. (…) Společně rozšíříme investice klubu do infrastruktury, technologií a sportovní vědy, abychom podpořili neuvěřitelné fotbalové a obchodní týmy Chelsea – to vše s cílem využít tento růst k ještě větším úspěchům na hřišti,“ uvedli Behdad Eghbali a José E. Feliciano, spoluzakladatelé a řídící partneři společnosti Clearlake.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.