Prohra pro PPF a nový ženich pro Monetu aneb Jak vidí analytici padlý bankovní deal roku?

Investoři nebudou příliš nadšeni a můžeme čekat zvýšenou volatilitu na akciích Monety, předpovídají odborníci.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ppf-gate

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

Nepříliš nadšení investoři, snížení důvěryhodnosti nejvýznamnější finanční skupiny v zemi či obava z toho, co přinese ekonomická situace. I tak hovoří analytici o padlém bankovním dealu, který bolestivě a několik let vznikal, aby nakonec stejně vzal za své. Řeč je o plánovaném spojení Monety a Air Bank, z něhož však nakonec vycouvala PPF. Důvodem má být negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky na kapitálovou vybavenost bank v Česku.

„Podle názoru PPF nejsou a nebudou naplněny předpoklady, za kterých byla celá transakce připravena a domluvena. Skupina PPF byla připravena dostát všem svým smluvním závazkům, uzavřenou dohodu však vítá a považuje ji v danou chvíli za nejlepší řešení pro PPF i pro ostatní akcionáře Moneta Money Bank,“ uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek.

Transakci o spojení bankovní části PPF (kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a úvěrová společnost Zonky) s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Kupní cena Air Bank byla smlouvou stanovena na 25,9 miliardy korun. Moneta plánovala financovat nákup prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky. Celý proces však nyní ukončila.

Podle skupiny PPF by v případě dokončení transakce nejen nastala redukce plánů rozvoje, ale i snížení rozdělitelného zisku a rezerv ve srovnání s představami při podpisu rámcové smlouvy. Důvodem je zvýšení sazby tzv. proticyklické kapitálové rezervy ČNB ze současných 0,5 procenta až na 2,5 procenta v roce 2023. Dokončení transakce by podle PPF také negativně ovlivnilo podle platných účetních pravidel výši regulatorního kapitálu. Zároveň současný vývoj ekonomiky a válka na Ukrajině zvyšuje ekonomická rizika a snižuje potenciální růst sloučené banky, dodala PPF.

spurny

Foto: Moneta

Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva Moneta Money Bank

Vedení Monety podle svého vyjádření přistoupilo na návrh dohody s tím, že získá zpět náklady investované do procesu akvizice a zároveň odstraní nejistoty spojené s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. „V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě a že stávající bude držet minimálně po dobu dvanácti měsíců. Nicméně, PPF má možnost prodat svůj stávající podíl na úrovni 29,94 procenta potenciálnímu strategickému investorovi,“ uvedla Moneta.

Co na padlý bankovní deal roku říkají analytici? Odpovídají zástupci společností Cyrrus, XTB a Capitalinked.

***

Tomáš Pfeiler, portfolio manažer Cyrrusu

Nezvykle nízká cena v posledních několika týdnech vysílala nepřímý signál, že se transakce může zadrhávat. Současné nejisté makroprostředí a kapitálové požadavky atraktivitu Monety snižují. Je diskutabilní, jak na situaci zareagují akcie Monety. Investoři budou reagovat pozitivně na skutečnost, že Moneta nezaplatí za aktiva skupiny Air Bank přehnaně vysokou částku. Nicméně taktéž platí, že transakce s PPF představovala pro akcie Monety jakousi bezpečností pojistku. Krátkodobě může cena zkopírovat akcie ostatních bank obchodovaných na pražské burza a zamířit dolů.


Jiří Tyleček, analytik XTB

Ukončení akvizice je velkým překvapením. PPF uvádí sérii důvodů, proč z obchodu ustupuje, ale ani dohromady se nezdají tak zásadní, aby celou transakci shodily pod stůl. Investoři nebudou příliš nadšeni a můžeme čekat zvýšenou volatilitu na akciích Monety. Bankovní sektor je pod tlakem a plánovaná akvizice Monety ze strany PPF mohla být důvodem, proč tuto banku zatím negativní nálada v sektoru zasáhla jen okrajově.

Pro PPF je ukončení akvizice prohrou, která rozhodně nezvýší důvěryhodnost skupiny. A Moneta si pravděpodobně brzy začne hledat nového ženicha. Takřka 30% podíl PPF v Monetě by mohl být brzy na prodej strategickému investorovi.


Radim Dohnal, zakladatel Capitalinked

Celkem mi vyjádření z PPF dávají smysl. Sazba proticyklické kapitálové rezervy se skutečně má silně navyšovat, to samo o sobě snižuje potenciál pro výplatu dividend, a tak činí investici do akcií Monety méně atraktivní. Moneta má, myslím, z bank na českém trhu nejmenší schopnost navýšené sazby ČNB efektivně přenášet na úvěrové klienty a současně její úvěrové portfolio bude ekonomickým zpomalením postiženo z velkých bank nejvíce.

Dále vyšší korunová úroková míra zvyšuje diskontní sazbu v oceňovacích modelech, a tak současnou hodnotu budoucích příjmů snižuje. To všechno činí atraktivitu akcií Moneta horší než loni v létě. A i když byla aktiva Home Creditu a Air Bank oceněna velmi optimisticky, tak i tak PPF vyhodnocuje „fúzi“ jako nevýhodnou.

Jídelna PPF

Přečtěte si takéNavštívili jsme závodní jídelnu, kde obědvá šéf PPFTady obědvá šéf PPF. Navštívili jsme závodní jídelnu, kterou mohou jiné firmy závidět

Svoji roli mohlo sehrát i angažmá Jiřího Šmejce, který proti mému očekávání nejde budovat skupinu tak bankovně orientovanou, nebo takové plány jsou minimálně odloženy a skupina se před dalším bude více konsolidovat. Roli mohly sehrát také realizované ztráty Home Creditu v Rusku a další zhoršení v Číně a zhoršení výhledu na rating dluhopisů PPF Telecom Group B.V.

Co bude dále? Myslím, že PPF nebo firmy kolem Pavla Tykače se o banku budou zajímat nadále a budou různými způsoby připraveni svůj podíl oportunisticky navyšovat, ale také mít podíl připraven k prodeji. I když si nemyslím, že v současné době je v Evropě uskupení, které by mělo zájem o třicetiprocentní podíl na velké české bance. Za rok může být všechno jinak.

Pro ekonomiku České republiky jde, myslím, o velmi dobrou zprávu. Že akciový trh nepřijde o další slušnou emisi a že oligarchové nejsou schopni překonávat všechny překážky, tedy volný trh to má ještě chvíli volné. Myslím si také, že méně koncentrovaný bankovní trh je spíše výhoda pro domácí ekonomiku.

Ve spolupráci s ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym