První film natočený ve vesmíru je tady. Vyšel trailer na drama z Mezinárodní vesmírné stanice

Filmaři mimo Zemi strávili skoro dva týdny na Mezinárodní vesmírné stanici. Natočili tam desítky hodin materiálu pro první snímek svého druhu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

the-challenge-russian-iss-film

Reprofoto: Central Partnership/YouTube

Film Výzva

Kardiochiruržka se musí vydat na oběžnou dráhu Země, aby na vesmírné stanici provedla kritickou operaci. Tak zní premisa prvního filmu, co se natáčel ve vesmíru. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Jsou to už téměř dva roky, co se objevily zprávy o rozhodnutí Toma Cruise vydat se natáčet film do vesmíru. O jeho projektu ale zatím moc novinek není, kdežto konkurence teď přišla s prvním trailerem na drama, které z velké části vzniklo na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Té skutečné, na oběžné dráze kolem Země.

Předloni 5. října se na ISS vydal populární ruský režisér Klim Šipenko spolu s herečkou Julií Peresildovou. Oba před letem museli podstoupit náročný několikaměsíční trénink, který zahrnoval posilování, centrifugu, vibrační testy – a také strávili několik hodin v simulátoru kosmické lodi Sojuz. Na ISS pak byli dvanáct dní a natočili asi třiceti hodin materiálu pro film Výzva.

Ten pojednává o kardiochiruržce, která na vesmírnou stanici letí provést operaci srdce nemocného kosmonauta. Cestu na Zemi by totiž nejspíš jinak nepřežil. Zápletka začíná rozhodnutím vyslat lékařku do kosmu a sleduje přípravy celé operace i její průběh. Ve vesmíru se má odehrávat asi pětatřicet minut z celkové stopáže snímku.

Vznik Výzvy se neobešel bez kontroverze – část ruských vědců a kosmonautů totiž projekt kritizovala za narušování jejich práce či vyřazování kosmonautů z leteckého plánu kvůli filmařům. Kvůli kritizování natáčení, financovaného z veřejných peněz, dokonce na chvíli přišel o práci ředitel letů s posádkou z ruské státní vesmírné korporace Roskosmos. Snímek má premiéru 20. dubna, nedá se ale očekávat, že bude v dohledné době oficiálními cestami dostupný mimo Rusko.


Co ukazují trailery

Ghosted

Amazon má pravého Jamese Bonda, Netflix se mu pokouší vyrovnat s The Gray Man a Apple teď přichází s Ghosted. A shodou okolností v něm znovu uvidíme Anu de Armas, rovnou v hlavní roli tajné agentky zapletené do nebezpečné mezinárodní konspirace. Sekundovat jí v komediálně laděné zápletce bude Chris Evans coby nic netušící nápadník.


Co si pustit

Sláva

Netflix  |  Thriller  |  2022-dnes  |  2 řady  |  ČSFD

the-glory-graphyodanetflix

Foto: Grephyoda/Netflix

Seriál Sláva

Na Netflix právě dorazila druhá řada korejského thrilleru o ženě, která se v dospělosti mstí svým tyranům ze střední školy. Nejde ale o akční příběh plný zbraní, nožů a krve. Mun Tongun místo toho těm, co ji brutálně šikanovali, postupně rozkládá životy – tu zveřejní nepříjemnou informaci, jinde zase eskaluje nastalou situaci. Hraje si s nimi jako s loutkami. Akorát že na konci velkého představení nezazní potlesk.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.