První film natočený ve vesmíru je tady. Vyšel trailer na drama z Mezinárodní vesmírné stanice

Filmaři mimo Zemi strávili skoro dva týdny na Mezinárodní vesmírné stanici. Natočili tam desítky hodin materiálu pro první snímek svého druhu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

the-challenge-russian-iss-film

Reprofoto: Central Partnership/YouTube

Film Výzva

0Zobrazit komentáře

Kardiochiruržka se musí vydat na oběžnou dráhu Země, aby na vesmírné stanici provedla kritickou operaci. Tak zní premisa prvního filmu, co se natáčel ve vesmíru. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Jsou to už téměř dva roky, co se objevily zprávy o rozhodnutí Toma Cruise vydat se natáčet film do vesmíru. O jeho projektu ale zatím moc novinek není, kdežto konkurence teď přišla s prvním trailerem na drama, které z velké části vzniklo na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Té skutečné, na oběžné dráze kolem Země.

Předloni 5. října se na ISS vydal populární ruský režisér Klim Šipenko spolu s herečkou Julií Peresildovou. Oba před letem museli podstoupit náročný několikaměsíční trénink, který zahrnoval posilování, centrifugu, vibrační testy – a také strávili několik hodin v simulátoru kosmické lodi Sojuz. Na ISS pak byli dvanáct dní a natočili asi třiceti hodin materiálu pro film Výzva.

Ten pojednává o kardiochiruržce, která na vesmírnou stanici letí provést operaci srdce nemocného kosmonauta. Cestu na Zemi by totiž nejspíš jinak nepřežil. Zápletka začíná rozhodnutím vyslat lékařku do kosmu a sleduje přípravy celé operace i její průběh. Ve vesmíru se má odehrávat asi pětatřicet minut z celkové stopáže snímku.

Vznik Výzvy se neobešel bez kontroverze – část ruských vědců a kosmonautů totiž projekt kritizovala za narušování jejich práce či vyřazování kosmonautů z leteckého plánu kvůli filmařům. Kvůli kritizování natáčení, financovaného z veřejných peněz, dokonce na chvíli přišel o práci ředitel letů s posádkou z ruské státní vesmírné korporace Roskosmos. Snímek má premiéru 20. dubna, nedá se ale očekávat, že bude v dohledné době oficiálními cestami dostupný mimo Rusko.


Co ukazují trailery

Ghosted

Amazon má pravého Jamese Bonda, Netflix se mu pokouší vyrovnat s The Gray Man a Apple teď přichází s Ghosted. A shodou okolností v něm znovu uvidíme Anu de Armas, rovnou v hlavní roli tajné agentky zapletené do nebezpečné mezinárodní konspirace. Sekundovat jí v komediálně laděné zápletce bude Chris Evans coby nic netušící nápadník.


Co si pustit

Sláva

Netflix  |  Thriller  |  2022-dnes  |  2 řady  |  ČSFD

the-glory-graphyodanetflix

Foto: Grephyoda/Netflix

Seriál Sláva

Na Netflix právě dorazila druhá řada korejského thrilleru o ženě, která se v dospělosti mstí svým tyranům ze střední školy. Nejde ale o akční příběh plný zbraní, nožů a krve. Mun Tongun místo toho těm, co ji brutálně šikanovali, postupně rozkládá životy – tu zveřejní nepříjemnou informaci, jinde zase eskaluje nastalou situaci. Hraje si s nimi jako s loutkami. Akorát že na konci velkého představení nezazní potlesk.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.