Rekordní objednávka pro Teslu. Autopůjčovna Hertz od ní koupí 100 tisíc vozů za miliardy dolarů

Filip HouskaFilip Houska

hertz-tesla

Foto: Hertz

Americká autopůjčovna Hertz rozšíří svou flotilu o 100 tisíc aut značky Tesla

0Zobrazit komentáře

Zatímco automobilový průmysl kvůli nedostatku čipů trpí, Tesla zažívá snové měsíce. Po rekordním čtvrtletí, během kterého firma Elona Muska vydělala v přepočtu zhruba 35 miliard korun, přichází další zásadní zpráva, díky níž si upevňuje již tak silnou pozici na burze. Do ústředí v texaském Austinu jí totiž přišla historicky největší jednorázová objednávka jejích vozů, o kterou se postarala jedna z nejrozšířenějších autopůjčoven na světě – Hertz.

Americká půjčovna aut Hertz, která operuje na 160 trzích světa včetně Česka, si od Tesly objednala 100 tisíc vozů, pomocí kterých bude naplňovat svou vizi stát se přední půjčovnou elektrických aut. Podle agentury Bloomberg za ně mělo Hertz zaplatit zhruba 4,2 miliardy dolarů (více než 93 miliard korun) s tím, že auta Tesla doručí v následujících čtrnácti měsících.

Jako první by se na pobočkách společnosti Hertz měly objevit sedany Model 3, které budou už od začátku listopadu dostupné ve velkých amerických městech a také vybraných částech Evropy. Pro možnost rychlého nabíjení pak bude zákazníkům autopůjčovny zajištěn přístup k více než třem tisícům stanicím Supercharger a výhledově také k nové dobíjecí síti, kterou Hertz buduje.

supercharger-tesla2

Foto: Tesla

Nabíjecí stanice Supercharger od Tesly

„Hertz se v nové kapitole své historie stane lídrem v oblasti mobility, počínaje největší flotilou elektromobilů k pronájmu v Severní Americe a závazkem rozšiřovat naši flotilu elektromobilů až po poskytování nejlepších služeb v oblasti pronájmu po celém světě,“ říká dočasný šéf autopůjčovny Mark Fields. Promo bude elektromobilitě pod hlavičkou Hertzu dělat mimo jiné jeden z nejslavnějších hráčů amerického fotbalu Tom Brady.

Nákup vozů od Tesly je ovšem pro firmu teprve začátek. Její plán elektrifikace se má týkat téměř všech z více než půl milionu osobních a nákladních vozů půjčovny po celém světě. Ambiciózní mise navíc přichází jen několik měsíců poté, co se vymanila z režimu bankrotové ochrany. V něm byla od května minulého roku, kdy na americkém a kanadském trhu požádala o ochranu před věřiteli.

Následně ale dokázala sehnat masivní financování, zajistila si peněžní prostředky i prodejem aut a provedla restrukturalizaci dluhů. Díky těmto krokům tak mohla fungovat dále. Dokonce letos v říjnu požádala americkou Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC) o vstup na burzu. A vzhledem k tomu, že v amerických městech pandemie (alespoň ve vnímání lidí) postupně odeznívá, nadechuje se k dalšímu životu.

Objednávka ze strany Hertz je vítanou zprávou i pro Teslu a znát je to hlavně na burze. Akcie Muskovy automobilky v pondělí ráno vzrostly o více než sedm procent na hranici necelých 975 dolarů za jednu akcii, což je nový rekord, stanovený pouhý jeden obchodní den poté, co dosáhly hodnoty 900 dolarů. Rostoucí tempo na burze má navíc Tesla od ohlášení nedávných výsledků z uplynulého kvartálu, v rámci kterého doručila i rekordní počet aut.