Rekordní zakázka pro české Primoco. Dodá čtyřiadvacet dronů za téměř půl miliardy

Bezpilotní letadla českého výrobce brání Ukrajinu i plynovody. Od svého založení v roce 2015 Primoco UAV tak velkou zakázku nedostalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

primocouav-26-min

Foto: Primoco UAV

Bezpilotní letoun českého výrobce Primoco

0Zobrazit komentáře

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV dodá evropskému zákazníkovi dvacet čtyři strojů Primoco One 150 v hodnotě 18 milionů eur, zhruba 450 milionů korun. Firma uvedla, že je to největší zakázka od jejího vzniku v roce 2015. Dvanáct letadel podle zakladatele a generálního ředitele společnosti Ladislava Semetkovského předá během tohoto měsíce, zbylých dvanáct strojů dokončí a doručí v druhé polovině letošního roku.

Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny, které dokážou létat zcela samostatně podle naprogramovaných letových plánů. Letouny Primoco One 150 plně automaticky vzlétají a přistávají, ve vzduchu vydrží až 15 hodin a mají dolet 2 000 kilometrů. Jejich maximální vzletová hmotnost je 150 kilogramů, cestovní rychlost 120 kilometrů v hodině.

Letouny jsou v provozu na čtyřech kontinentech, využívají se pro kontroly produktovodů a distribučních sítí v energetice včetně plynovodů, zajišťování pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požárů či při pátracích a záchranných akcích. Podle dřívějšího vyjádření pomáhají také na Ukrajině, jež se brání ruské agresi.

Rekordní zakázka je podle Semetkovského významným krokem na cestě k naplnění letošního výhledu hospodaření společnosti, který počítá s uzavřením nových kontraktů na celkem 50 až 60 letounů a tržbami na úrovni 900 milionů až 1,1 miliardy korun. „Paralelně vedeme se zákazníky z veřejného i soukromého sektoru řadu jednání o objednávkách na desítky nových bezpilotních strojů, z nichž některé se již nacházejí krátce před dokončením a podpisem smluv,“ uvedl šéf a zakladatel firmy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Semetkovský založil společnost Primoco UAV v roce 2015, loni firma překonala půlmiliardové tržby a dosáhla také rekordního zisku. S jejími akciemi se od ledna obchoduje na hlavním parketu Pražské burzy, předtím se s nimi obchodovalo na trhu Start určeném pro menší společnosti. Samotný Semetkovský, jenž se díky vývoji cen akcií již zařadil do klubu českých miliardářů, se v lednu stal také vítězem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku.

Poptávka po bezpilotních letadlech podle něj nadále zůstává vysoká, a i v budoucnu má segment bezpilotního letectví globálně růst. Společnosti, která má 56 zaměstnanců, v letošním prvním čtvrtletí klesly tržby na 549 tisíc korun z téměř 88 milionů korun před rokem. Firma od začátku roku do konce března hospodařila se ztrátou 13,1 milionu korun, zatímco v loňském prvním kvartálu skončila v zisku 42,9 milionu korun. Meziroční pokles hospodářských ukazatelů byl podle Semetkovského jen dočasný a souvisí s tím, že se podnik v prvních třech měsících letošního roku soustředil na výrobu dříve sjednaných zakázek.

Primoco usiluje o získání stavebního povolení pro nové výrobní, servisní a výcvikové středisko v areálu podnikového letiště v Písku. Stavba by měla začít příští rok a celkem do ní firma hodlá investovat 750 milionů korun. Díky novému zázemí by Primoco mohlo navýšit produkci bezpilotních letounů One 150 až na 250 kusů ročně.

S přispěním ČTK

Manažerem roku je šéf Witte Michal Hornák. Výzvy? Pracujeme s větším počtem generací než dříve, říká

V Česku společnost Witte Automotive vyrábí kliky a otevírací systémy do aut. Teď její šéf Michal Hornák převzal prestižní manažerské ocenění.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

witte

Foto: Maanžer roku

Michal Hornák, šéf Witte Automotive

0Zobrazit komentáře

První ocenění Manažer roku, které nejlepším českým manažerům uděluje Česká manažerská asociace, se vyhlašovalo už před třiceti lety. Ve světě byznysu to tehdy byla úplně jiná doba, zatímco dnes běžně pracujeme s umělou inteligencí, před třemi dekádami teprve startoval internet. Jedno ale zůstává pořád stejné – manažerky a manažeři na různých pozicích řeší především to, aby jejich týmy fungovaly, posouvaly se a přinášely výsledky. Za loňský rok si nejvyšší ocenění v soutěži Manažer roku odnesl Michal Hornák, generální manažer Witte Automotive Czechia.

„V každé době jsou před námi, jako lídry a manažery, velké výzvy a dynamické prostředí. Ty aktuální jsou opravdu výjimečné. Máme možnost pracovat s větším počtem generací, než bylo dříve obvyklé. Potřebujeme plánovat a dávat závazky vlastníkům, zákazníkům a svým lidem se vstupy, které jsou nepřesné a s mnoha proměnnými,“ říká Michal Hornák, který šéfuje Witte Automotive sedmým rokem. Jeho firma v Nejdku na Karlovarsku vyrábí kliky a otevírací systémy do dveří celé řady světových automobilek.

Přestože jde o relativně malou část vozidel, i tady se jako v celém automobilovém sektoru leccos mění. „Přizpůsobujeme se rychlým a výrazným technickým změnám, které mají významný dopad na pracovní prostředí a lidi. Čelíme tedy velkému tlaku na naše dovednosti, osobnosti, hodnoty, a hlavně lidskost. Pro mě osobně je velmi náročné kombinovat své pracovní ambice a vzdělávací potřeby s časem na sebe a svou rodinu,“ popisuje Michal Hornák, který svou prezentací oslovil hodnotitelskou komisi nejvíce.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi deseti nejlépe hodnocenými manažery v rámci soutěže Manažer roku, jíž je CzechCrunch mediálním partnerem, se objevili také Renata Červenák Nývltová, generální ředitelka Elton hodinářská, Róbert Masarovič z Pražských strojíren, šéf Beznosky Petr Milata, výkonný ředitel Abra Software Jaroslav Řasa, spoluzakladatel a ředitel Direct pojišťovny Michal Řezníček nebo Martin Válek, šéf společnosti Karat Software. Desetičlenná komise vybírala z devětatřiceti finalistů.

A co přesně hodnotitelé hledali? „Vynikající manažer by měl mít především jasnou a dostatečně náročnou vizi, čeho chce dosáhnout. Měl by mít dostatek vlastní motivace a vůle k dosahování nesnadných cílů, a to i přes závažné překážky na cestě. Představuji si ho také jako zralou a všestranně vzdělanou osobnost, angažovanou směrem k celospolečenské prospěšnosti,“ říká Vladimír Mařík, předseda hodnotitelské komise a šéf společnosti CertiCon.

manazerroku

Foto: Maanžer roku

TOP 10 Manažerů roku 2023

V rámci třicátého ročníku soutěže Manažer roku se vybírali také nejlepší marketingoví, technologičtí nebo provozní ředitelé. Cenu CMO převzal Martin Hrubý, marketingový ředitel Slevomatu. Cenu CTO si odnesl technologický ředitel Microsoftu ČR a Slovensko Dalibor Kačmář a provozní ředitelka CB21 Pharma Lenka Průšová získala Cenu COO. Ta zároveň převzala také Cenu za udržitelný rozvoj.

„Za klíčové předpoklady dobrých manažerů pokládám smysl pro detail, dochvilnost, pečlivost, cílevědomost, a hlavně umět se kousnout,“ říká Lenka Průšová. „V poslední době vnímám, že si lidé vše nárokují. Tak to ale podle mě nefunguje. Musíte být nejlepší ve svém oboru a úspěch pak přijde,“ dodává provozní ředitelka společnosti CB21 Pharma, která vyvíjí inovativní léčbu založenou na využití nepsychotropních kanabinoidů (CBD).

Hned dvojí ocenění získal rovněž Martin Hrubý, marketingový ředitel Slevomatu, uspěl také v kategorii Mladý manažerský talent do 35 let. Cenu Vizionář pak převzal Jaroslav Brandejs, tajemník městského úřadu Říčany. „Letošní ročník soutěže Manažer roku byl velmi silný a nabitý vynikajícími kandidáty se špičkovými manažerskými schopnostmi a vynikajícími výsledky v jejich oblastech působení,“ doplňuje Hana Šmejkalová, výkonná ředitelka České manažerské asociace a nositelka ocenění Manažerka roku 2019.