Revolut leze do zelí Portu a spol. a rozjíždí automatické investování. Porovnali jsme, co se v Česku nabízí
Podobně jako konkurenční služby Portu, Fondee, Indigo či XTB cílí internetová banka na investory, kteří nemají chuť aktivně obchodovat.
Dáte jim peníze, případně i každý měsíc něco přihodíte, nastavíte si své preference oborů či rizika a oni tyto prostředky investují do portfolia podle vašich představ. Řeč není o bankéřích, ale o automatických algoritmech, které ve svých službách využívá v Česku hned několik na investice specializovaných firem. Teď mezi ně vstupuje velká váha – internetová banka Revolut, která v Česku registruje přes 600 tisíc uživatelů.
Automatické investování pod křídly Revolutu se nazývá Robo poradce a podobně jako konkurenční služby cílí zejména na investory, kteří nemají čas, chuť nebo odpovídající zkušenosti k tomu, aby trávili hodiny analýzami finančních ukazatelů, sledováním pohybů na burzách a neustálou správou portfolia.
Podle vyjádření firmy dokáže Robo poradce doporučit plně diverzifikované a přizpůsobené portfolio na základě odpovědí uživatelů na otázky, které identifikují jejich toleranci vůči riziku a finanční cíle. Minimální počáteční investice je přitom sto eur, tedy přibližně 2 500 korun. Služba je k dispozici za roční poplatek ve výši 0,75 procenta z hodnoty spravovaného portfolia, účtovaný je každý měsíc. Zákazníci si mohou nastavit také opakované převody.
Robo poradce pak má automaticky rebalancovat jejich portfolia na základě výkonnosti aktiv a provádět pravidelné kontroly, aby byla zachována tolerance vůči riziku zákazníků a alokace cílového portfolia.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Mnoho našich zákazníků nemá čas spravovat své portfolio nebo investovat do jednotlivých cenných papírů. Až 53 procent zákazníků, kterých jsme se loni dotazovali, uvedlo, že pokud jde o investování, netuší, kde začít. Robo poradce byl navržen tak, aby udělal investování dostupnější,“ komentuje Rolandas Juteika, vedoucí služeb jmění a obchodování v Revolutu.
Revolut zákazníkům nabízí přístup k více než 2 200 cenným papírům kótovaným ve Spojených státech, více než 220 cenným papírům kótovaným v Evropské unii a 270 fondům obchodovaným na burze (ETF). „Momentálně aktivně pracujeme na rozšíření škály investičních příležitostí dostupných prostřednictvím našeho Robo poradce a na integraci ještě více nástrojů finančního plánování,“ doplňuje Juteika.
Investice do samotných akcií nebo cenných papírů svým klientům přes své mobilní bankovnictví nabízí již i několik zdejších finančních domů jako například Česká spořitelna nebo také Raiffeisenbank. Robotické investování je ale zatím spíš devízou menších, avšak populárních hráčů typu Portu, za kterým stojí finančníci z Wood & Company. To vyžaduje minimální investici ve výši 500 korun a vybírá roční poplatek za správu 1 procento (při fixaci od 0,6 procenta). Dalšími službami jsou Fondee s podporou J&T nebo Indigo od skupiny Patria spadající pod ČSOB. Srovnání jejich nabídky si můžete prohlédnout v tabulce výše.
Čerstvým hráčem, který oznámil vstup na trh automatizovaného obchodování před měsícem, je pak platforma XTB, jež se svými produkty doteď orientovala spíše na aktivní investory. V rámci takzvaných Investičních plánů naopak cílí na pasivní investory. Na českém trhu působí také startup Birdwingo se zaměřením zejména na mladé lidi.