Rivian a další drtí starý svět. Mají miniaturní tržby, na burze si jich ale cení víc než kolosů, které vyrobí miliony aut
Když vstupovala automobilka Rivian před týdnem na burzu Nasdaq, doufal její zakladatel a šéf Robert Scaringe, že jeho firmu investoři ocení na 60 až 70 miliard dolarů. A to přesto, že v kolonce tržby společnosti letos i loni svítí nula a místo zisku počítá mnohamiliardové ztráty. Přestože na těch nulách začíná teprve pracovat, celková valuace po sedmi dnech na burze jakoby vystřelila do nebe – v úterý překročila hranici 140 miliard dolarů, tedy dvojnásobek toho, co Scaringe chtěl a v co ani největší optimisté ještě před pár týdny nedoufali.
Ostatně kdo by si troufal odhadnout, že automobilka, která své vozy začala zákazníkům (navíc převážně z řad zaměstnanců) dodávat teprve minulý měsíc a která pro rok 2022 plánuje produkci nízkých desítek tisíc vozů, bude mít po týdnu na burze vyšší ohodnocení než Volkswagen. Tedy než firma, která ročně vypustí na silnice 10 milionů aut včetně Škodovek a která za rok 2020 vydělala 11 miliard eur. Jenže přesně to se stalo – Rivian už je třetí nejhodnotnější automobilkou světa, před ním je pouze Toyota s valuací 300 miliard dolarů a Tesla na úrovni bilionu dolarů.
„U mladých technologických firem obecně platí, že ztrátovost a malé tržby nemusí představovat problém. Předpokládá se totiž, že v následujících letech tržby mohutně porostou. Investoři se taktéž dívají na celkový oslovitelný trh, který může být v případě elektromobilů vskutku gigantický,“ vysvětluje důvody raketového růstu Rivianu hlavní analytik investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
„Akcie Rivianu ale vnímám jako nadhodnocené. Zásadní problém vidím v příliš pozitivním burzovním sentimentu. Vysoká valuace Rivianu úzce souvisí s mánií kolem Tesly. Řada investorů zjednodušeně vnímá firmu jako novou Teslu – ignorují tak aktuální vysokou cenu, jelikož očekávají další mohutné zhodnocení. Je však otázkou, zda k němu dojde,“ dodává Pfeiler.
„Přijde mi, že ocenění firem produkujících elektromobily zcela ignoruje fakt, že v tomto sektoru expandují i tradiční automobilky,“ doplňuje na konec. Nejde totiž jen o Rivian, jako utržené ze řetězu jsou akcie i dalšího spíše papírového výrobce luxusních elektromobilů, kalifornské společnosti Lucid. Ta v úterý svou hodnotou překonala Ford a dostala se na dohled General Motors. Takže brzy by mohla být čtvrtou nejhodnotnější automobilkou světa a z těch klasických značek by pak v TOP 4 zbyla už jen Toyota.
Lucidu pomohlo to, že jeho ředitel, někdejší manažer Tesly Peter Rawlinson, prohlásil, že platí plán společnosti na výrobu aut pro příští rok a že jí silně narůstají rezervace. Pro srovnání: první auta začal Lucid vyrábět v říjnu a letos jich má z linek sjet kolem 600, pro rok 2022 by to mělo být do 30 tisíc kusů, tedy podobně jako u Rivianu. Toyota, Ford, Volkswagen, GM ročně produkují miliony aut a v čím dál větší míře i elektromobily či hybridy.
Jenomže jak poznamenal Pfeiler, investoři si přejí vidět další Teslu, jejíž hodnota po vstupu na burzu v roce 2010 se k dnešku zvedla o 30 tisíc procent. Takže ti, kdo do ní na začátku investovali tisíc korun, mají dnes přes 300 tisíc korun. A spousta lidí i fondů nechce takovou příležitost znovu promeškat, jelikož univerzálním konsensem je, že budoucnost dopravy jsou elektromobily a že mladé firmy se v tomto segmentu prosadí lépe než ty velké. Jak dění kolem Lucidu či Rivianu zhodnotil slavný komentátor CNBC James Cramer: „Ohodnocení je sice moc vysoké, ale lidé to tak prostě chtějí.“