Rodič nemusí ztratit kontakt s pracovním prostředím. Příběhy tří úspěšných žen jsou toho důkazem

Jak skloubit rodičovství s kariérou? Inspirujte se Danuší Nerudovou, Alexandrou Kala i Anetou Martinek na naší srpnové akci.

Offlajn-deti-nebo-kariera

Zdroj: CzechCrunch

Na akci promluví Alexandra Kala, Danuše Nerudová i Aneta Martinek

0Zobrazit komentáře

Danuše Nerudová, Alexandra Kala a Aneta Martinek každá působí v jiném oboru, jedno je ale spojuje: podařilo se jim úspěšně spojit rodičovství s kariérou. O své zkušenosti, které mohou být inspirací pro všechny, kdo nechtějí během rodičovské dovolené pověsit svou pracovní dráhu na hřebík, se podělí na akci CzechCrunch Offlajn s názvem Dítě, nebo kariéra aneb Můžu mít obojí? Ta proběhne již v pondělí 22. srpna v karlínské Spojce.

Alexandra Kala je zakladatelkou firmy Profimed, Danuše Nerudová byla historicky první rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, Aneta Martinek je provozní ředitelkou komunity Holky z marketingu. S trojicí žen se pobavíme o tom, jak skloubení péče o dítě a kariéry elegantně zvládnout, na co se prakticky připravit před příchodem miminka a jak se vypořádat s případnými negativními reakcemi okolí. Jelikož všechny tři ženy působí ve vedoucích pozicích, budou s námi moci sdílet také to, jak mohou rodičům usnadnit život přímo zaměstnavatelé.

Dávno neplatí, že rodičovská dovolená by byla ryze ženskou povinností, proto se dotkneme také jejího spojení s muži. Pánové v Česku jsou totiž této možnosti otevřeni – podle průzkumu Česko v datech by se jí nebránilo 70 procent dotazovaných mužů – avšak v minulém roce na ni nastoupila pouhá dvě procenta z nich. Mezi nimi je také manžel Anety Martinek, takže se dozvíme, jak jejich výměna na rodičovské dovolené probíhala.

Níže si můžete v krátkých rozhovorech přečíst, jak Danuše Nerudová, Alexandra Kala a Aneta Martinek na rodičovství nahlížejí. A všech dam se můžete přijít zeptat na to, co vás zajímá, a nechat se jimi inspirovat v pondělí 22. srpna od 18.30 do karlínské Spojky. Veškeré podrobnosti o akci najdete na webu GoOut, kde můžete kupovat i vstupenky. Těšíme se na vás!

Měly jste už před založením rodiny jasnou představu o tom, že vaše práce nepůjde po narození dítěte na druhou kolej? A lze vůbec něco takového naplánovat?
Danuše Nerudová: Jak ráda s nadsázkou říkám – můžete mít plány a pak můžete mít děti. A dostat se s prvním synem z porodnice až po pěti týdnech, a to nikoli domů, ale rovnou do dětské nemocnice, jsme opravdu v plánu neměli. Není to dítě, ale právě vaše plány, kdo se přizpůsobuje. Ale to pro štěstí a zdraví udělá asi každý rodič bez mrknutí oka.

Aneta Martinek: Já jsem měla dost detailní plán, jak to bude všechno vypadat. Také jsem měla dost vysoká očekávání. No, realita byla jiná, ale o to větší výzva byla to zvládnout.

Alexandra Kala: Neplánovala jsem vůbec nic. Říkala jsem si, že to prostě zvládnu.

Důležitou roli hraje partner. Jak jste se o rodičovské povinnosti rozdělili?
Danuše Nerudová: S manželem Robertem jsme už 25 let a myslím, že se o všechny rodičovské radosti i povinnosti dělíme opravdu spravedlivě. Důležité je, že péči o děti a domácnost nevnímá jako mou zodpovědnost, se kterou je mi ochotný pomoci, ale zkrátka jako společnou věc. Když byly naše děti malé, rodičovská dovolená pro muže ještě nebyla možná a s dětmi jsem doma byla já.

Aneta Martinek: Šli jsme do toho s tím, že se vystřídáme a celkově se o malou budeme starat rovnocenně. Tohle sladění pro mě bylo dost stěžejní pro založení rodiny. Rodičovskou jsem si nastavila na rok a už to bylo pro mnohé překvapení. I pro paní na přepážce, které jsem dávala ten papír.

Jak na to, že nejste mámou na plný úvazek, reagovalo vaše okolí?
Danuše Nerudová: Moje nejbližší okolí mě podpořilo. Ostatně bez jeho podpory by byl návrat mnohem složitější. Patří mu za to velké díky, tím spíš, že si uvědomuji, že to bohužel stále pro spoustu žen není samozřejmost.

Alexandra Kala: Mé okolí nebylo překvapené, respektive očekávalo, že nebudu maminka na 100 procent.

Aneta Martinek: Vyslechla jsem si několik narážek na to, že máma má být doma a že táta není schopen zastat moji roli. A taky dost otázek na to, kde je malá, když není se mnou.

Co může napomoci tomu, aby se rodič mohl rychleji (ať už tento pojem vnímá jakkoli) vrátit do práce?
Danuše Nerudová: Máme jednu z nejdelších rodičovských na světě. To, kdy se žena vrátí po mateřské do práce, by měla být výhradně její věc. Cením si každé instituce a firmy, která jde v tomto ženám naproti a umožňuje jim zkrácené úvazky, home office a možnost neztratit kontakt s pracovním prostředím. Kéž by jich bylo co nejvíce.

Alexandra Kala: Já si myslím, že by se maminky rády vrátily do práce dříve, kdyby k tomu měly podmínky – půldenní školky od dvou let dítěte, flexibilní práce z domova… Nemyslím si, že by naše společnost odsuzovala maminky, které pracují na částečný úvazek.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym