Rodinné vily na holešovických střechách. Cresco staví novostavbu u řeky, tentokrát bez bitcoinu

Na lukrativním pozemku v Holešovicích blízko řeky staví slovenský developer v rámci projektu SO-HO Rezidence novostavbu.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-9

Foto: Cresco

SO-HO Rezidence

0Zobrazit komentáře

Na český trh vplul před dvěma lety slovenský developer Cresco s výstavbou v bývalém areálu Tesla v pražských Holešovicích a s překvapivou novinkou. Rezervační poplatek za byty v někdejší továrně bylo možné uhradit skrze kryptoměny. Projekt s názvem SO-HO Rezidence se nyní překlopil do druhé fáze, tentokrát však bez bitcoinu.

Cresco je jedním z největších slovenských developerů bytové výstavby. V Česku si premiéru odehrál s projektem na břehu Vltavy u Libeňského mostu. Název dostal podle svého zeměpisného umístění – SO-HO je zkratka pro South (tedy jižní) Holešovice. Zatímco první etapa projektu spočívala v proměně někdejší tovární budovy, ve druhé a třetí k ní Cresco přidá také dvě novostavby. Stavba první započala právě letos.

Tentokrát však už developer nenabízí možnost zaplatit za rezervaci kryptem. „Možnosti využilo jen pár klientů, pro druhou etapu tak s možností uhradit rezervační poplatek v kryptoměně nepočítáme. Kryptoměny jsou sice atraktivní, ale jejich zavedení do běžné obchodní praxe pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá. Aktuálně stále většina investorů do kryptoměn spekuluje na růst jejich hodnoty a aktivně se jich nezbavuje, pokud nemusí,“ komentuje pro CzechCrunch generální ředitel Cresco Real Estate pro Česko Aleš Svatoň.

Druhou a třetí etapu projektu svěřil developer ateliéru Qarta Architektura. Ten navrhl dvě novostavby tak, aby dokreslily v Holešovicích kolem původní budovy blok. Architekti chtěli navázat na domy přes ulici a zvolili podobnou strukturu. Vyhráli si pak se střechami. „Ve střešní krajině byla využita unikátní pozice parcely s výhledem na řeku a kontakt s nábřežím. Jsou zde velké mezonetové byty s pobytovými terasami, které jsou krajinářsky obohaceny zelení. Vznikají tak jakési rodinné vily na holešovických střechách,“ popisuje architekt Jiří Řezák.

Zeleň na střechách novostaveb vede v kombinaci se zelení na terasách k udržitelnosti, stará se o snížení energie a zajišťuje příjemné klima v bytech i v okolí. Stejně jako má být pestrá střecha, má být pestrý i dům, kde se počítá s širokým spektrem bytových jednotek co do velikosti i typu. V nabídce tak budou standardní byty, ale i mezonety, střešní byty, byty s předzahrádkami či vlastními zahradami, ve velikosti od 1+kk až po velkometrážní jednotky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Studio Qarta každopádně myslelo i na veřejný prostor kolem budovy, který navrhlo ve spolupráci s krajináři z ateliéru Šmídová Landscape Architects. „V husté urbánní struktuře Holešovic vytváříme pobytový prostor, který má ambici být náměstím a místem pro setkávání,“ uvádí Řezák s tím, že v Holešovicích kombinují zeleň a pobytové plochy, které pak plynule navazují na obchody a služby.

V druhé etapě by mělo vzniknout až 2 200 metrů čtverečních obchodních ploch s flexibilními prostory, které by měly být orientované do městské aleje, jež vznikne v ulici Dělnická, ale také do bočních ulic. Veřejnou vybavenost pak doplní mateřská školka se dvěma třídami, kterou developer postaví v rámci kontribucí pro město. Školku bude provozovat městská část Praha 7.

V Holešovicích každopádně přibylo rekonstrukcí někdejší Tesly 148 bytů, dalších 197 přinese druhá etapa. Všechny jsou ve vysokém standardu, navíc s nadstandardně vysokým stropem mezi 2,75 až 2,85 metru. Zatímco do rekonstrukce původní budovy vložil developer přibližně jednu miliardu korun, náklady na novostavbu se budou pohybovat okolo dvou miliard, podobně pak bude stát také třetí etapa, celkově tak jde o investici okolo pěti miliard korun. Druhá etapa by měla být dokončená ve čtvrtém čtvrtletí roku 2026. Nejpozději tehdy chce Cresco zahájit výstavbu poslední části projektu, ta by měla být hotová přibližně do dvou let.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Fasáda z parket, trávníku, zrcadel a kříže. Architekt pojal vlastní dům jako luxusní experiment

Architekt Martin Sladký se nerad drží při zemi, což platí i pro realizaci jeho rodinného domu s fasádou z umělého trávníku a dalšími zajímavostmi.

snimek-obrazovky-2024-11-01-v-14-11-51

Foto: Václav Novák

Rodinný dům architekta Martina Sladkého

0Zobrazit komentáře

Architekt Martin Sladký se rozhodl v domě navrženém pro sebe a svou rodinu spojit tradiční tvary se zcela originálním řešením detailů. Nechybí fasády z umělého trávníku, štít jako tmavé zrcadlo se svítícím křížem či fasáda z keramických parket. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Martin Sladký patří mezi osobnosti, které posouvají českou architekturu na zcela novou úroveň. To se svým studiem de.fakto předvedl například na projektu vily pojmenované Galerie lidské tvořivosti, která se stala showhousem a místem, v němž studio ukazuje svůj um a tak trochu i blízkou budoucnost bydlení.

Nyní Sladký přichází s dalším jedinečným projektem, tentokrát sídlem pro sebe a svou rodinu, které spojuje dvě zdánlivě neslučitelné věci. Na jedné straně je inspirace starými statky. Ty do značné míry utváří charakter celé obce Trněný Újezd na Berounsku, kde nový dům vznikl. Na straně druhé stojí moderní a luxusní materiály. Výsledkem je neotřelý soubor objektů, které působí povědomě, a přitom jsou vzdálené všem konvencím.

Rodinné sídlo se skládá ze tří budov, které dostaly tradiční tvarosloví. Typický je sklon střech, absence střešních oken a celkový venkovský charakter. Nicméně domy mají celou řadu prvků, které se vymykají všem zvyklostem.

Fasády a střechy tvoří několik nestandardních materiálů. Hlavní budova je pokryta keramickým obkladem, který nese dřevěný dekor. Celek tak působí, jako by byl obložený parketami, které jsou přítomny nejen na fasádě a štítových stěnách, ale také na střeše.

Objekty, ve kterých je umístěna garáž a apartmán pro hosty, zase dostaly huňatý kožich z umělého trávníku. Ten opět pokrývá nejen fasádu, ale také střechy domů. Doplňuje jej hliníková konstrukce v bílé barvě a nerezová lanka, která slouží popínavým rostlinám.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Garáž dostala jednu štítovou stěnu s černým zrcadlovým povrchem, na kterém září kříž. Vzor vytváří podsvícení vrat objektu, ve kterém se kromě prostoru pro automobily našlo i místo pro pracovnu.

Jednotlivé stavby vzájemně propojují skleněné krčky. Ten mezi hlavní budovou s garáží funguje jako vstupní vestibul do domu, druhý krček propojuje obytnou část s apartmánem pro hosty. Zčásti se subtilně vznáší nad svahem, zatímco pod sebou ukrývá veškerou potřebnou venkovní techniku.

Kromě klasických obytných částí a ložnic nabízí interiér i řadu atypických prostor, jako je dětský ateliér s průhledem ve tvaru stromu či dětskou koupelnu, která byla pojata jako dřevěný domeček.

Mezi další netradičně řešené prvky patří například úložné kuchyňské prostory s nádobím. Ty byly řešeny jako velké kruhové zrcadlo sahající od podlahy po strop, které se otevírá odsunutím do strany. Zajímavé je i schodiště, které vystupuje z keramického obkladu stěny v betonovém dekoru.

Neméně neobvyklá je i okolní zahrada, která nabízí například knihovnu z cortenové oceli či ohniště zapuštěné do trávníku. Nechybí ani zahradní altán se zavěšeným posezením či domek ve stejném designu jako hlavní budovy.