Productboard se přidal k Rohlíku a stal se 1000. žijícím jednorožcem. Který český startup je v miliardové stáji doplní?

Peter BrejčákPeter Brejčák

deals-1-1

Foto: CzechCrunch

Productboard se přidal k Rohlíku a stal se 1000. žijícím jednorožcem

0Zobrazit komentáře

Středa tohoto týdne přinesla jednu z nejzásadnějších startupových zpráv letošního roku, což můžeme říct, i když je teprve začátek února. Český startup Productboard zakladatelů Huberta Palána a Daniela Hejla se stal v pořadí druhým čistokrevným jednorožcem s českými kořeny. Po získané investici 125 milionů dolarů, tedy 2,7 miliardy korun, se jeho valuace vyšplhala na 1,725 miliardy dolarů a překonal tak magickou miliardovou hranici, kterou je nutné zdolat, aby se startup mohl zařadit mezi tato bájná zvířata s rohem na hlavě.

Productboard tak ve stáji jednorožců doplnil prvního českého zástupce, online supermarket Rohlík zakladatele Tomáše Čupra, jenž miliardovou valuaci překonal loni v červenci během své poslední oznámené investice ve výši 100 milionů eur, v přepočtu 2,5 miliardy korun. Rohlík je nyní oceněn na 1,2 miliardy dolarů a Productboard jej tak v tomto ohledu překonal.

Zpráva o dalším jednorožci s českými kořeny v případě Productboardu přišla v den s magickým datem 2. 2. 2022, ještě magičtější je ale další milník. Dle analytické společnosti CB Insights, která sleduje globální data o financování startupů, totiž právě v tento den počet aktuálně pobíhajících jednorožců na světě dosáhl tisícovky. Na konci roku 2020 jich přitom bylo 563, ke konci loňska už 959.

Je nutné podotknout, že u CB Insights nejde o seznam všech historických jednorožců – ty po vstupu na burzu nebo jiném exitu tento status ztrácí. Kromě Productboardu se 2. 2. 2022 stal jednorožcem také norský startup Dune Analytics, který však tuto zprávu oficiálně oznámil o hodinu dřív. Český zástupce byl tedy přesně tisícím aktuálně existujícím jednorožcem, historicky však této příčky dosáhl již někdo jiný.

productboard-founders

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Daniel Hejl a Hubert Palán, spoluzakladatelé Productboardu

V dnešní době je běžné, že zejména globální startupy nesídlí v jedné zemi, například i Productboard má oficiální sídlo v San Francisku a v tuzemsku provozuje jen dceřinou společnost. Za české startupy však obecně považujeme ty, jež mají české zakladatele. A žhavých kandidátů, kteří se mohou připojit k Rohlíku a Productboardu, je několik.

Jedním z dlouho zmiňovaných startupů je například Mews zakladatele Richarda Valtra s oficiálním sídlem v Nizozemsku. K miliardové metě měl nakročeno již dřív, protože ale působí v oblasti hotelnictví, na cestě jej o něco zdržela pandemie koronaviru. Nyní se však Mews chystá na další kolo financování Series C, které by měl dokončit ještě letos, a očekává, že jeho valuace jednu miliardu dolarů překoná.

Blízko je také Shipmonk zakladatele Jana Bednáře s oficiálním sídlem na Floridě, jehož valuace se po poslední investici v lednu loňského roku dostala přes 800 milionů dolarů. Po posledních dvou akvizicích už teoreticky hodnota firmy miliardy dosáhla, bez dalšího finančního kola však zatím nebyla oficiálně potvrzena. Jak Bednář popsal v CzechCrunch podcastu, s firmou se chystá vstoupit na burzu, takže možná status jednorožce přeskočí.

Productboard

Seznamte se se společností Productboard, důvěryhodným partnerem pro správu produktů.…

Blízko k miliardové hranici má také Rossum, jehož hodnota při říjnové investici ve výši 100 milionů dolarů (což je aktuálně po dvou investicích Rohlíku a jedné Productboardu čtvrtá nejvyšší investice do českého startupu) dosáhla podle informací CzechCrunche vyšších stovek milionů dolarů.

Z dalších startupů blížících se k miliardové valuaci v dolarech, avšak s menší českou stopou, se pak často zmiňuje německý Pricefx s oficiálním sídlem ve Spojených státech. Jeho největší kancelář, co se týče počtu zaměstnanců, se nachází v pražském Karlíně a více než polovinu celého vývojového týmu tvoří Češi.

Kandidáti se však rodí i u našich nejbližších sousedů. „Surglogs, Photoneo a Deepnote na Slovensku, Productboard s Rohlíkem jako dva čeští jednorožci jen za posledních dvanáct měsíců a mnoho dalších kandidátů na cestě. Pokud má slovenská startupová scéna momentum, tak ta česká už uhání raketovou rychlostí. Skvělý začátek roku pro česko-slovenské startupisty,“ zhodnotil na LinkedInu aktuální dění Andrej Kiska, partner venture kapitálového fondu Credo Ventures.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Productboard

Seznamte se se společností Productboard, důvěryhodným partnerem pro správu produktů.…

Klíčoví lidé

hubert

Hubert Palán

CEO