Rusové přichází o další zábavu. Kvůli válce na Ukrajině v zemi končí Netflix a omezuje se TikTok
Každým dnem pokračující ruské invaze na Ukrajině přicházejí Rusové o další služby. Ze země Vladimira Putina, který se rozhodl napadnout sousední zemi, odchází nekončící zástup firem, které se připojují k rozsáhlým ekonomickým sankcím západního světa. Nejnověji oznámila uzavření své služby v Rusku streamovací služba Netflix a omezit své fungování kvůli nově zavedeným zákonům musela také sociální síť TikTok.
Rychle rostoucí sociální síť pro sdílení krátkých videí omezila své služby v Rusku kvůli novému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření jiných než oficiálních informací o ruské armádě. Aplikace dnes uvedla, že dokud nevyhodnotí důsledky nového zákona, nebudou moci její uživatelé v Rusku uskutečňovat živé přenosy a vkládat nové videonahrávky. Upozornila, že omezení nebude mít vliv na službu umožňující zasílání zpráv.
„TikTok je platformou pro kreativitu a zábavu, která může přinášet úlevu a lidský kontakt v době války, kdy lidé čelí obrovské tragédii a izolaci. Naší nejvyšší prioritou však zůstává bezpečnost našich zaměstnanců a uživatelů. Ve světle nového ruského zákona o ‚fake news‘ jsme neměli jinou možnost, než pozastavit živé streamování a nový obsah u své videoslužby, zatímco budeme posuzovat bezpečnostní důsledky tohoto zákona,“ uvedl TikTok, který je vlastněný čínskou společností ByteDance, na Twitteru.
Vězení za dezinformace
Ruský parlament v pátek schválil zavedení trestní odpovědnosti a až patnáct let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Novela zavádí do trestního zákona nové ustanovení o veřejném šíření vědomě lživých informací o použití ozbrojených sil při obraně zájmů Ruska a jeho občanů.
De facto to znamená, že média mohou zveřejnit pouze oficiální informace úřadů. Ve světle současné invaze na Ukrajinu tak mohou informovat pouze o tom, jak konflikt prezentuje Moskva – tedy jako „speciální vojenskou operaci“, která má osvobodit Ukrajince. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor v pátek rovněž zablokoval přístup k sociální síti Facebook a omezovat začal také přístup k síti Twitter.
V sobotu se kvůli novému zákonu rozhodly zastavit vysílání z Ruska německé stanice ARD a ZDF. Svou činnost v Rusku přeruší i španělská tisková agentura EFE, francouzský rozhlas Radio France to zvažuje. Stažení svých novinářů z Ruska už dříve ohlásily například stanice CNN, BBC, CBC nebo agentura Bloomberg. V neděli zásadní omezení svých služeb v Rusku oznámily také karetní společnosti Visa, Mastercard a American Express a v reakci na to svou prémiovou službu, která se platí právě přes karty zmíněných společností, přestalo v zemi Vladimira Putina nabízet Spotify.