S tímto nástrojem od NASA zjistíte, jaké běžné produkty byly původně vytvořeny pro vesmírné mise

Filip HouskaFilip Houska

nasa_cc1
0Zobrazit komentáře

I přes snahy vesmírných firem jako SpaceX nebo Blue Origin, které pracují na tom, aby v co nejbližší době dostaly civilisty minimálně na oběžnou dráhu (nebo okolo Měsíce), je vesmír pro drtivou většinu lidí stále velmi vzdáleným a téměř nepředstavitelným pojmem. Současně jim je však mnohem bližší, než si myslí, a to díky věcem, které denně ve svých domácnostech používají. Mnoho z nich totiž bylo původně vytvořeno za účelem vesmírných průzkumů. Na to se nově zaměřuje americká vesmírná agentura NASA.

NASA vytvořila interaktivní webový nástroj, díky kterému můžete zjišťovat, jaké produkty byly ovlivněny, potažmo byly přímo vytvořeny vesmírnými technologiemi, původně určenými pro pokročilé výzkumy. Můžete si zároveň definovat, z jaké oblasti by měly pocházet: dost z nich je totiž nejen ve vaší domácnosti a používáte je prakticky každý den, ale také na místech, kam denně chodíte.

nasa_260918_cc2

Celá platforma, nazvaná jako NASA Home & City, stojí na dvou animovaných světech — Home (produkty nacházející se běžně v domácnostech) a City (služby a technologie dostupné pro širokou veřejnost). Těmito světy si pak můžete poměrně intuitivně procházet a klikat na vyznačené body. Takových bodů má být v obou světech až 130 a všechny mají za cíl vás informovat o takzvaných spin-off technologiích, jinak řečeno komerčních produktech, které nějakým způsobem vycházejí z vesmírného programu NASA.

taxify-app-mobile

Přečtěte si takéPřepravní platforma Taxify v Česku po vzoru Uberu ukáže předem stanovenou cenu za každou jízduPřepravní platforma Taxify v Česku po vzoru Uberu ukáže předem stanovenou cenu za každou jízdu

Namátkou se tak jedná například o televize s vysokým rozlišením, bezdrátová sluchátka, nástroje pro úpravu vlasů, krémy na pokožku, kávovary, filtry na vodu, čističky vzduchu nebo pokrmy pro děti. Vesmírem byla prakticky ovlivněna i kytara, a to konkrétně po stránce svých akustických schopností. V případě technologií pro veřejnost jde zejména o masivní pokroky v letectví včetně nejmodernějších kabin nebo trackovacích systémů, nicméně důležitý dopad měl vesmír i na sféru zdravotnictví a veřejné správy.

nasa_260918_cc1

Původem vesmírné technologie se promítly i do sportů. Například do tenisových raket tlumících vibraci po nárazech míčků

Tento interaktivní a graficky pěkně vyladěný nástroj si můžete vyzkoušet sami v nové webové sekci NASA. Plnohodnotně funguje pouze na počítači — na mobilních zařízeních se prvky nezobrazují tak, jak by měly.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym