Sebevražda s asistencí technologie. Ve Švýcarsku legalizovali smrtibudku z 3D tiskárny
Je velmi obtížné vůbec jen přemýšlet nad tím, jaký stav mysli dožene zdravého člověka k sebevraždě. Ovšem ani v případě asistované sebevraždy, kterou volí osoby s nevyléčitelným onemocněním či postižením, není pochopení ztráty vůle žít a mentální zlomení pudu sebezáchovy nic jednoduchého.
Fanoušci seriálu Futurama si zajisté vzpomenou na setkání hlavního hrdiny Frye s robotem Benderem, ke kterému došlo v zařízení pojmenovaném smrtibudka. V ní mohl návštěvník ukončit svůj život jednoduchým vhozením mince, přičemž si mohl vybrat, zda chce zemřít strašným, či naopak příjemným způsobem. Nejnovější vynález z Nizozemska takovou „smrtibudku“ připomíná.
Nejedná se však o vizi daleké budoucnosti, ale její služby by mohli první zájemci ve Švýcarsku využít již v příštím roce. Eutanazie, tedy usmrcení na žádost, je ilegální v celé řadě evropských zemí. To ovšem neplatí právě ve Švýcarsku, kde v minulém roce specializované kliniky provedly takzvanou asistovanou sebevraždu u přibližně 1 300 klientů.
Těmi jsou nejčastěji osoby, které ztratily vůli žít poté, co na základě onemocnění či úrazu přišly o schopnost ovládat své tělo, pacienti trpící nesnesitelnými bolestmi a dalšími zdravotními komplikacemi. Kvalita života takových lidí se dostává na minimum, a proto oni sami, případně jejich blízcí, pokud je dotyčný v bezvědomí, vidí v eutanazii jediný způsob, jak vysvobodit mysl ze sžíravého vězení vlastního těla.
Pro usmrcení se nejčastěji využívá injekční aplikace pentobarbitalu sodného, který zpomaluje činnost mozku a nervového systému, dotyčného uvede do stavu spánku, bezvědomí a následně dochází k úmrtí. Je ovšem zapotřebí, aby proces aplikace látky provedla druhá osoba a většinou se tak děje na specializované klinice. S novou kapsulí pojmenovanou Sarco by však mohla mít asistovaná sebevražda trochu jinou podobu.
Cílem Philipa Nitschkeho, australského lékaře žijícího v Nizozemsku, bylo navrhnout takové řešení, ve kterém by mohl dotyčný ukončit svůj život vlastními silami a na místě, které má rád. Proto vyvinul kapsuli, která podle něj nabízí pohodlný, důstojný a bezbolestný konec.
Euforické udušení na oblíbeném místě
Kapsule je plně mobilní, takže ji lze odvézt na jakékoliv místo, které si dotyčný ke svému odchodu vybere. Poté, co je do ní uložen, je kapsle uzavřena a mechanismus začne její vnitřek rychle plnit dusíkem a během půl minuty sníží množství kyslíku na jedno procento. „Než ztratí vědomí, bude se cítit trochu dezorientovaný a může pociťovat mírnou euforii. Smrt nastává v důsledku nedostatku kyslíku,“ popsal Nitschke.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs