Šéf Microsoftu se zbavuje akcií firmy. Prodal jich zhruba polovinu za miliardy korun

Filip HouskaFilip Houska

satya-nadella-microsoft

Foto: Microsoft

Satya Nadella, CEO Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Microsoftu se v posledním roce na burze daří, což potvrzuje především růst jeho akcií, které od letošního ledna vyletěly o přibližně padesát procent. V jeden moment dokonce pokořil i Apple, co se prvenství v žebříčku nejhodnotnějších veřejně obchodovatelných firem týče. Nyní ale mezi investory způsobil menší rozruch jeho šéf – Satya Nadella totiž prodal velký objem akcií, které v Microsoftu držel.

Jak vyplývá ze záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), v průběhu minulého týdne se Satya Nadella zbavil téměř poloviny ze svých zhruba 1,7 milionu firemních akcií za více než 285 milionů dolarů, v přepočtu okolo 6,4 miliardy korun. Podle zasvěcených zdrojů se jedná o zatím jeho největší prodej akcií v Microsoftu.

Vzhledem k velikosti objemu prodaných akcií vcelku logicky zbystřili zejména investoři, kteří mohou toto rozhodnutí vnímat jako indikátor změn. Na základě informací deníku The Wall Street Journal se měl šéf Microsoftu zbavit svých akcií z důvodu „osobního finančního plánování a diverzifikace“. Německý časopis Der Spiegel ale uvádí, že v hlavní roli mohou být daně.

Pozorovatelé se totiž domnívají, že peníze bude Nadella potřebovat na odvody, jež by se nově mohly vztahovat na dlouhodobé kapitálové výnosy. Dosud se ve Spojených státech zisk z akcií danil až po jejich prodeji – mnohé americké firmy tak raději vlastní akcie vykupovaly, aby nemusely vyplácet dividendy, a tím jejich kurz oslabovaly.

Souvislost se nabízí také s Elonem Muskem, šéfem automobilky Tesla, který v minulých týdnech prodal akcie své firmy v hodnotě pohybující se okolo pěti miliard dolarů. A dokonce do toho zapojil i své fanoušky na Twitteru, kteří o prodeji hlasovali. Také v jeho případě se spekuluje o daňových motivech tohoto kroku.

Ať se má věc jakkoliv, Microsoft pod vedením Nadelly září. Právě on se v křesle výkonného ředitele, ve kterém sedí od roku 2014, zasloužil o to, aby se tvůrce operačního systému Windows stal předním poskytovatelem cloudu pro korporátní klientelu. Balíček pod názvem Azure výrazně rostl i během pandemických měsíců.

Po stránce tržní hodnoty se Microsoft momentálně pohybuje na úrovni 2,5 bilionu dolarů – je tak druhou nejhodnotnější veřejně obchodovatelnou firmou na světě. Před ním už je pouze Apple, který ovšem Microsoft koncem října na nějakou dobu předběhl. Aktuálně se akcie Microsoftu obchodují za 330 dolarů za kus.

S přispěním ČTK.