Apple se musí klidit z pozice nejhodnotnější firmy světa. Předběhl ho Microsoft, který tolik netrápí nedostatek čipů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

nadella-microsoft

Foto: Microsoft/CzechCrunch

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Microsoft poprvé od loňského roku předběhl Apple v tržní kapitalizaci a stal se nejhodnotnější společností na světě. Zatímco akcie Microsoftu celý říjen setrvale rostly, v čemž pomohlo i rekordně ziskové čtvrtletí, Apple proti tomu v posledních hodinách kvůli svým hospodářským výsledkům ztratil a přišel i první příčku.

Akcie Applu během dnešního odpoledne ztrácely asi 3,7 procenta. Tržní kapitalizace firmy spadla až na 2,43 bilionu dolarů (přes 53 bilionů korun). Akcie Microsoftu ve stejnou dobu naopak 0,6 procenta přidávaly a jeho tržní hodnota se zvýšila na 2,45 bilionu dolarů.

Tržby Applu ve třetím čtvrtletí sice vystoupaly na více než 83 miliard dolarů, zaostaly však za očekáváním analytiků. Firma také oznámila, že kvůli problémům v dodavatelském řetězci, ve kterém chybí čipy a další součástky, přišla za čtvrtletí na tržbách o šest miliard dolarů. Microsoft naopak vykázal rekordní zisk a jeho výsledky už 11. čtvrtletí za sebou překonaly očekávání analytiků.

„Pokud hledáte jistotu v technologiích, Microsoft mi připadá jako bezpečnější sázka než Apple,“ uvádí obchodník Michael Matousek ze společnosti U.S. Global Investors. „Pokud by přišel hospodářský pokles, očekával bych, že Microsoft si povede lépe, protože jeho produkty jsou diverzifikovány do více aktivit.“

V červnu se Microsoft stal druhou veřejně obchodovanou společností ve Spojených státech, jejíž tržní kapitalizace překročila dva biliony dolarů. Pomohly jí sázky na to, že její dominantní pozice v cloudu a podnikovém softwaru jí pomohou k další expanzi. Výkon akcií Microsoftu letos překonává výkon akcií firmy Apple díky očekávání dlouhodobého růstu zisku i tržeb.

Od začátku roku akcie Microsoftu zpevnily o více než 45 procent, zatímco akcie Applu zhruba o 15 procent. Apple překonal tržní kapitalizací Microsoft poprvé v roce 2010 a v posledních letech se firmy na pozici jedničky střídají. Naposledy Apple překonal Microsoft v tržní hodnotě v polovině roku 2020, upozornila agentura Reuters.

S přispěním ČTK.