Seriál The Mandalorian přinesl skvělou podívanou a ukázal, jak může vypadat budoucnost Star Wars na Disney+

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

the-mandalorian2

Foto: Disney

Seriál The Mandalorian na Disney+

0Zobrazit komentáře

Baby Yoda. Na malé zelené stvoření, připomínající legendárního mistra Yodu z filmových Hvězdných válek, jste patrně v posledních týdnech někde narazili. Buď přímo při sledování seriálu The Mandalorian, kde se roztomilá postavička objevila, nebo na sociálních sítích, na kterých se roztrhl pytel s různými gify a memy.

Je to totiž právě Baby Yoda, který zosobňuje velký úspěch prvního hraného seriálu ze světa Star Wars. Už během vysílání se z The Mandalorian stal nejžádanější seriál na světě, když na streamovacích službách předběhl i hit Netflixu v podobě Stranger Things, a finále první série ukázalo, kam může celý svět Hvězdných válek směřovat.

Jasné je, že pod taktovkou Disney, které celou franšízu vlastní, se dočkáme ještě mnoha filmů a seriálů na motivy příběhů, s nimiž v 70. letech minulého století poprvé přišel George Lucas, ale bude zajímavé, jakým směrem se mediálním kolos vydá. Disney má totiž za sebou velmi zajímavý závěr roku.

baby-yoda

Foto: Disney

Populární Baby Yoda ze seriálu The Mandalorian

Do kin jednak přišlo očekávané vyvrcholení několik dekád trvající ságy o rodu Skywalkerů, kterou nakonec celkem devátou epizodou zakončil snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ten měl premiéru těsně před Vánoci a byť se v něm J.J. Abrams snažil o co možná nejdůstojnější zakončení dlouhého příběhu, ohlasy fanoušků a kritiků ukazují, že to zdaleka nebylo tak skvělé, jak si mnozí představovali.

O to zajímavější je, jak tento týden vyvrcholil zmíněný seriál The Mandalorian, který měl finále tak trochu ve stínu velkolepého (alespoň podle očekávání) zakončení poslední filmové trilogie. Nakonec však (alespoň podle ohlasů) dost možná vyjde The Mandalorian jako vítěz. Ohlasy má totiž seriál, který přišel jako jeden z hlavních prvních taháků nové streamovací služby Disney+, skvělé.

yvon-chouinard-patagonia2

Přečtěte si takéPatagonia aneb příběh značky, která myslela a fungovala ekologicky již v době, kdy byla planeta všem ukradenáPatagonia aneb příběh značky, která myslela a fungovala ekologicky již v době, kdy byla planeta všem ukradená

Zatímco ve filmové trilogii se v Disney snažili navazovat na filmy, pod nimiž byl z větší či menší části podepsán duchovní otec celých Hvězdných válek George Lucas, a někdy to trochu drhlo, v seriálu hlavní tvůrce a producent Jon Favreau pustil do úplně nových vod. A to po všech stránkách.

Už na první pohled byl The Mandalorian svěží vesmírnou westernovkou, na kterou se parádně koukalo. Po vizuálně stránce takřka dokonalé dílo doplnilo mnoho více či méně známých postav z filmových předloh, avšak bez přímého propojení, což tvůrcům umožnilo vyprávět úplně nový příběh. Streamovací služba Disney+ navíc umožnila jiný přístup.

the-mandalorian

Foto: Disney

V hlavní roli seriálu The Mandalorian je Pedro Pascal

Budoucnost Star Wars totiž už nebude zdaleka jen o velkých filmových blockbusterech, patrně i v budoucnu přicházejících v již tradičních trilogiích, ale i o menších dílech, která však mohou být ve výsledku ještě poutavější a zajímavější. Právě nový The Mandalorian a jeho první série je toho důkazem.

Divák v osmi dílech, které jsou zajímavé i tím, že zatímco jeden má třeba jen půl hodiny a druhý klidně o čtvrt hodiny víc, sleduje osudy mandalorianského lovce odměn, pro něhož víceméně každý díl znamená jeden nový úkol. Celou sérií se pak táhne i propojující dějová linka, která je to, co udrží diváka v napětí, ale zároveň vedle ní může poznávat další kouty nekonečného světa Star Wars a bavit se u toho.

Právě nekonečný svět Star Wars je to největší bohatství, které Disney díky akvizici Lucasfilmu za – z dnešního pohledu a z pohledu výdělků dalších filmů relativně směšné – 4 miliardy dolarů z roku 2012 drží. Pomocí podobných menších sérií, kdy fanouškům nabídne příběhy z oblíbeného světa, avšak moderně – jednak vizuálně a produkčně a jednak distribučně na streamovací službě –, může zábavní gigant dolovat Star Wars dost možná donekonečna.

Už nyní je jasné, že přijdou i další trilogie, ale nebude to dřív než v roce 2022, do kdy si dalo Disney se Star Wars v kinech pauzu. Stejně tak je jasné, že naopak do té doby dorazí některé další seriály.

Na příští podzim již byla potvrzená druhá série pro The Mandalorian a bude se natáčet seriál s Obi-Wanem Kenobim, v dalším se objeví Cassian Andor z filmu Rogue One: A Star Wars Story a přijde i již sedmá série animovaných Klonových válek. Další seriály pak na sebe dost možná vzhledem k úspěchu The Mandalorian nenechají dlouho čekat, nebo již minimálně alespoň tvůrci vymýšlí, na jakou planetu se vydají příště.

Producent Dave Filoni a hlavní tvůrce seriálu The Mandalorian Jon Favreau

Pro Disney je tento prvotní úspěch pochopitelně dobrou zprávu hned z několika pohledů. Jednak je kvalitní obsah na Disney+ katalyzátorem pro získávání nových předplatitelů, kterých jen za první den služba získala přes 10 milionů a příští rok se vydá do dalších zemí, a jednak je tu komerční potenciál.

Disney jakožto obří a skvěle šlapající mašina na peníze z různých doplňkových předmětů, merchandisingu a výdělečných zábavních párků zkrátka dokáže a především chce vytěžit Star Wars po všech stránkách. Když se tak vrátíme na začátek tohoto textu, kdy jsme zmiňovali Baby Yodu, bylo až s podivem, že na jeho úspěch u diváků snad ani nebyli v Disney připraveni.

Jakmile se totiž malý Yoda, který prozatím v seriálu své jméno nemá a jeho příběh se bude teprve rozkrývat, na obrazovce objevil, strhl se logicky zájem i o předměty s ním. Ať už to jsou klasická trika, jiné oblečení nebo třeba plyšáci, Disney nemělo nic připravené a vše teprve postupně dohání, ale můžeme si být jisti, že nejpozději na druhou sezonu už bude připraveno v plné síle.

Můžeme tedy jen doufat, že toho nakonec nebude na Disney+ ze světa Star Wars příliš mnoho a příliš rychle a uspěchaně. Právě přehlcení diváků jedním filmem každý rok přiznal šéf Disney Bob Iger, když se v posledních letech řešily úspěchy a neúspěchy třetí filmové trilogie Star Wars a dvou doplňkových filmů, Rogue One a Solo.

baby-yoda-and-the-mandalorian-in-the-mandalorian

Foto: Disney

Malý Yoda a Mandalorian v seriálu na Disney+

The Mandalorian nicméně ukázal, že Disney umí se svými klenoty v truhlici, kam vedle Lucasfilmu patří třeba i Marvel nebo Pixar, zacházet dobře a dost možná je dobře i to, že je velký příběh kolem Skywalkerů na plátnech ukončen a může se začít psát nová, svěží kapitola. Potenciál Disney+ je pro tyto potřeby nekonečný a bude také zajímavé sledovat, co svým zapojením do produkce Lucasfilmu udělá Kevin Feige.

Duchovní otec obrovsky úspěšného superhrdinského světa Marvelu by se totiž měl zapojit i do tvorby nových Star Wars a z již nastíněných plánů pro Disney+ je jasné, že filmový svět superhrdinů se bude v následujících letech propojovat s tím seriálovým, kam si budou odskakovat některé postavy a rozvíjet se v něm nové příběhy, a něco podobného podle všeho čeká i na Star Wars. Další podobně finančně úspěšná a velká franšíza by se Disney jistě hodila.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym