Shortujte naše akcie, jak chcete, ale Tesla dál boří rekordy. Elon Musk začal prodávat šortky na popíchnutí investorů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

musk-shorts

Foto: Tesla/CzechCrunch

Elon Musk začal prodávat krátké šortky s logem Tesla

0Zobrazit komentáře

Je to pouhý měsíc, co automobilka Tesla poprvé ve své historii prorazila na burze magickou hranici 1 000 dolarů za jednu akcii. Zároveň díky tomu alespoň na čas přeskočila Toyotu a Elon Musk se rázem stal šéfem nejhodnotnějšího výrobce automobilů na světě. Zběsilá jízda Tesly v nejisté době však zdaleka nekončí.

Nad tisícem dolarů za jednu akcii Tesla uzavřela obchodování na burze Nasdaq poprvé 10. června. Jen od té doby vylétla hodnota cenných papírů s tickerem TSLA o více než 33 procent (od začátku roku o více než 200 procent) a po uzavření trhů včera dokonce cena jednoho kusu vyšplhala až přes 1 430 dolarů.

Nejen, že se díky tomu stává z Elona Muska jakožto největšího akcionáře firmy jeden z nejbohatších mužů planety (aktuálně nakukuje mezi deset největších boháčů), ale devětačtyřicetiletý vizionář si současnou jízdu užívá i z jiného důvodu. Je to pro něj totiž velká satisfakce proti mnoha věčně pochybujícím investorům, kteří dlouhodobě sází na neúspěch Tesly.

Jedná se o takzvané „shortaře“, kteří spekulují na pokles akcií tím, že si je půjčí, draze prodají a pak je chtějí levněji na koupit, přičemž na rozdílu mezi prodejem a nákupem vydělávají – tedy za předpokladu, že hodnota akcií skutečně poklesne.

tesla-shorts

Tesla začala prodávat krátké šortky z červeného saténu

Právě kolem Tesly se jich v posledních letech vyrojilo požehnaně. Kalifornské automobilce se však zatím daří nad očekávání dobře, navzdory koronaviru má za sebou dobré čtvrtletí, a tak se Elon Musk rozhodl, že si z nevěřících investorů trochu vystřelí. V e-shopu Tesly se tak objevila limitované edice krátkých šortek z červeného saténu, která není ničím jiným než symbolem toho, jak se teď firmě daří.

Už název „Short Shorts“ ukazuje právě na (alespoň prozatím) neúspěšné shortaře, kteří již na burze přišli kvůli rostoucí ceně akcií TSLA o miliardy dolarů, a Musk si nenechal ujít ani příležitost s nastavením ceny. Šortky, na nichž je vedle loga Tesly vytištěn ještě nápis S3XY (symbolizující modelovou řadu automobilky), totiž stojí 69,420 dolaru.

Možná si říkáte, že zhruba 1 600 korun za kus látky je trochu dost, a byť skutečně je, vtip tkví především v čísle 420 za desetinnou čárkou. Právě za tolik – 420 dolarů za jednu akcii – totiž Elon Musk před dvěma lety na Twitteru vyhlásil, že plánuje stáhnout Teslu z burzy, a způsobil tím velký poprask.

Jelikož tehdy tvrdil, že má zajištěné financování, což se ukázalo, že nebyla pravda, musel Musk přijmout několik trestů za klamání investorů a manipulaci s cenou akcií a sám se začít na Twitteru více kontrolovat. Byť to se mu ne vždy daří, při dnešním pohledu na cenu akcií se musí zřejmě usmívat, že mu tehdy stažení z burzy nevyšlo. Více než trojnásobná hodnota akcií mu určitě není proti srsti.

A abychom se vrátili zpět k vysoké ceně za saténové šortky, ta samozřejmě nikomu nevadí. Jakmile je Elon Musk na Twitteru představil, okamžitě spadl e-shop Tesly a produkt byl za chvíli vyprodán. Nyní se na webu píše, že další várka bude na skladě za dva až čtyři týdny. Už teď je jasné, že půjde o horké zboží. Příznivci Tesly si navíc už utahují z toho, že si šortky koupí, aby je mohli poslat právě neúspěšným shortařům.

Navíc se nezdá, že by se měla Tesla v rychlém růstu na burze zastavovat. Zahýbat s cenou akcií mohou jednak finanční výsledky za poslední kvartál, v němž by se firma mohla přiblížit černým číslům, a také nové předpovědi analytiků. Například Joseph Osha z JMP Securities koncem minulého týdne zvýšil svůj cenový cíl z 1 050 dolarů na 1 500 dolarů za akcii, čímž je taktéž poslal vzhůru.

starosta

Přečtěte si takéDigitalizovat lze i obce. Stačí nasadit nástroje, které už všichni znají z domova, říká jeden z nejmladších starostů v ČeskuDigitalizovat lze i obce. Stačí nasadit nástroje, které už všichni znají z domova, říká jeden z nejmladších starostů v Česku

Důvod byl jednoduchý. Zatímco automobilový svět po celém světě počítá zásadní ztráty a propad prodejů, Tesla koronavirovou krizí proplouvá mnohem lépe. Podle Oshy může Tesla do roku 2025 udělat v ročních prodejích až 100 miliard dolarů. Aktuální tržní hodnota firmy přesahuje 254 miliard dolarů, a přestože mnozí investoři nevěří, že jsou akcie tak vysoko dlouhodobě udržitelné, shortaři zatím pořád tratí.

tesla-shorts2

Foto: Tesla/CzechCrunch

Na šortkách nechybí logo Tesly a nápis S3XY označující jednotlivé modely