Skupina e-shopů Vivantis již nespadá pod Mall Group. V růstu pokračuje, loni utržila 1,6 miliardy

Vivantis udržuje dvouciferné tempo růstu a ziskovost i letos. A to navzdory výzvám spojeným s inflací, válkou či vysokými cenami energií.

Peter BrejčákPeter Brejčák

michal-spak-regular-min

Foto: Vivantis

Michal Špak, generální ředitel Vivantisu

0Zobrazit komentáře

Naše společnost nestagnovala, naopak učinila jednu z nejzásadnějších změn ve své historii. Slova generálního ředitele Vivantisu Michala Špaka odkazují na vyčlenění této chrudimské skupiny e-shopů z mateřské společnosti Mall Group, která plně přešla pod křídla polského Allegra. Od ledna tak Vivantis působí pod novou entitou a za svůj poslední fiskální rok, jenž skončil v letošním březnu, hlásí další posílení svého byznysu.

Své tržby skupina e-shopů – kam spadá například Vivantis.cz, Parfemy.cz, Hodinky.cz nebo Prozdravi.cz – meziročně navýšila o 12,5 procenta na obrat ve výši 1,6 miliardy korun. Nadále se přitom udržela v zisku, zatímco ještě v roce 2020 dosáhla ztráty devět milionů korun, za fiskální rok 2021 vykázala čistý zisk 58 milionů, ve fiskálním roce 2022 šlo o 29 milionů.

„Navzdory mnoha hodinám práce stráveným ve všech možných aspektech osamostatnění naší společnosti od skupiny Mall Group jsme dosáhli výsledků, které jsme si původně předsevzali,“ hodnotí Špak výkon firmy v oficiální účetní závěrce s tím, že nadcházející rok bude pro Vivantis zkouškou, zda obstojí v samostatnosti a dokáže uspět v období narůstající inflace, turbulencí a krizí.

Podle vyjádření pro CzechCrunch Vivantis v letošním roce stále drží dvouciferné tempo růstu obratu při udržení pozitivního cíle EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy). Vzhledem k tomu, že začíná vánoční sezona, což jsou pro firmu z pohledu prodejů nejdůležitější měsíce v roce, ale Špak nechtěl předjímat výsledek za celý aktuální fiskální rok.

Na trhu však vnímá horší dostupnost zboží, vyšší pořizovací ceny i rostoucí náklady například v oblasti energií. „V kombinaci s vyšším podílem nákupů skrz porovnávače zboží, kdy je koncový spotřebitel více orientovaný na cenu, je současná doba pro většinu e-commerce retailových obchodů, nás nevyjímaje, náročnější,“ říká Špak.

Majitelé Vivantisu zůstali stejní jako ve složení u Mall Group – po 40 procentech drží finanční skupina PPF a EC Investments miliardářského dua Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, zbylých 20 procent připadá skupině Rockaway Capital zakladatele Jakuba Havrlanta. „Společně s akcionáři máme shodu na dalším budování hodnoty společnosti Vivantis v intencích posledních let,“ reaguje Špak na dotaz, jestli se skupina nebude prodávat také.

footlocker

Přečtěte si takéKřetínský do Foot Lockeru investoval 10 miliard. Teď akcie prodáváKřetínský a Tkáč do Foot Lockeru investovali kolem 10 miliard korun. Teď začali akcie vyprodávat

„Proces odpojení a osamostatnění nebyl minulý rok součástí našeho plánu. Z posledních let jsme se ale naučili, že jak naše společnost, tak všichni lidé u nás musí umět flexibilně reagovat na změny a příležitosti, které se mohou naskytnout,“ komentuje ředitel Vivantisu. Procesy kvůli osamostatnění od Mall Group musela firma měnit zejména v technické části, kdy s daty migrovala z původní sítě do své vlastní.

Migrace, přechod na cloudové řešení a přepis některých aplikací tak představovaly největší objem práce. „Jsme technologická společnost, ale hybateli technologií jsou stále lidé. A právě jim patří obrovské díky, protože bez nich by Vivantis nebyl tam, kde aktuálně je,“ dodává Špak.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym