Skupina Smarty Brands s obratem 4,9 miliardy korun se spojila s Wefree. Rozšiřuje díky tomu služby pro firmy

Retailová, online a B2B skupina Smarty Brands letos spojila síly se společností Wefree. Firemním zákazníkům nabídne hardware i komplexní IT služby.

petr-syrucek-smarty-brands

Foto: Smarty Brands

Petr Syrůček, CEO skupiny Smarty Brands

Stačí pípnout a nově firemním zákazníkům skupina Petra Syrůčka s ptáčkem v logu, kterou tvoří e-shopy a kamenné prodejny Smarty.cz, iWant a JRC, zajistí i poprodejní servis a správu IT. Od začátku letošního roku ve Smarty Brands našli společnou řeč s firmou Wefree, zaměřující se na komplexní služby a implementaci zařízení Apple do firemního prostředí. Skupině spojení pomůže rozšířit portfolio nabízených služeb.

Minulý rok se Smarty dařilo, ačkoliv nešlo o jednoduché období. „Tržby naší skupiny dosáhly 4,9 miliardy korun. Sešlo se ale několik negativních makroekonomických vlivů najednou, které se v retailu a segmentu e-commerce citelně projevily. Vysoká inflace vyhnala nahoru většinu vstupů, naopak spíše dolů šla spotřebitelská nálada a útraty za elektroniku. Rok se tak nesl ve znamení konkurenčního boje, který se podepsal na obratu a zejména pak marži, která se propadla o desítky procent,“ shrnuje loňské snažení Petr Syrůček, majitel skupiny Smarty Brands.

Těžká byla i situace, ve které se celý loňský rok nacházela divize firemních zákazníků. Podle Syrůčka většina firem v jeden moment plošně šlápla na brzdu a přepnula do úsporného režimu, ve kterém se potom držel i zbytek roku 2023. „Nakonec se nám podařilo dosáhnout slušného obratu i zisku, ale jen díky intenzivní expanzi,“ dodává. Letos ale šéf skupiny na trhu vidí signály, že se nálada mění k lepšímu a začíná se zase utrácet.

syrucek-1

Přečtěte si takéSkupina Smarty vyrostla o třetinu a utržila 4,2 miliardySkupina Smarty vyrostla o třetinu a utržila 4,2 miliardy. Ve velkém investovala do herních prodejen JRC

Možná i proto se nedávno odhodlal k dalšímu posílení B2B divize, která skupině generuje přes miliardu korun tržeb, vstupem do společnosti Wefree. Ta je Apple partnerem pro firmy a osmým rokem se zaměřuje na poskytování postprodejní péče a vzdálené IT správy a podpory. „Jde o oblast, které jsme se doposud nevěnovali, protože jsme neměli vhodné know-how ani kapacity. Nicméně vidíme v této oblasti přidanou hodnotu jak pro zákazníka, tak pro naše lepší porozumění jeho potřebám,“ vysvětluje Syrůček důvody ke strategickému kroku.

Šéf Wefree Jan Tůma ve spojení vidí značný potenciál: „Petr Syrůček mi na začátku debat o spojení řekl, že je pro něj důležitá takzvaná Smarty DNA a že ji u nás vidí. Uvízlo mi to v hlavě a oceňuji, že je celá spolupráce od začátku přirozená. Skupina Smarty nás přivítala s otevřenou náručí, a ať už jdeme do oddělení marketingu, financí nebo HR, se všemi si rozumíme na osobní i profesní úrovni. Jsem vážně rád, že jsme teď jedna rodina, a těším se na společnou budoucnost.“

jan-tuma-wefree

Foto: Wefree

Jan Tůma, co-founder a business development ve společnosti Wefree

Smarty Brands na konci května ve společnosti Wefree Care získalo čtyřicetiprocentní podíl. Drobné posílení kapitálu firmy je zároveň i stvrzením dlouhodobého závazku. „Současní majitelé dál drží většinu společnosti, aby byla zachována jejich plná motivace usilovat o další dynamický růst,“ doplňuje Syrůček.

A růst by měl být podle B2B manažera skupiny Smarty Brands citelný na obou stranách. „Spojení rozšíří naše schopnosti například v oblasti implementace zařízení Apple do firem a škol. Zákazníkům navíc dokážeme nabídnout nová, inovativní řešení, protože kluci z Wefree jsou na hromadnou správu a zavádění zařízení Apple do firem skuteční experti. Naše plány ale u Applu nekončí, společně s Wefree rozšíříme nabídku služeb pro kompletní IT portfolio,“ říká Ondřej Vrána.

Nepůjde přitom o spojení Wefree s retailovými prodejnami iWant, které jsou licencované jako Apple Premium Partner, ale o využití synergií mezi B2B oddělením Smarty.cz a Wefree. „Na prodejny chodí především menší živnostníci, ale služby Wefree jsou zajímavé až pro střední a větší firmy s 25 a více zaměstnanci,“ vysvětluje Syrůček, jehož společnost se aktuálně stará o více než třináct tisíc firemních zákazníků od malých a středních podniků až po velké korporace.

Naše plány u Applu nekončí, služby rozšiřujeme pro kompletní IT portfolio.

Wefree v současné době nabízí IT správu formou SLA balíčků, které se cenově pohybují od tří do šestnácti tisíc měsíčně a liší se v množství požadavků, technickém rozsahu nebo reakčních časech. Firmám umí zajistit hromadnou implementaci zařízení včetně vzdálené konfigurace a správy mobilních zařízení (MDM, mobile device management). Zároveň Wefree provozuje portál, skrze který lze jednoduše zadávat požadavky na technickou podporu pro zařízení Apple.

Starému JRC zvoní hrana

Skupina Smarty Brands stojí za e-shopy Smarty.cz, iWant.cz a JRC.cz, ale i kamennými prodejnami Smarty.cz, iWant a JRC. A obzvlášť novým obchodům prvního zmíněného se minulý rok vedlo víc než dobře. „Daří se nám absolutně i relativně, když vezmeme v potaz, že prodejnám Smarty.cz v Česku a na Slovensku je zatím maximálně rok a půl. Přes těžkou situaci a slabší spotřebitelskou náladu jsme splnili plánovaný obrat a už teď víme, že oproti řetězcům s dvacetiletou tradicí dokážeme růst rychleji,“ uvádí Syrůček, který skupinu v roce 2012 založil.

Kromě zmíněných e-shopů a prodejen skupina nabízí i vlastní značku herních počítačů TIGO a unikátní konfigurátor sestav na míru. Značku a síť prodejen JRC získala v roce 2021 a postupně je integruje do své vlastní sítě. Syrůčkově skupině se navíc povedlo zvrátit nepříznivý vývoj tržeb herních prodejen, od spojení se Smarty.cz měly meziročně vyrůst dokonce o 50 procent. A možná, že právě úspěch nového konceptu odkryl slabinu tradičních prodejen JRC.

Podle majitele je jejich koncept již překonaný a potenciál vyčerpaný. V letošním roce proto plánují dokončit rebranding a všech 30 prodejen sjednotit pod konceptem nazvaným Pixel. Jde o černobílé „pixelové“ spojení prodejen elektroniky a mobilních telefonů v bílé části a sekce gamingu a IT v černé části. Nové prodejny nabízí zákazníkům příjemné prostředí a komunikují s nimi pomocí zmíněného sloganu „Stačí pípnout.“

Sjednocování konceptu se firma věnuje téměř tři roky. „Na nových prodejnách pracujeme v extrémním tempu a otevíráme jednu měsíčně. Mám z toho také extrémní radost, protože jen letos na naše prodejny díky tomuto úsilí zavítá určitě více než 4,5 milionu zákazníků,“ uzavírá Syrůček.

CC Native

Partnerem článku je Smarty Brands

Livesport je v Indii a měsíčně má běžně přes 100 milionů uživatelů. Zisk mu loni klesl pod miliardu

Společnost vlastněná Martinem Hájkem globálně poskytuje sportovní výsledky a online zpravodajství a loni utržila 2,63 miliardy korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

hajek-hp

Foto: Livesport

Zakladatel Livesportu Martin Hájek

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejúspěšnějších porevolučních podnikatelů Česka pokračuje v ustupování do pozadí a finalizuje transformaci svého miliardového hájemství. Martin Hájek, spoluzakladatel a majoritní vlastník digitální skupiny Livesport, už více než rok není jejím CEO a zmizel i z některých dalších statutárních postů. Firma, která více než stovce milionů uživatelů po celém světě dodává sportovní výsledky a zpravodajství, loni opět předváděla velmi povzbudivé výkony.

Zatímco za rok 2022 reportoval Livesport zisk ve výši 1,04 miliardy korun při obratu 2,6 miliardy, letos svítí v obou kolonkách vyšší číslo: u profitu 2,22 miliardy a u tržeb a vyplacených dividend 2,63 miliardy. Do těchto čísel je ale potřeba se trochu víc zahloubat.

Klasické tržby (primárně příjem od reklamních inzerentů) se meziročně zvedly výrazně o 17 procent, což představuje nárůst o 322 milionů na 2,2 miliardy. Vyplacené dividendy z dceřiných firem ale spadly na polovinu, která taktéž převyšuje 300 milionů. Takže v součtu je Livesport na svém, byznysově se mu nicméně dařilo, neboť od zákazníků vyinkasoval víc.

V případě zisku je impozantní cifra 2,22 miliardy korun do určité míry optickým klamem, což firma sama v závěrečné zprávě přiznává: „Čistý zisk v roce 2023 byl výrazně ovlivněn prodejem dvou dceřiných společností v rámci restrukturalizace skupiny Livesport. Čistý zisk z těchto transakcí činil 1,34 miliardy korun.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O prodej čeho šlo? Oddělily se jednak společnost Aspira Business Centre, která spravuje administrativní sídlo Livesportu v pražských Nových Butovicích, jednak investiční vehikl Livesport Invest, který drží mimo jiné podíl v oblíbené přepravní firmě Liftago. Nikde ve výkazu už není zmíněná ani společnost Pragosport, která drží některá přenosová práva na zápasy českého fotbalu.

„Šlo o prodeje v rámci restrukturalizace skupiny Livesport. Liftago a Pragosport byly ve struktuře firem pod společností Livesport Invest, takže s prodejem LS Invest už nejsou součástí struktur pod Livesport s.r.o.,“ vysvětluje zákruty finančního reportingu mluvčí Livesportu Petr Vavrik. Jinými slovy – byly to přesuny jen v rámci přeskupování celého holdingu, nikoli klasické odprodeje. Pokud od 2,22 miliardy odečteme 1,34 miliardy korun, dostane se čistý zisk pod úroveň 900 milionů korun.

To je samozřejmě i s ohledem na tržby senzační číslo, představuje ale meziroční pokles, protože předloni se Livesport (ve světě je služba známá jako Flashscore) pochlubil více než miliardou korun. Na vině jsou mimo jiné nižší příjmy od dceřiných firem či výrazně vyšší personální náklady (o 200 milionů korun). A zároveň už tak dramaticky nestoupá počet aktivních uživatelů, který se stabilizoval nad 100 miliony lidí.

04Livesport

„100 a víc milionů uvádíme jako běžnou měsíční návštěvnost, která samozřejmě lehce kolísá v souvislosti se sportovním děním. Loni jsme měli průměrnou návštěvnost 100,45 milionu uživatelů. Návštěvnost nám obecně určitě rostla – při pohledu na jednotlivé měsíce vidím, že v deseti z dvanácti z nich jsme v roce 2023 měli vyšší návštěvnost než v roce 2022,“ připomíná Petr Vavrik.

Celá skupina prochází rozsáhlou transformací a úpravou své struktury. Součástí tohoto procesu bylo, že Martin Hájek, který Livesport založil a drží v něm 90 procent, se stáhl z pozice CEO, do které nastoupil Pavel Krbec, manažer se zkušenostmi z nejvyšších pater PPF.

Hájek nadále figuruje v představenstvu, respektive v dozorčí radě mateřské skupiny Livesport Group a její klíčové entity Livesport s.r.o., ve statutárních orgánech řady spřízněných firem jej ale v poslední době zastoupila jeho dlouholetá spolupracovnice a prokuristka Petra Maireová.

hajek2

Přečtěte si takéJsme na dohled dolarovému jednorožci, říká majitel LivesportuMáme hodnotu 20 miliard, jsme na dohled dolarovému jednorožci, říká Martin Hájek o svém Livesportu

Ostatně o tom, že se snaží postupně stáhnout ještě víc z veřejného prostoru a víc času věnovat jednak rodině, jednak strategickým byznysovým krokům hovořil Martin Hájek i během přípravy ojedinělého interview, které loni poskytl CzechCrunchi. V něm pak popisoval, že byznysovým plánem pro Livesport je akcelerovat snahu o dobývání světa sportovních dat a informací.

To pokračovalo i v průběhu loňského roku, kdy skupina koupila například australský fotbalový online magazín Tribal Football, spustila fotbalový portál FlashFootball a také vstoupila na několik velkých a potenciálně extrémně zajímavých trhů: do Indie, Thajska, na Filipíny či do Ghany. Mimochodem právě z asijských trhů má zkušenosti CEO Krbec, který tam působil v dresu Home Creditu.

„Díky tomu je Flashscore dostupný v pěti indických jazycích – hindštině, bengálštině, telugštině, kannadštině a tamilštině – a také v thajské a ghanské angličtině,“ píše společnost ve výroční zprávě.