Šmejc začíná měnit Zásilkovnu. Kijonkovou v čele nahradí bývalý šéf Air Bank a německého Rohlíku

Poté, co se koncem roku prodala logistická skupina Packeta novým majitelům, nyní dochází k personálním změnám.

Peter BrejčákPeter Brejčák

simona_kijonkova

Foto: Packeta

Simona Kijonková končí ve vedení Packeta Group

0Zobrazit komentáře

Zásilkovnu zakládala v roce 2010 a dalších třináct let ji také vedla a během nich z logistické firmy vybudovala mezinárodní skupinu Packeta s obratem přesahujícím sedm miliard korun. Jedna z nejvýraznějších žen českého byznysu Simona Kijonková se teď vedení chystá opustit, nahradit ji má Erich Čomor.

Zpráva nepřekvapivě přichází přibližně dva měsíce poté, co Packeta v prosinci oznámila svůj prodej, v němž mělo podle kuloárních informací jít o zhruba osm miliard korun. Společníci Packety uzavřeli smlouvu o prodeji konsorciu CVC Capital Partners a Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce, jenž po zesnulém Petru Kellnerovi vede také skupinu PPF, s kapitálovou podporou R2G.

„Předáváme finančně zdravou firmu, která je ve svém oboru jedničkou v Česku a na Slovensku a která doručuje zásilky do 33 zemí a je pro desítky milionů zákazníků love brandem,“ komentuje Kijonková s odkazem na finanční výsledky skupiny, která loni navýšila svůj obrat o pětinu na 7,25 miliardy korun. Ziskovost ale tehdy nekomentovala, rok předtím se jí propadla o polovinu.

„Chtěla bych všem svým kolegům a kolegyním poděkovat za jejich energii, nadšení a pracovní nasazení především v posledních pár velmi náročných letech, ze kterých jsme firmu i přes covidové a ekonomické krize úspěšně vyvedli. Z pozice CEO holdingu Packeta se mi po třinácti letech neodchází snadno, firmu mám velmi ráda, stejně jako všechny zaměstnance,“ pokračuje Kijonková.

comor

Foto: Rohlik Group

Erich Čomor bude šéfovat skupině Packeta, jejíž součástí je i Zásilkovna

Šestačtyřicetiletou podnikatelku má, po splnění blíže nespecifikovaných odkládacích podmínek smluvní dokumentace, v čele Packety nahradit Erich Čomor, jenž měl během kariéry k Šmejcovi a skupině PPF blízko. Dva roky například řídil společnost Home Credit v Česku a následně i na Slovensku, od roku 2009 se věnoval vzniku Air Bank, kterou od roku 2011 vedl z pozice předsedy představenstva a generálního ředitele.

Pro PPF a Home Credit mimo jiné rozvíjel projekt nové banky Velvon v Německu, který se ale nakonec v roce 2020 zastavil a nikdy nespustil. Dále pak Čomor z pozice ředitele řídil i německou a rakouskou dceru online supermarketu Rohlík Tomáše Čupra.

„Simona Kijonková vytvořila jednu z nejúspěšnějších a nejinspirativnějších firem ve střední Evropě. Je pro mne velkou poctou převzít po dokončení transakce její roli, akcelerovat růst distribuční i partnerské sítě a posílit pozici Packety coby první volby zákazníků a jednoznačné jedničky v doručování zásilek,“ komentuje Čomor jako designovaný ředitel Packety.

Samotná Kijonková se chystá v byznysu nadále zůstat. „Až společně s manželem exitujeme sto procent všech našich podílů, tak se budu nadále věnovat dalšímu podnikání, a především investicím. Dokážu tak své letité podnikatelské a manažerské zkušenosti zúročit ve více projektech a pomoci tím k růstu a úspěchu dalším firmám,“ dodává Kijonková.

Největším původním podílníkem Packety byl vehikl JSK Investments, který Kijonková vlastnila právě se svým manželem Jaromírem, zakladatelem miliardového e-shopu s kontaktními čočkami Alensa. Společně drželi 48,6 procenta. Téměř 21 procent pak patřilo Notinu majitele Michala Zámce, jednomu z největších prodejců kosmetiky a drogerie v Evropě. Mezi další podílníky patřil bývalý klíčový programátor Lukáš Bílek, podnikatel Martin Kukačka, dodavatel Štěpán Chytka či jednatel firmy Petr Vytiska.