Šmejcovi patří síť výdejních boxů v Řecku. PPF, již vede, investuje do firmy, která je má na Západě

Finanční skupina PPF oznámila nákup podílu v polské společnost InPost, která provozuje síť výdejních boxů v několika zemích západní Evropy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

inpost

Foto: InPost

Polská společnost InPost staví výdejní boxy po Evropě

0Zobrazit komentáře

Do stáje finanční skupiny PPF patří cenový srovnávač Heureka a skupina Fast ČR, která provozuje například síť obchodů s elektronikou Planeo Elektro. Oba to jsou významní hráči ve světě e-commerce, jejichž tržby se počítají v miliardách korun a tvoří tak stále důležitější součást byznysu PPF. Skupina vedená miliardářem Jiřím Šmejcem chce v této oblasti dál posilovat, a proto nyní nakoupila významný podíl v původem polské společnosti InPost, která provozuje v několika evropských zemích síť výdejních boxů. Sám Šmejc už má přitom s tímto byznysem zkušenosti.

Skupina PPF oznámila, že kupuje od společnosti Advent International patnáctiprocentní podíl ve firmě InPost, která provozuje samoobslužné schránky pro vyzvednutí zboží a logistická centra pro internetové obchody, zejména v západní Evropě. PPF je díky tomu nyní s celkovým podílem 16,75 procenta druhým největším akcionářem ve firmě InPost právě po Advent International. Součástí dohody je opce pro PPF na nákup dalších 15 procent akcií InPost od stejné firmy.

Akcie InPostu se obchodují na burze Euronext v Amsterdamu a tržní hodnota firmy aktuálně činí necelých pět miliard eur, v přepočtu zhruba 117 miliard korun. PPF uvedla, že od Advent International kupovala akcie při ceně 10 eur (zhruba 235 korun) za kus. Podle výpočtů CzechCrunche tak za podíl zaplatila přes 736 milionů eur, což je více než 17,4 miliardy korun. V roce 2022 InPost v tržbách meziročně vyrostl o 53,8 % na sedm miliard polských zlotých (37 miliard korun) a upravený ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) vyrostl o 20,6 % na téměř dvě miliardy zlotých (10,5 miliardy korun).

smejc

Foto: PPF

Jiří Šmejc, zakladatel investiční skupiny Emma Capital

„Touto investicí jsme učinili zásadní krok k posílení v oboru e-commerce, ve kterém PPF dlouhodobě působí. E-commerce patří ke čtyřem základním pilířům podnikání skupiny, vedle finančních služeb, telekomunikací a médií. Jako významný akcionář jsme odhodláni přispět k mezinárodní expanzi a růstu hodnoty InPost coby jedné z nejdynamičtějších firem ve svém odvětví v Evropě,“ řekl investiční ředitel skupiny PPF Didier Stoessel. Tento týden navíc PPF posílila i ve zmíněné Heurece a Fast ČR, kde spolu s Křetínským a Tkáčem odkoupili podíly od Rockaway Jakuba Havrlanta.

Podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala je InPost dobrá investice, zvláště po podařené akvizici Mondial Relay z roku 2021, díky které získal vstup na silné a rozsáhlé trhy v západní Evropě. „PPF se v segmentu výdejních boxů podívá na Západ a Šmejcova BoxNow na Balkán a Řecko. Myslím, že jde o strategicky velmi podařenou akvizici, protože na rozdíl od e-shopů jsou zde bariéry vstupu, trh se dá obsadit a míra výnosnosti investic je výrazně vyšší,“ řekl ČTK.

Jiří Šmejc je aktuálně výkonným ředitelem skupiny PPF, zároveň mu ale patří investiční skupina Emma Capital, v níž se oboru e-commerce taktéž dlouhodobě věnuje. Patří mu většina ve vyhledávači nábytku Favi, koupil také většinu v logistické společnosti Mailstep, investoval do chorvatské obdoby Amazonu a ve spojitosti s nejnovější transakcí PPF je zajímavá řecká společnost BoxNow, v níž Šmejc prostřednictvím Emma Capital drží přes 85 procent. Právě ta se rovněž zaměřuje na budování sítě výdejních boxů pro e-commerce a z Řecka se již rozšířila také do Bulharska a Chorvatska.

Společnost InPost byla založena v roce 1999 v Polsku a založil ji její stávající výkonný ředitel Rafał Brzoska. V současnosti působí v dalších osmi zemích západní Evropy – Belgii, Francii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku a Velké Británii. Provozuje přes 29 tisíc výdejních schránek pro zákazníky e-shopů a buduje centra pro skladování a distribuci zásilek, jejichž služby poskytuje internetovým obchodníkům.

S přispěním ČTK