Solana je budoucnost, výpadky k dynamickému rozvoji patří. Revoluci v Ethereu všichni zvládli v klidu

Přední kryptoburza BitMEX zařadila do svého velmi výběrového portfolia Solanu. Proč to udělala, vysvětluje pro CzechCrunch přímo šéf firmy.

hoptnerKomentář

Foto: BitMEX

Alexander Höptner, CEO kryptoburzy BitMEX

Blockchainová síť Solana nepřestává fascinovat krypto komunitu. Její stejnojmenný token sice zůstává devátou největší kryptoměnou, ale neuplyne měsíc, aby se neobjevila aféra, která důvěru v systém pojmenovaný podle kalifornské pláže nahlodá. Jedna z předních kryptoburz BitMEX, která si jinak zakládá na pečlivém a velmi omezeném výběru kryptoměn, ji přesto čerstvě zařadila do svého portfolia. Šéf firmy Alexander Höptner v komentáři vysvětluje, proč se k tomu odhodlali a proč ze Solany nemají obavy.

Na přelomu září a října zachvátil Solanu výpadek, v posledním roce už minimálně šestý. Během něj nebyly prostředky v blockchainu po několik hodin dostupné. Nedlouho poté se zase objevila zpráva o manipulacích v řádu vysokých desítek milionů dolarů, které se odehrály na burze Mango, která právě na blockchainu Solany běží. Kritici pak poukazují, že Solana není i přes tvrzení svých zakladatelů decentralizovaný projekt, ale naopak velmi striktně řízený a ovládaný systém.

Jenže mnoho uživatelů pro Solanu horuje, protože je (či by měla být) mnohem rychlejším, levnějším a pružnějším podkladovým blockchainem než třeba Ethereum. A to je i důvod, proč se Solanu rozhodli v BitMEXu nasadit do své databáze. CEO mezinárodní kryptoburzy Alexander Höptner v sloupku pro CzechCrunch objasňuje, jak s kolegy o Solaně uvažují a proč je například neděsí její nestabilita. Ale nejen to, popisuje i to, jak se chystali na nejvýraznější krypto proces uplynulých týdnů, a to přechod Etherea na nový protokol proof-of-stake.

***

Poměrně dost lidí se nás ptá, proč jsme Solanu akceptovali. Odpověď je prostá – hodně jsme o tom přemýšleli, analyzovali takový krok a můžu říct, že jsme hrdí, že jsme se rozhodli spustit podporu pro síť Solana. Není to jen jedna z nejpopulárnějších a nejžádanějších kryptoměn mezi našimi zákazníky, ale i jeden z nejinovativnějších a nejvíce se rozvíjejících ekosystémů v celém krypto.

Solana patří do celosvětového žebříčku deseti největších kryptoměn a stále vykazuje působivé množství obchodů i vysokou poptávku. Naše podpora obchodního páru SOL/USDT na spotové platformě je jen začátkem našich plánů na podporu dalších měn a projektů v ekosystému.

A jestli nás neděsí nestabilita sítě Solana? Ne. Solana je nová a rostoucí síť, která existuje jen tři roky. Jasně, s jejím postupným vývojem se objevují i případné potíže, které někdy vedou k technickým problémům a krátkým výpadkům. Ale mnoho dalších sítí takzvané první vrstvy prošlo podobnými výzvami a přežilo.

Jsme přesvědčeni, že to nebude bránit růstu a potenciálu Solany v dlouhodobém horizontu. I když je to pro naše zákazníky nepohodlné, platí, že jakákoli nestabilita nebo výpadky v sítích, které podporujeme, jsou obvykle rychle identifikované a monitorované naším týmem, který zákazníky o potenciálních problémech včas informuje. Jde nám o to zajistit, aby finanční prostředky našich klientů zůstaly v bezpečí.

To ostatně platilo i v případě Ethereum Merge, kdy druhá největší kryptoměna přecházela na nový protokol. Byla to ostře sledovaná událost a i my jsme se na ni logicky chystali. Neustále jsme informovali naše zákazníky o opatřeních, která jsme přijali v hodinách před samotným sloučením.

valihrach-hp

Přečtěte si takéTři důvody, proč bitcoin a ethereum zase porostouTři důvody, proč bitcoin a ethereum zase porostou aneb Dobré zprávy z kryptosvěta

Všechny procesy implementované na naší platformě probíhaly hladce a podle očekávání, přičemž finanční prostředky byly vždy v bezpečí. V průběhu celého procesu jsme pozastavili výběry z ETH a všech aktiv ERC20 a USDT ve všech sítích. Abychom předešli potenciální ztrátě finančních prostředků, požádali jsme naše zákazníky, aby během této doby nezpracovávali žádné vklady ETH, ERC20 nebo USDT. Obchodování na našich derivátových a spotových burzách zůstalo nedotčeno.

Ihned po sloučení jsme byli schopni znovu povolit výběry ETH, ERC20 a USDT na naší platformě a obchodování probíhalo hladce, s určitými odchylkami v ceně, které jsme očekávali. Objem obchodů pak zůstal celkem stabilní.

Sloučení Ethera je velmi důležitým krokem pro celý kryptoměnový ekosystém. Takový vývoj bude samozřejmě mít krátkodobé i dlouhodobé důsledky. Nejzásadnějším výsledkem bude ten „energetický“, s přechodem z PoW na PoS se očekává pokles spotřeby energie o 99,4 procenta. Bude to dobrá příležitost ke snížení kritiky kryptoměn kvůli jejich dopadům na životní prostředí a ke zvýšení přijetí mezi institucionálními a maloobchodními zákazníky, kteří se většinou obávají těchto dopadů.

Načítám formulář...