SpaceX vyšle o víkendu na oběžnou dráhu prototypy satelitů pro svůj vysokorychlostní internet

musk

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Po úspěchu s mnoha misemi Falcon 9 a nyní i první testovací mise dosud největší rakety SpaceX Falcon Heavy, se postupně firma Elona Muska chystá na další vesmírné starty – o tom následujícím se ale moc veřejně nemluví. Proběhnout by měl již tuto sobotu a s sebou vezme na první pohled tradiční náklad, celkem tři různé satelity, které vyšle na oběžnou dráhu Země.

Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby dva ze zmíněných satelitů nepatřily přímo SpaceX, respektive jejich divizi Starlink, která chce do roku 2024 vyslat na oběžnou dráhu tisíce satelitů (necelých 12 tisíc), které by měly zajistit jeden z nejrychlejších a zároveň nejdostupnějších internetů na světě.

claimair

Přečtěte si takéČeský startup ClaimAir pomáhá se získáním kompenzací za opožděné lety či ztracená zavazadlaČeský startup ClaimAir pomáhá se získáním kompenzací za opožděné lety či ztracená zavazadla

Vyplývá to z dopisu, který SpaceX zaslalo úřadu FCC a také na základě licence ke startu, kterou firma získala již loni v listopadu. Falcon 9 by se měl odlepit od Země ze základny Vanderberg v Kalifornii v čase 6:17 ráno. SpaceX by tak již relativně brzy mohlo začít konkurovat tradičním poskytovatelům internetu, jejichž největší problém je zatím především pokrytí rozvojových oblastí.

Náklad testovacích satelitů Starlink ale není vše, s čím další mise Falcon 9 poletí. Poveze totiž také satelit PAZ pro španělskou společnost Hisdesat, který by měl sbírat data pro systém národní bezpečnosti. SpaceX má pak na tento rok ještě těžší cíl, poslat mimo Zemi první lidskou posádku – to by mělo proběhnout v prosinci letošního roku.

spacexcsr

Foto: SpaceX