Startupoví Presto Ventures a zbrojařská CSG Michala Strnada rozjíždí fond. Mají v něm 4 miliardy
Presto Tech Horizons bude jedním z největších fondů svého druhu v Evropě. Podporovat bude startupy v oblasti obranných a bezpečnostních technologií.
Venture kapitálové Presto Ventures patří mezi vůbec nejaktivnější startupové fondy u nás. A pod průmyslově-technologickou skupinu Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada spadá více než stovka firem a patří mezi významné partnery státu v obraně. Společně upekly i na evropské poměry netradiční spojení – spouští investiční fond Presto Tech Horizons, ve kterém se zaměří právě na inovativní firmy z oblasti obranných a bezpečnostních technologií.
Ve světě se Presto Tech Horizons stane jedním z největších fondů s touto sektorovou zkušeností a expertizou. Disponuje celkem 150 miliony eur, v přepočtu 3,7 miliardy korun. CSG přitom zastává pozici industriálního partnera a jednoho z mnoha investorů fondu. V členských zemích NATO a u spojenců plánuje podpořit desítky projektů, jejichž řešení mají víceúčelové, takzvané dual-use využití v civilním i bezpečnostním sektoru.
Oborově se může jednat například o technologie z oblastí umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti, automatizace, robotiky, logistiky, obrany, aerospace, mobility, energetiky, zdravotnictví, výpočetních systémů a systémů pro řízení a ochranu kritické infrastruktury, včetně využití radarů, pozemních či vzdušných dronů, laserů a sofistikovaných senzorů.
„Pro mladé, technologicky pokročilé společnosti je mnohdy těžké najít správného investora. Spojením sil Presta a CSG vzniká unikátní partnerství, které v Evropě nemá obdoby,“ vysvětluje zakladatel a šéf Presto Ventures Přemysl Rubeš, podle kterého v posledních letech významně roste zájem investorů i podnikatelů o oblast bezpečnostních technologií.
„Pro investory je největší vstupní překážkou především nedostupnost sektorové expertizy k vyhodnocení kvality technologie a jejího komerčního uplatnění. Technologické podnikatele brzdí mimo jiné složitá regulace, časová náročnost a plnění celé řady formálních kritérií. Naše spojení s CSG adresuje právě tyto bariéry a rizika,“ doplňuje Rubeš.
„Velmi dobře víme, jak těžké je výzkum a vývoj proměnit v průmyslový produkt, který se uplatní v segmentu defense, security a law enforcement, kde jsou zákazníky nejen soukromé společnosti, ale i vlády a jejich organizace. Uspěli jsme díky tomu, že zvládáme jak výrobu, tak celosvětový obchod. Jsme připraveni tyto zkušenosti sdílet se začínajícími inovativními podnikateli, kteří se stanou technologickými lídry,“ komentuje Michal Strnad, předseda představenstva a majitel skupiny CSG.
Spojením sil Presta a CSG vzniká partnerství, které v Evropě nemá obdoby.
CSG tvoří dohromady více než stovka firem z osmi zemí, které vyvíjí zejména systémy pro obranu a bezpečnost. Mezi hlavní segmenty skupiny patří pozemní technika, dopravní systémy a vozidla, včetně těch založených na unikátním technologickém řešení od Tatry, radary, vojenské bezpečnostní a záznamové systémy nebo systémy pro letectví.
Zejména díky výrobě velkorážové munice a produkci vojenské pozemní techniky se její tržby loni meziročně zvýšily o 71 procent na téměř 42 miliard korun a čistý zisk vzrostl o polovinu na zhruba pět miliard korun.
Presto Ventures investuje do rychle rostoucích technologických firem od roku 2016. V portfoliu má přes šedesát startupů z dvaceti zemí, mezi nejznámější patří IP Fabric, Keboola, Sharry, či CloudTalk, v poslední době fond podpořil například Zerops či Elin.ai.