Zbrojaři zažívají žně. Czechoslovak Group Michala Strnada loni vydělala pět miliard korun

Česká průmyslově-technologická skupina CSG v loňském roce rostla ve všech ohledech. Tržby se zvýšily o 71 procent a čistý zisk o polovinu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

strnad2

Foto: CSG

Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group

0Zobrazit komentáře

Hospodářsky povedený rok má za sebou průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) jednoho z nejbohatších Čechů Michala Strnada. Zejména díky výrobě velkorážové munice a produkci vojenské pozemní techniky se její tržby v loňském roce meziročně zvýšily o 71 procent na 1,73 miliardy eur (téměř 42 miliard korun) a čistý zisk vzrostl o 49 procent na 210 milionů eur (zhruba pět miliard korun).

Výsledky výrobců zbraní v době pokračující války na Ukrajině podporují investice států do obrany, přičemž na tržbách CSG se z více než 70 procent podílel právě obranný průmysl. Vzhledem k jeho rostoucímu významu a posilování obranných rozpočtů ve světě skupina podle svého finančního ředitele Zdeňka Juráka vidí potenciál k dalšímu růstu i v následujících letech.

„Silný růst CSG v roce 2023 byl tažen zejména dvěma strategickými obory, ve kterých dlouhodobě působíme, konkrétně výrobou velkorážové munice a produkcí vojenské pozemní techniky,“ uvedl člen představenstva a finanční ředitel skupiny CSG Zdeněk Jurák. Za růstem podle něj je sílící poptávka, investice do rozšiřování výroby a zvyšování produktivity práce.

Skupina loni podle Juráka udržela silnou kapitálovou pozici při současném snižování zadluženosti. Dluhopisy skupina vydala za 181,3 milionu eur. Provozní zisk EBITDA v loňském roce meziročně stoupl víc než dvojnásobně na 439 milionů eur (víc než 10,5 miliardy korun). Skupina loni dodávala své výrobky a služby do více než 55 zemí světa, většina produkce CSG mířila do evropských zemí bez Ukrajiny.

„Dvě třetiny tržeb CSG byly generovány v členských státech NATO, zbylá třetina ve zbytku světa (především na Ukrajině, v Indonésii, ve Vietnamu a v Maroku),“ uvedla společnost. Z tržeb je více než 60 procent z divize CSG Defence, která zahrnuje výrobce pozemní vojenské techniky a velkorážové munice. Pětina tržeb je z divize malorážového střeliva CSG Ammo+.

„Obranné zakázky byly realizovány kromě divize CSG Defence i v dalších divizích: pro divizi CSG Aerospace představovaly 63 procent jejích tržeb, pro divizi CSG Ammo+ 13 procent a pro divizi CSG Business Projects 30 procent jejích tržeb,“ uvedla firma.

Divize CSG Aerospace zastřešuje letecký průmysl, CSG Business Projects ostatní společnosti mimo klíčové obory skupiny. Další divizí je CSG Mobility, kam spadá automobilová a železniční výroba. Skupina na konci loňska zaměstnávala víc než 10 tisíc lidí ve 37 výrobních závodech.

Hlavní výrobní podniky má CSG v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a USA. Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis.

S přispěním ČTK