Startupy začínají brzdit. Pipedrive propouští přes 140 zaměstnanců a počty snižuje také v Česku
Nejprve oznámil propuštění dvaceti procent svých zaměstnanců tuzemský startup Productboard. Zásadní opatření teď zavádí i Pipedrive.
Výhled ekonomického vývoje v následujících měsících není příznivý. Takovou zprávu do světa posílá řada největších technologických firem i rychle rostoucích startupů, a to tím, že ve velkém propouštějí. Facebook, Twitter, Microsoft a řada dalších se už rozloučily s tisícovkami kolegů, aby snížily náklady a připravily se na těžší období. Tento týden k nim přibyly i dva startupy, jejichž podnikání se z větší či menší části odehrává také v Česku. Propuštění více než 140 lidí oznámil původem estonský Pipedrive, který má v Praze stejně jako Productboard vývojářské týmy.
„Je to nejtěžší rozhodnutí naší dosavadní kariéry,“ komentoval tento týden pro CzechCrunch krok vedoucí k propuštění zhruba stovky zaměstnanců spoluzakladatel Productboardu Hubert Palán. Jeden z nejlépe zafinancovaných tuzemských startupů se rozhodl reagovat na zhoršující se makroekonomickou situaci a k podobnému kroku teď sáhl také Pipedrive. Estonská firma vstoupila do Česka v roce 2018, kdy tu otevřela vývojové centrum pro svou obchodní CRM platformu. Až dosud v něm měla necelých šedesát kolegů, ale tyto počty se teď sníží.
„Vzhledem k současné náročné makroekonomické situaci a výhledu do dalšího období jsme upravili naše obchodní očekávání a plány. Po pečlivém zvážení veškerých alternativ jsme přijali obtížné rozhodnutí vystavit 143 našich vážených kolegů riziku propuštění,“ komentuje pro CzechCrunch rozhodnutí šéf inženýringu v Pipedrive Jakub Kadlubiec.
Vystavení riziku propuštění v praxi znamená okamžité propuštění s příslušným odstupným. Firma nechce komentovat, jakých pozic či lokalit se rozhodnutí dotklo, ale podle informací CzechCrunche jde mimo jiné o zhruba deset až dvacet lidí z české pobočky.
Pipedrive byl založen v roce 2010 v Estonsku Timem Reinem a Urmasem Purdeem a z Tallinnu se postupně rozrostl do deseti poboček v osmi evropských zemích a ve Spojených státech. Působí také v Tartu, Lisabonu, Londýně, New Yorku, Dublinu, Rize, Berlíně či právě v Praze, kde v kancelářích nesoucích řadu estonských prvků operují vývojáři, produktoví manažeři nebo designéři. Celkově v Pipedrive pracovalo přes tisíc zaměstnanců, a tak současná vlna propouštění postihla zhruba patnáct procent jeho celkové pracovní síly.
„Toto opatření přijímáme s těžkým srdcem, ale vzhledem k současným podmínkám je nezbytné pro to, abychom ochránili naše dlouhodobé poslání pomáhat malým a středním podnikům růst. Zákazníci toto rozhodnutí nepocítí na kvalitě našich služeb. Jsme i nadále přesvědčeni o naší deklarované obchodní strategii a dlouhodobé odolnosti,“ doplňuje Jakub Kadlubiec. Propuštěným kolegům Pipedrive nabízí plnou podporu, včetně osobního koučinku, poradenství a pomoci při hledání nového zaměstnání.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPodobně jako Productboard, který od investorů vybral celkově přes šest miliard korun, patří také Pipedrive k dobře zainvestovaným startupům. Na rozdíl od firmy Huberta Palána a Daniela Hejla ale zakladatelé Pipedrivu zvolili trochu jinou cestu. V roce 2020 se sice taktéž stali takzvaným jednorožcem, tedy startupem s hodnotou přesahující miliardu dolarů, ale private equity fondu Vista Equity Partners za to odevzdali většinový podíl ve firmě.
V roli minoritních akcionářů s nimi i dál zůstávají venture kapitáloví investoři jako Bessemer Venture Partners nebo Atomico. Své hospodářské výsledky Pipedrive nezveřejňuje. Podle posledních dostupných údajů mělo jeho platformu pro obchodníky využívat více než 100 tisíc firem po celém světě.
Pipedrive
Volné pozice