Stopy vedou k přepsání dějin. Nálezy ukazují, že člověk chodil po Severní Americe dřív, než se myslelo
Kdy se objevil první člověk na území Severní Ameriky? Odpověď na tuto otázku se díky unikátnímu nálezu může změnit, a to dost výrazně.
Čím hlouběji archeologové do minulosti nahlížejí, tím nejistější půdu pod nohama mají. Malý počet nálezů z daného období znamená, že se interpretace okolo nich pohybují na úrovni domněnek. Platí to i o teoriích prvního osídlení severoamerického kontinentu lidmi. Jejich příchod původně archeologové datovali do období před 13 tisíci lety, ovšem objev zkamenělých stop v Novém Mexiku ukázal, že to mohlo být podstatně dříve.
Uznávaná teorie říká, že lidé před 13 tisíci lety přešli tehdy zamrzlou Beringovu úžinu a ze severovýchodní Asie se začali šířit po celém severoamerickém kontinentu. Jednalo se o příslušníky kultury Clovis, která za sebou zanechala celou řadu artefaktů, jež byly po dlouhou dobu pro archeology vodítkem pro dataci výskytu prvních lidí na území dnešních Spojených států.
Již před deseti lety se však objevily nové nálezy, na základě kterých se někteří vědci domnívali, že by se datace prvního osídlení oblasti měla posunout nejméně o 2 500 let do minulosti. Jenže i tato teorie může být mylná. Národní park White Sands v Novém Mexiku na jihu dnešních USA totiž vydal nález, na základě kterého by se mohly učebnice dějepisu nejen na amerických školách přepisovat.
První zkamenělé stopy zvěře a také člověka objevili vědci na dně jezera ve White Sands v roce 2009, další pak v roce 2018. Poslední objevené patřily ženě a malému batoleti. Teorie archeologů zní, že zde žena nesla dítě, které si přendavala ze strany na stranu a občas jej položila na zem. Ve stejné vrstvě archeologové nalezli také semena rostlin, jejichž stáří bylo v roce 2021 radiokarbonovou metodou určeno na minimálně 18 tisíc let, spíše pak 20 až 23 tisíc let.
Tím vznikla kontroverzní teorie o podstatně starším osídlení severní části kontinentu, než se původně myslelo. Tato teorie však nebyla zcela neprůstřelná. Ona semena pocházela z rostliny Ruppia cirrhosa, česky táhlice, která roste ve vodě. A právě to se ukázalo jako problém. Znamenalo to, že zachycený uhlík pocházel z vody, a datace se tak mohla od stop nalezených ve skále lišit.
Proto vědci uskutečnili novou studii, ve které podrobili radiokarbonové metodě zrnka pylu, jež se ve vrstvě sedimentu našla. Vybírali při tom taková, která pochází z suchozemských jehličnanů. Zajímavostí je, že pyl pocházel z druhů, které se vyskytují v chladných a vlhkých podmínkách, zatímco dnes panují na místě nálezu spíše pouštní podmínky.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Vyhledávání