Středozem má nového pána. Práva na Tolkienova díla umožní natočit filmy o Gandalfovi nebo Glumovi

Práva na Pána prstenů a Hobita koupil švédský herní vydavatel Embracer Group. Chce vytvářet hry, ale zmiňuje i možnost filmů o jednotlivých postavách.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

warner-bros-peter-jackson-hobbit-gandalf

Foto: HBO

Jeden z čarodějů Tolkienovy Středozemě, Gandalf

0Zobrazit komentáře

Někteří diváci si mohli myslet, že po natočení trilogie Pána prstenů a už tak možná příliš roztaženého Hobita adaptace děl J. R. R. Tolkiena v zásadě skončily kvůli vyčerpání zdrojového materiálu. Dnes ale žijeme v době spin-offů, prequelů a audiovizuálního univerza Marvelu – a chybějící zdrojový materiál lze vždy domyslet. Když tedy videoherní a mediální firma Embracer Group nyní kupuje práva na Tolkienovo dílo, zmiňuje možnost nových filmů i seriálů.

Mnoho prostoru pro bezpočet příběhů z hloubi mytologie Středozemě anglický autor sám explicitně vytvořil. Jelikož svému epickému fantasy chtěl poskytnout co nejsilnější dojem autenticity, dvojici hlavních příběhů doplnil o rozsáhlé, více či méně detailní poznámky o hluboké historii, mytologii a reáliích fikčního světa. Mezi Pánem prstenů, Hobitem, Silmarillionem, Nedokončenými příběhy Númenoru a Středozemě, korespondencí a dalšími zápisky je tak dostatek odkazů pro tisíce stran textu nebo stovky hodin audiovizuálního umění z předloh spisovatele.

Práva na adaptování a další vytěžování Pána prstenů, Hobita a jiných okruhů dějin Středozemě dosud patřila společnosti The Saul Zaentz Company, která je spravovala v rámci divize Middle-earth Enterprises. Ta se tolkienovskou divizi ale už počátkem tohoto roku rozhodla prodat. Začal souboj o prokázaně velice lukrativní franšízu, přičemž padly zmínky o ceně dosahující až dvě miliardy dolarů, tedy přes 40 miliard korun. Finanční podmínky aktuálního prodeje nejsou veřejně známé.

Jelikož je právě uprostřed tvorby velice ambiciózního seriálu podle historických dodatků k Pánovi prstenů, za hlavního zájemce se považoval Amazon. Teď ale všechny překvapila švédská Embracer Group, která získala práva na tvorbu filmů, jevištních inscenací, videoher, deskových her, merchandisingu a dokonce tematických parků podle vybraných částí Tolkienova díla.

lotr-amazon2

Foto: Amazon Studios

Záběry z první řady seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu

„Jsem opravdu nadšený, že se Pán prstenů a Hobit, jedna z nejepičtějších fantasy sérií na světě, připojila do rodiny Embracer a otevřela tak nové transmediální příležitosti včetně synergií v rámci naší globální skupiny,“ řekl zakladatel a ředitel Embraceru Lars Wingefors.

Nejdříve se přitom kultovní fantasy má stát studnicí nápadů pro vývojáře videoher a deskových her, kteří jsou přímou součástí firmy. Oficiální vyjádření k akvizici pak dodává, že potenciál příležitosti do budoucna vidí také ve filmech založených na ikonických postavách jako Gandalf, Aragorn, Glum, Galadriel, Eowyn a dalších.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Znamená to, že bychom časem tolkienovský propojený filmový svět po vzoru univerza Marvelu dostali? Nelze to vyloučit. Middle-earth Enterprises se nicméně součástí Embracer Group stanou v prakticky nezměněné formě a zachovají si vedení, které prozatím jednalo poměrně konzervativně. V minulosti bylo zodpovědné hlavně za licencování Tolkienova díla studiím, čímž vznikly obě trilogie Petera Jacksona. Filmová práva na Pána prstenů a Hobita přitom aktuálně mají poměrně úzce vymezené mantinely, stále na ně totiž má exkluzivní nárok studio New Line Cinema patřící Warner Bros.

V současnosti jsou Middle-earth Enterprises finančně zainteresované jak v seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu, tak v připravovaném animovaném filmu The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim s plánovaným datem uvedení v roce 2024. Hernímu vývojáři EA pak fantasy předlohu licencuje pro mobilní hru The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth.

Seriál Amazonu každopádně v dohledné době skoro jistě nenajde konkurenci s podobným rozsahem odehrávající se ve stejném univerzu. Naopak není vyloučeno, že retailový gigant v následujících letech od Embraceru koupí licenci na natočení něčeho dalšího ze Středozemě. Stále je zde také Tolkien Estate, spravující značnou část spisovatelova díla a pozůstalosti, od něhož Amazon získal práva na dodatky Pána prstenů.

Možnost natočení spin-offu obsahuje už původní smlouva o natočení seriálu, který bezpodmínečně dostane všech pět plánovaných řad s celkovou cenovkou kolem miliardy dolarů. Epické televizní dílo s podtitulem Prsteny moci se odehrává pár tisíc let před výpravou za zničením Jednoho prstenu ve druhém věku. Obyvatel Středozemě v čele s elfkou Galadriel budou muset svůj domov ochránit před zkázou ze strany pána zla Saurona. První díl seriálu na obrazovky dorazí už za dva týdny.

Embracer Group mezitím spolu s právy na legendární fantasy koupilo i několik herních vydavatelů, mezi nimiž je Limited Run Games nebo Tripwire Interacive. Firma v posledních měsících nakupuje skutečně ve velkém – v květnu získala studia Crystal Dynamix či Square Enix, kterému patří hry Deus Ex a Tomb Raider. V minulosti koupilo také české Warhorse Studios, jež stojí za hrou Kingdom Come: Deliverance.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Addamsovi podle Tima Burtona. Netflix v prvním traileru ukazuje seriál o slavné bizarní rodině

Kultovní režisér měl možnost film o Addamsově rodině natočit už na počátku 90. let, odmítl ale kvůli práci na druhém Batmanovi.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

wednesday-netflix-tim-burton

Foto: Netflix

Novinka Netflixu Wednesday

0Zobrazit komentáře

Je docela překvapivé, že Tim Burton se k vlastnímu zpracování Addamsovy rodiny dostává až nyní. Pokud by si totiž měli Morticia, Gomez, Wednesday a Pugsley z neobvyklé rodinky večer sednout ke společnému sledování filmu, nejspíš by si pustili jeho Beetlejuice, Ospalou díru nebo Sweeneyho Todda. Ani teď není hlavním tvůrcem, na novince s názvem Wednesday se nicméně výrazně kreativně podílí. A zároveň se poprvé vydává do televizní tvorby.

Addamsova rodina původně vznikla jako série komiksů, které vytvářel Charles Addams pro magazín The New Yorker. Původně bezejmenný komiks i postavy představoval překvapivou satiru typické americké rodiny – žili ve velkém gotickém sídle, nosili pouze černé oblečení jakoby z minulé éry a byli různými způsoby posedlí temnotou a smrtí.

Tuto premisu Addams většinou stavěl do ostrého kontrastu s realitou a zájmy jak běžných lidí ve světě komiksu, tak i s jeho čtenáři. Vznikal tak prostor pro mnoho bizarně zábavných situací – často mnohem více znepokojivých, než by dnešní publikum očekávalo. Ačkoliv kreslíř v průběhu své kariéry vytvořil plno jiných a podobně temných děl, Addamsova rodina si získala nejvíce pozornosti a časem se vydala do různých médií.

V 60. letech vznikla televizní adaptace v žánru sitcomu, díky níž předloha i všechny její postavy získaly jména. Ve své době seriál neměl závratně vysokou sledovanost, dostalo se mu ale dobrého hodnocení a zpětně poměrně kultovního statusu. Následující dekády přinesly několik dalších televizních počinů a od počátku 90. let také celovečerní filmy.

Nejznámějším a dodnes nejúspěšnějším z nich je Addamsova rodina z roku 1991. Už zde se naskytla první příležitost propojení s Timem Burtonem, který dostal nabídku snímek režírovat, ten ale odmítl kvůli pracím na filmu Batman se vrací. Ačkoliv se produkce v čele s debutujícím režisérem Barrym Sonnenfeldem potýkala s několika problémy, Addamsova rodina měla u diváků úspěch a o dva roky po vydání na plátna dorazilo pokračování.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Později vzniklo ještě několik dalších audiovizuálních titulů se slavnou podivnou rodinou, včetně dvojice animovaných filmů z let 2019 a 2021. Většina byla komerčně poměrně úspěšná, jejich příběhy, postavy ani zpracování ale nedokázaly navázat na kouzlo původních komiksů či seriálů. Když se proto do práce na Wednesday pustili Miles Millar a Alfred Gough, známí hlavně jako tvůrci televizního hitu Smallville, rozhodli se zkombinovat známé prvky s něčím zcela novým.

Díky tomu si také získali pozornost Tima Burtona, kterého projekt zaujal na základě scénáře k první epizodě. „Naší ambicí pro seriál bylo vytvořit osmihodinový film Tima Burtona,“ řekl jeden z showrunnerů Wednesday Miles Millar magazínu Vanity Fair. Režiséra, který se ujal čtyř z celkem osmi epizod seriálu a spolu se svou dvorní kostymérkou Collen Atwood celému projektu vtiskl specifickou estetiku, zajímala hlavně možnost se do příběhu ponořit na větší ploše, než je zvyklý.

wednesday-netflix-tim-burton-2

Foto: Netflix

Rodina Addamsových

První zveřejněná upoutávka Wednesday obsahuje všechny typické prvky Addamsovy rodiny, a přesto vypadá jako nový pohled na věc. Hrdinové si jednoznačně zachovávají svou podivnost vzhledu i charakteru, zároveň ovšem působí realističtěji a ne jako zcela fantastické postavy. Přitom stále zůstává extrémní kontrast mezi jimi a zbytkem světa – možná je naopak silnější.

Wednesday se ale zaměří hlavně na titulní postavu, která je oproti dřívějším podobám Addamsovy rodiny o několik let starší a snaží se vypořádat s dospíváním. To se bude dít v kontextu přizpůsobování se životu na prestižní soukromé škole, sporů s bratrem i vystupování ze stínu své matky. Samozřejmě ale nebude chybět ani makabrózní dějová linie ve formě série vražd v malém městě, kam se Wednesday s rodinou přestěhuje.

Wednesday zatím nemá přesné datum premiéry, Netflix nicméně slibuje uvedení letos na podzim. V titulní roli seriálu se objeví Jenna Ortega, její matku Morticii ztvárnila Catherine Zeta Jones, otec Gomez dostal tvář Luise Guzmána a bratra Pugsleyho hraje Isaac Ordonez.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání