Strnadova CSG vstupuje do světa umělé inteligence. Zakládá novou subdivizi a je hladová po akvizicích

Zadání Michala Strnada zní: předložit mu ta nejlepší řešení v oblasti umělé inteligence. Když se mu zalíbí, nebude problém s jejich financováním.

tomas-vlcek-1-1

Foto: CSG

Tomáš Vlček, provozní ředitel CSG Aerospace

Umělá inteligence mění svět – a průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada u toho nechce chybět. Skupina proto představila novou subdivizi CSG AI, která bude fungovat pod hlavičkou divize CSG Aerospace. Do této divize už dnes spadá několik softwarových firem. Letos se navíc počítá s akvizicí dalších startupů.

V portfoliu CSG už přitom několik softwarových společností je – a největší pokrok v oblasti AI zatím zaznamenává CS Soft. Ta loni představila nástroj, který dokáže předpovídat cenu mědi na komoditních trzích. Na podzim pak spustila projekt Jatis, jenž výrazně zefektivňuje veškeré procesy při servisu a opravách dopravních letadel. Další na řadě je projekt nazvaný Tendera, jehož cílem je zrychlení vyhodnocování výběrových řízení díky automatizovanému zpracování dokumentace.

„S umělou inteligencí již nějakou dobu pracujeme, což je naší výhodou. Kromě CS Softu ji využívají také další společnosti z divize CSG Aerospace, jmenovitě Atrak, UpVision a Pocket Virtuality se svým produktem Lumnio. Proto když se majitel skupiny rozhodl zaměřit se více na AI, bylo logické, že nová entita vznikne právě pod CSG Aerospace,“ říká Tomáš Vlček, provozní ředitel divize, která aktivity skupiny v oblasti umělé inteligence zastřešuje.

lumnio3

Foto: Lumnio

Chytrá aplikace Lumnio pro servis a údržbu využívá rozšířenou realitu

Vlček si pochvaluje zejména možnost testovat nové produkty „na vlastním dvorku“. Například systém Jatis byl nejprve nasazen v leteckých opravnách Job Air Technic, které patří do Czechoslovak Group. Až poté šel produkt na trh. Projekt Tendera zase zkoušejí ve společnosti Eldis Pardubice, která je rovněž součástí impéria CSG.

„Od majitele, tedy pana Strnada, jsme dostali zadání, abychom mu předložili ta nejlepší řešení v oblasti umělé inteligence. Když se nám ho povede přesvědčit, že naše nápady a plány jsou kvalitní a mají potenciál, nebude problém s jejich financováním. To je v naší skupině velká výhoda. Projekty nepodléhají složitým schvalovacím procesům, ale rozhodování je pružné a rychlé. Na druhé straně je třeba dodat, že za úspěch projektu neseme osobní zodpovědnost,“ popisuje Vlček.

terraverse

Přečtěte si takéVědí, jak řídit moderní energetiku, a nabízí to za předplatnéVědí, jak řídit moderní energetiku, a nabízí to za předplatné. Investici mají od druhé nejbohatší Češky

Členové jeho týmu se teď rozhlížejí po možnostech, jak novou subdivizi rozšířit. Nemusí prý přitom nutně jít jen o akvizice startupů a technologických společností. Ve hře je též spolupráce například s univerzitami nebo vědeckými institucemi. CSG – a zejména divize Aerospace – už ostatně několik let spolupracuje s většinou technických vysokých škol v Česku.

Pro skupinu jsou ovšem akvizice nejpřirozenějším způsobem, jak novou subdivizi rozšiřovat. Právě takto CSG loni získala společnost Smartoo, která následně ve spolupráci s Pocket Virtuality představila již zmíněný produkt Lumnio. Ten digitalizuje servisní manuály a opravárenské postupy, což umožňuje efektivní předávání know-how v průmyslovém prostředí.

strnad

Foto: CSG

Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group

„Nová generace se učí jinak. Třeba já jsem zvyklý pročítat si stostránkové manuály, mladí lidé si ale raději pustí video. Tomu je potřeba se přizpůsobit, jinak je nezaškolíme. Stohy papírů prostě patří minulosti,“ řekl před časem šéf Lumnia Bohuslav Paule pro CzechCrunch. Projekt tak má doslova uvolňovat ruce servisnímu pracovníkovi, a to prostřednictvím chytrých brýlí nebo i obyčejného mobilu.

Díky těmto zařízením vidí zaměstnanec konkrétní návod, jak provést servisní úkon, aniž by musel listovat manuálem – a případně jej může zkušenější kolega vést při práci na dálku. Pokyny (jako například vyfoť, nahrávej nebo sviť) lze navíc chytrým brýlím diktovat hlasem, takže člověk nemusí v průběhu servisu nic mačkat ani nic držet. A zároveň se do systému dají nahrávat všechny zmíněné postupy. Nový pracovník si je tak v klidu pustí a nemusí si číst žádné složité návody.

„Samozřejmě již máme nějaké společnosti v hledáčku – a rádi bychom do konce roku některé získali. Zároveň budeme rozvíjet naše stávající řešení a vymýšlet nová. Vydat se chceme dvěma základními směry. Prvním z nich je optimalizace vnitropodnikových procesů v různých oblastech, od HR a financí až po analýzy trhu v různých oblastech. Druhou oblastí jsou průmyslové aplikace. Příležitosti vidíme například v prediktivní údržbě, optimalizaci logistických úloh a podobně,“ uzavírá Vlček.

CSG je globálně působící holding. Hlavní výrobní podniky má v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Británii a v USA. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. Ve skupině a propojených firmách pracuje více než 14 tisíc lidí. Součástí CSG jsou například česká automobilka Tatra Trucks, výrobce malorážové munice Fiocchi, legendární americký Remington či český výrobce radarů Eldis. Skupina loni vykázala tržby téměř 100 miliard korun a čistý zisk přes 13 miliard. Ukazatel EBITDA vzrostl na 27,5 miliardy korun.

CC Native

Partnerem článku je Czechoslovak Group