Tesla doručila další rekordní počet elektromobilů a ukázala, jak to vypadá v její továrně v Berlíně

Zatímco většina světových automobilek byla nucena svou produkci omezit, Tesla meziročně vyrobila o 69 procent aut více.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tesla-cars2

Foto: Tesla

Elektromobily od Tesly

0Zobrazit komentáře

Nové čtvrtletí a nový rekord. Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí Elon Musk, dokázala v uplynulých třech měsících doručit opět více elektrických vozidel než kdykoliv předtím. Tesla oznámila, že v prvním čtvrtletí roku 2022 zákazníkům doručila přes 310 tisíc aut, a to navzdory přetrvávajícím problémům v dodavatelském řetězci a odstávkám továren, jak sama uvedla. Navíc naplno rozjela výrobu v novém berlínském závodě, ve kterém nechala proletět dron, a ukázala, jak celá továrna vypadá. Na video se můžete podívat na konci článku.

Na rekordní čísla v uplynulém kvartálu měla podle analytiků největší vliv továrna v Šanghaji, přestože byla během této doby dvakrát zavřena kvůli tomu, že se v Číně opět začal šířit covid. Přesto se Muskovi a spol. podalo doručit celkem 310 048 elektromobilů. V předchozím čtvrtletí to bylo 308 600 vozidel. Meziročně se pak jedná o zásadnější narůst, když v prvním kvartálu loňského roku Tesla doručila 184 800 svých elektrických aut.

Již standardně tvořily většinu výroby i dodávek novější Model 3 a Model Y. Starší Model S a Model X se na celkových číslech v prvním čtvrtletí podílely jen z necelých pěti procent. Tesla tradičně reportuje jak počet vyrobených vozů, tedy těch, které dodá k prodejcům, tak počet doručených vozů přímo zákazníkům. Zatímco v doručených vozidlech Tesla reportovala rekordní čísla, vyrobit zvládla o pár stovek elektromobilů méně než kvartál předtím.

I přes četné problémy v rámci dodavatelského řetězce, který dál ovlivňuje pandemie koronaviru a v posledních týdnech také válka na Ukrajině, se však Tesle podařilo splnit očekávání analytiků. Jak podotkl magazín Electrek, mnoho z nich v další rekordní čísla nevěřilo i kvůli zmíněné dvojité závěrce továrny v Šanghaji. Zatímco většina světových automobilek byla nucena svou produkci omezit, Tesla meziročně vyrobila o 69 procent aut více.

V následujících měsících lze očekávat další zrychlení výroby. Koncem března totiž Elon Musk slavnostně přestřihl pásku v novém výrobním závodě v německém Brandenburgu. Za pár dní se navíc chystá otevřít i další novou továrnu v americkém Austinu ve státě Texas. Závod u Berlína, který společnost Elona Muska postavila během necelých dvou let, bude zaměstnávat 12 tisíc lidí a ročně plánuje vyrobit až 500 tisíc Modelů Y. Montovat se tu má i menší Model 3 a poprvé bude Tesla vedle aut vyrábět v jedné továrně také bateriové články.

Původně se měla v pořadí čtvrtá továrna Tesly zvaná Gigafactory Berlin-Brandenburg, zkráceně Giga Berlin, rozběhnout už loni, ale kvůli průtahům ve schvalovacích procesech ze strany úřadů se místní linka rozjela až nyní. Náklady na její výstavbu se odhadují na zhruba 5 miliard eur (přes 120 miliard korun) a Tesla se krátce po otevření podělila o exkluzivní záběry přímo z výrobní linky, když celým objektem nechala proletět dron. Můžete se tak mimo jiné podívat, jak jednotlivé součástky skládají roboti nebo jak se lisuje karoserie

Diskuze (0)

Novinka

Anonym