Tesla nečekaně končí s bitcoiny. Elon Musk je kvůli dopadu na životní prostředí přestane přijímat i nakupovat

Filip HouskaFilip Houska

tesla-bitcoin

Foto: Tesla/CzechCrunch

Tesla otočila. Bitcoiny pro platby za svá auta přestává přijímat

0Zobrazit komentáře

Pouhých 49 dní po oznámení, že bude Tesla přijímat pro platby bitcoiny, přichází otočka o 180 stupňů. Šéf americké automobilky Elon Musk se rozhodl, že jeho firma nakonec nejhodnotnější kryptoměnu současnosti akceptovat nebude, a to kvůli obavám z jejího příliš vysokého energetického dopadu. Digitálním měnám ovšem vale nedává – naopak bude hledat takovou, která je energeticky šetrnější.

Když Elon Musk tuto novinku na svém Twitteru ohlásil, odrazilo se to na hodnotě bitcoinu, která spadla z úrovně okolo 55 tisíc dolarů na zhruba 46 tisíc dolarů. V přepočtu na koruny tak jediný Muskův tweet způsobil propad ceny bitcoinu o zhruba 200 tisíc korun. Nyní se z poměrně šokující zprávy trošku vzpamatoval a osciluje na hranici okolo 50 tisíc dolarů.

Rozhodnutí navíc přichází v době, kdy se zdálo, že Tesla s bitcoiny teprve začíná a bude je chtít naplno integrovat do svého byznysu. Není tomu totiž tak dávno, co oznámila nákup bitcoinu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Poté je začala prodávat, což se odrazilo v jejích finančních výsledcích za uplynulé čtvrtletí, kdy tvořily zhruba čtvrtinu zisku ve výši 438 milionů dolarů.

Vedle toho, že Tesla přestane bitcoin přijímat coby platidlo za své vozy, skoncuje prý také s dalšími nákupy i prodejem této kryptoměny. Minimálně do té doby, než se najde cesta, jak stále nejhodnotnější digitální měnu těžit šetrněji vůči přírodě. Právě to byl primární důvod, proč se automobilka pro tento krok rozhodla. O tom, že je bitcoin energeticky náročný, se přitom ví už dlouhé roky.

Šéf Tesly Elon Musk

„Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu a transakce s bitcoiny. Uhlí má nejvyšší emise ze všech paliv. Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta ovšem nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí,“ píše Musk na svém Twitteru, čímž reaguje na vysokou energetickou stopu, kterou bitcoin má.

Například na Cambridgeské univerzitě odhadli, že se celková výše elektrické energie využité na těžbu bitcoinu pohybuje na úrovni okolo 121 TWh ročně. Navíc se předpokládá, že zhruba dvě třetiny těžařů této měny jsou v síti napojeny na elektrárny, které využívají právě fosilní paliva. Tento problém tak nyní vnímá i Tesla. Rozhodně ale na kryptoměny nechce zanevřít.

Musk ve svém tweetu mimo jiné zmínil, že hledají nové kryptoměny, které využívají na transakci méně než jedno procento energie spotřebované u bitcoinů. Navíc si Tesla zbytek nakoupených bitcoinů ponechá ve své kryptopeněžence a začne je opět využívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí. Kdy to ale bude, je otázkou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak píše ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři, Musk podle všeho souhlasil se závěrem společné zprávy fondu Ark Investment Management a společnosti Square Jacka Dorseyho (spoluzakladatele Twitteru), dle níž širší přijetí bitcoinu podnítí rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie. S tím měl šéf Tesly souhlasit, a proto je nynější otočka o to překvapivější.

„Jeho krok je pro bitcoinovou komunitu bezesporu ránou, neboť ochota automobilky jej při platbě akceptovat bitcoin dále legitimizovala v očích široké veřejnosti i mainstreamových médií. Musk navíc nepochybně rozvíří téma environmentální náročnosti těžby a provozu bitcoinu, které potenciálně představuje ‚Achillovu patu‘ celého ekosystému kolem této kryptoměny,“ odhaduje Kovanda.

A zatímco na bitcoin Musk alespoň dočasně zanevřel, má jiné favority. Tím je samozřejmě i dogecoin, který je americkým miliardářem považován za „budoucnost měn“, a proto v posledních měsících tak rostl (až se stal čtvrtou nejhodnotnější kryptoměnou). Při Muskově nedávném vystoupení v televizi ovšem dogecoin znatelně propadl.

Digitalizace přinesla ČMIS nové klienty a rekordní rok. Český hostingový hráč utrží 42 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vaclav-svatek-cmis

Foto: ČMIS

Václav Svátek, zakladatel ČMIS i startupu AppOnFly

0Zobrazit komentáře

O společnostech, které se zabývají hostingem, se často tolik nemluví, byť jejich technologie poskytují klíčovou infrastrukturu, bez níž bychom si například nedokázali nakoupit v oblíbeném e-shopu nebo objednat na internetu různé služby. Mezi tuzemské hráče v tomto oboru patří pražský ČMIS, který má za sebou historicky nejlepší rok, během něhož začalo mnoho jeho klientů významněji digitalizovat.

Českomoravské informační systémy, zkráceně ČMIS, se zabývají hostingem a cloudovými i serverovými řešeními a v uplynulém fiskálním roce by měly při kontinuálním meziročním růstu navýšit obrat o pětinu na 42 milionů korun. Klíčovou infrastrukturu poskytují v Česku celkem 220 klientům, přičemž přes jejich servery či e-shopy denně projde přes 200 tisíc uživatelů.

„Zpočátku na nás dopadl covid stejně negativně jako na další sektory. Klienti z gastronomie, cestovního ruchu a hotelnictví, tedy sektorů postižených restrikcemi, snížili objem objednaných služeb. To se ale velmi brzy změnilo a s vlnou digitalizace přišel i příliv nových zákazníků, kterých je nyní již 220,“ popisuje dění v loňském roce Václav Svátek, CEO a zakladatel ČMIS.

„Uplynulý rok se tak pro nás nakonec stane nejúspěšnějším v historii s obratem 42 milionů korun. Čtvrtinu z něj investujeme do inovací a zdokonalení našich služeb. Největší položkou je nákup nových, rychlejších serverů, které obměňujeme každé dva až tři roky, přičemž standard se pohybuje kolem pěti let,“ dodává Svátek.

Výpadky za miliony

Nové servery nakoupil ČMIS za 10 milionů korun a hrubá kapacita jeho datacentra se tak zvýšila na pět petabytů, což si možná lépe představíte, když řekneme, že takový údaj odpovídá kapacitě 16 384 notebooků s diskem o kapacitě 320 gigabajtů. Nové servery firmě a jejím klientům přináší rychlejší čtení i zápis, úsporu energie o pět až deset procent a také vyšší spolehlivost.

„Pro představu, hodinový výpadek webu stojí české firmy v průměru 1 182 000 korun. Za den tak může třeba takový e-shop přijít téměř o 30 milionů korun nejen na tržbách, ale kvůli ztrátě stálých zákazníků i o celý byznys,“ připomíná Václav Svátek. Vyřazené servery, které jsou nadále funkční, se snaží ČMIS nabízet školám nebo je přeprodává menším firmám.

cmis

Foto: ČMIS

Pohled do datacentra ČMIS

Mezi hlavní služby ČMIS patří hosting aplikačního prostředí pro účetní a obchodní systémy, hosting databází a úložišť nebo privátní cloud pro velké e-commerce hráče. Z celkového obratu firmy dnes tvoří desetinu hosting on-premise, 75 procent služby datového centra a 15 procent licence na software Microsoft 365. Klienty jsou například Rohlik.cz, Shoptet, Albatros, Auto Jarov, Knihy Dobrovský či Ušetřeno.cz.

Jelikož je ČMIS tzv. Microsoft Direct Partner, soustředí se na prodej licencí pro aplikace Microsoftu stále víc. Zájem o ně během pandemie významně narostl, a tak jejich prodeje od počátku pandemie meziročně narostly o více než 50 procent. K letošnímu dubnu hlásí ČMIS téměř 11 tisíc uživatelů, kteří využívají nástroje Office 365.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Řada klientů bojuje s přechodem na home office a s patřičnou podporou zaměstnanců. Rozhodli jsme se proto nejen jim, ale i dalším firmám a školám pomoci právě přeprodejem licencí Office 365, aniž na tom vyděláváme,“ popisuje strategii Václav Svátek – ČMIS se totiž rozhodl nabízet tyto nástroje bez marže.

S nástroji od Microsoftu pak souvisí také personální posila, kterou ČMIS získal z Alzy. Více než 15 let zkušeností a čtyři tisícovky proškolených lidí bude v novém působišti zužitkovávat David Hlaváček, který do tuzemské hostingové společnosti nastupuje jako expert na systém Microsoft SQL Server a své zkušenosti by nyní rád předával dalším IT administrátorům a programátorům.

V Alze jako databázový specialista zodpovídal Hlaváček za celkový rozvoj a provoz jedněch z největších databázových systémů v Česku, přes něž projdou denně objednávky o objemu až 250 milionů korun. Ve ČMIS naváže na svou devítiletou lektorskou praxi v Gopasu, zabývat se tedy bude především vzděláváním a pořádáním kurzů pro jednotlivce i firmy, kterým pomůže zároveň zefektivnit výkon jejich IT.

Aktualizace 11. 7. 08.00: Výsledky ČMIS za uplynulý rok nebyly finální, ale předběžné, jelikož firmě končí fiskální rok 30. června 2021. Formulaci jsme v textu upravili. Za nepřesnost se omlouváme.