Tesla v Evropě trhá rekordy, v Česku jí ale prodeje padají. Proč? Je tu další díl newsletteru Elon & The Musks

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Ilustrace: Richard Cortes/CzechCrunch

Nový newsletter o světě Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Ve světě Elona Muska se neustále něco děje. Ať je to Tesla, SpaceX, Boring Company, Neuralink, dogecoin nebo bůhví co jiného, pro nudu a šeď tam není místo. A proto je tu týdenní newsletter Elon & The Musks – to aby vám z tohoto světa nic neuniklo. Ovšem pozor, nečekejte nekritický obdiv a fascinaci výstředním miliardářem. Najdete tu sice zábavná, ovšem i poučná a do kontextu zasazená témata, která s Muskem třeba souvisejí jen zprostředkovaně. Co tu ale rozhodně nenajdete, je – podobně jako v jeho světě – nuda.

Newsletter rozesíláme v pondělí a víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit tady.

***

Elon & The Musks #2

Pár dní poté, co Tesla oznámila, že loni vyrobila bezmála milion aut a že jí produkce meziročně stoupla o 87 procent, vyšly souhrnné statistiky také o dění na českém automobilovém trhu v roce 2021. A Tesla z nich vychází bídně. Zatímco Audi, BMW, Mercedes nebo Porsche, tedy její přímí konkurenti, zdejší prodeje zvýšily nebo aspoň udržely, u firmy Elona Muska svítí pokles o 36,1 procenta.

Zatímco v roce 2021 Svaz dovozců automobilů (SDA), který data o nových registracích zveřejňuje, evidoval 396 nových Tesel, loni to bylo jen 253 vozů. Zároveň ale podíl elektrifikovaných vozů, jejichž je Tesla globálním lídrem, na celkových prodejích mírně stoupl na tři procenta. Takže kde je problém? Že by Češi ztráceli o Tesly zájem? Podle všeho ne…

„Značku Tesla nemůžeme detailně komentovat, jelikož není naším členem. Z veřejných informací nicméně vyplývá, že v roce 2020 bylo v celé Evropě registrováno velké množství vozů Tesla Model 3, což nárazově zvýšilo celkové číslo,“ říká tajemník SDA Josef Pokorný. CzechCrunch požádal o vyjádření i přímo zástupce Tesly v Česku, dotazy ale zůstaly bez odpovědi.

Při detailnějším pohledu je ovšem zjevné, že rok 2020 jako by se utrhl ze řetězu, a proto to při zpětném porovnání vypadá, že se Tesle loni tak úplně nedařilo. Když se ale podíváme na rok 2019, je to rázem jiná písnička – tehdy se v Česku zaregistrovalo „jen“ 120 nových Tesel. Takže rok 2021 vs. 2019 už je plus 100 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A ten první covidový, výjimečný rok 2020? Jde s největší pravděpodobností o efekt zbržděných dodávek. Modely 3 od Tesly se sice začaly vyrábět v létě 2017, nicméně automobilce trvalo další více než dva roky, než se jí podařilo jejich produkci dostat do skutečně masových obrátek.

Na hlavních trzích západní Evropy došlo podle serveru EU-EVs.com k hlavnímu skoku právě ve druhé polovině roku 2019, kdy Tesla dodala 58 tisíc vozů (za celý rok 2018 to bylo jen 25 tisíc aut). Do Česka pak tato vlna dorazila se zpožděním v roce 2020, kdy se ve velkém dočkali ti, kteří měli své trojky předobjednané.

Zároveň za loňským „poklesem“ jistě zčásti stojí problémy s rozjezdem německé továrny u Berlína a komplikace s výrobou nového Modelu Y. Nyní už ale automobilka Elona Muska oba menší modely dodává v horizontu pár měsíců. Což je mimochodem dramatický rozdíl oproti škodovkám nebo volkswagenům.

U nejběžnějších modelů z wolfsburského koncernu je dnes doba dodání delší než rok, u prémiovějších kusů, které jsou dražší, firmy z nich mají vyšší marži, a proto je výrobně upřednostňují, to je přes půl roku. A čím to je, že VW trápí čipový hladomor a Teslu ne? Protože si snadno dokázala přeprogramovat systémy, aby mohla používat čipy, které jsou k dispozici. To Volkswagen nebo GM nedokázaly

Jinak Tesla Volkswagen poráží i jinak – za loňský rok bude téměř jistě Model 3 nejprodávanějším elektromobilem v Evropě, když za sebou nechá, byť těsně, právě vozy VW s označením ID.3 a ID.4.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Dojezd hodně přes tisíc kilometrů? Bostonský startup vyvíjí baterii, se kterou by to neměl být problém. A otestoval ji na Tesle Model S…
  • ?️ Jeff Bezos, s nímž se Musk přetahuje o post nejbohatšího člověka planety, oslavil rok 2022 na své superluxusní jachtě. Zdá se, že zakladatel Amazonu už zcela propadl životu celebrit.
  • ?? A zase ta Čína. Teď je Musk terčem kritiky, protože Tesla otevřela showroom v provincii, kde komunisté brutálně potlačují práva ujgurské menšiny.
  • ?? Norsko je dlouhodobě elektromobilním pionýrem. V loňském roce tam vozy na elektřinu představovaly dvě třetiny všech nově prodaných aut a kralovala jim samozřejmě Tesla.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? -18,7%

75 IEM*

* Svět Elona Muska zkoncentrovaný do jednoho čísla. Nebo vlastně dvou. Či spíš… Koneckonců je to jedno, hlavní je přece zábava. Každý týden vezmeme hodnotu akcií Tesly, návštěvnost jejího webu, vývoj ceny bitcoinu a dogecoinu, data o vyhledávání z Google Trends, změny v počtu sledujících na Muskově twitterovém účtu, zamícháme to a řekneme vám, jak se Muskovu světu dařilo. Nic víc, nic míň. To aby nebyla ta nuda, víme?

Čísla jsou rudá, protože takový je i Mars. To hlavní ukazuje procentuální týdenní nárůst/pokles, to menší pak vyjadřuje nominální hodnotu námi stvořeného indexu. Jeho počáteční suma, stanovená k 26. prosinci 2021, byla 100 bazických bodů.

Výrazný propad z prvního roku 2022 je daný jednak pokračujícím poklesem hodnoty bitcoinu a dogecoinu, jednak poklesem ceny akcií Tesly. Hodně s ním ovšem zahýbalo i to, že na internetu se v jednu chvíli mnohem víc než jméno Elon Musk hledal Jeff Bezos, a to kvůli onomu opulentnímu večírku, který zakladatel Amazon na Nový rok uspořádal.

Čupr a Lukačovič radí s byznysem, Revolut uvádí kartu ze zlata a Hyatt míří do Prahy. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

hyatt-cupr-lukacovic

Foto: Andaz / Rohlík / Windy

Do Prahy míří luxusní hotelová síť Hyatt a Čupr s Lukačovičem radí s byznysem

0Zobrazit komentáře

Nedělní podvečer? Čas na rekapitulaci článků, které jsme v uplynulém týdnu publikovali. Jako první začneme s radami, které si pro byznysovou veřejnost připravili dva ostřílení podnikatelé z tuzemského rybníčku – Tomáš Čupr z Rohlíku a Ivo Lukačovič ze Seznamu. Dále se podíváme na novinky, které si pro zákazníky připravil Revolut. A některé z nich se dokonce třpytí zlatem.

Rezonovala také zpráva o novém pětihvězdičkovém hotelu řetězce Hyatt, který nahradí památkově chráněný a přes 100 let starý Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí v centru Prahy. A když už budeme v hlavním městě, nahlédneme i do nového Lokálu, jehož výčep se vysunuje až do ulice. Nezapomeňte ani na náš týdenní podcast CzechCrunch Weekly, který se po pauze vrací.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Rohlík změní systém, jakým odměňuje kurýry: Až budete příště dávat hodnocení kurýrovi online supermarketu Rohlik.cz, budete se podílet na jeho platu. Šéf firmy Olin Novák tvrdí, že má jít hlavně o motivaci těch podprůměrnějších z nich.

? Komerčka elektrifikuje flotilu 131 Enyaqy: Komerční banka elektrifikuje svou firemní flotilu, v postupném přechodu na bezemisní dopravu pořídí 131 vozů Škoda Enyaq. A její mateřská skupina upevňuje pozici v operativním leasingu – nabídne dokonce 3,5 milionu vozů po celém světě.

?️ Průměrná cena obědů vzrostla na 125 korun: Na nejdražší oběd jste si loni mohli zajít v Praze, na nejlevnější v Karlovarském kraji. Meziročně se cena poledních menu zvýšila o pět procent na 125 korun a odborníci tvrdí, že by se měla zvedat dál.

? Bitcoin na dobrou věc: Dobré věci může posloužit i nejrozšířenější kryptoměna světa. Nadace Via přijala dar od investora Václava Dejčmara v podobě jednoho bitcoinu a už přemýšlí o rozjezdu kryptofilantropie.

? Skotsko je novým klimatickým vzorem: Skotsko má v plánu být do roku 2045 uhlíkově neutrální a je na dobré cestě. Takřka sto procent veškeré spotřebované elektřiny totiž už pochází z obnovitelných zdrojů.

⌚ Hybridní hodinky od Leitners nikdy nevzniknou: Chtěla přinést na trh inovativní mechanické hodinky s chytrými funkcemi a vybrala na to od lidí miliony korun. Nakonec ale brněnská firma Leitners zjistila, že jí peníze nestačí, a ohlásila krach.

? Češi se letos rozdali: Internetový portál Darujme.cz hlásí nový rekord, a to více než půl miliardy korun, které přes něj Češi poslali na dobročinné účely. Přispěly k tomu i pandemie a tornádo.

***

Tomáš Čupr a Ivo Lukačovič radí, jak uspět v byznysu. Klíčoví jsou špičkoví lidé a jejich zápal, píšou

cupr-lukacovic

Foto: Rohlik / Windy.com

Tomáš Čupr a Ivo Lukačovič

Povinná četba pro ambiciózní podnikatele. Dva čeští technologičtí lídři, Tomáš Čupr z Rohlíku a zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič, sepsali na Nový rok několik byznysových postřehů o tom, jak budovat velké a úspěšné firmy.

***

Revolut chce zvýšit příjmy kartou se 24karátovým zlatem. V Česku ruší bezplatné dobíjení bankovními převody

revolut-gold

Foto: Revolut

Revolut nabízí kartu se 24karátovým zlatem

Je libo platební kartu potaženou 24karátovým zlatem? Revolut se rozhodl, že s ní zkusí zvýšit své příjmy, a tak si ji u něj můžete objednat. Zároveň v Česku ruší bezplatné dobíjení účtů bankovními převody.

***

Z Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí je luxusní hotel. V Česku se v něm poprvé objeví řetězec Hyatt

andaz02

Foto: Andaz

V Cukrovarnickém paláci v Praze bude pětihvězdičkový hotel

Památkově chráněný a přes 100 let starý Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí v centru Prahy se promění v luxusní pětihvězdičkový hotel. Poprvé s ním do Česka vstoupí renomovaná hotelová síť Hyatt. Podívejte se dovnitř.

***

Průvodce začínajícího investora
Investovat nikdy nebylo snazší. Stačí jen mobil, připojení k internetu a kreditka. A můžete si vybírat: Je libo akcie? Bitcoin? Či kus bytu? Investiční speciál přináší průvodce pro všechny, kteří si chtějí a mohou dávat peníze stranou, chtějí to dělat s pomocí moderních technologií a věří, že porazí inflaci. Vše potřebné najdete zde.

***

Navštívili jsme nový Lokál v Praze. Je nejmenší, výčep vysune až na ulici a navazuje na tradici z 19. století

ujirata03

Foto: Jan Zima

V Praze se otevřel nový Lokál, výčep má až do ulice

Pokud zavítáte do Vodičkovy ulice v Praze, patrně na rohu s ulicí V Jámě spatříte početný hlouček lidí vychutnávající si plzeňský mok. Právě tam totiž otevřelo Ambiente svůj nejnovější Lokál, který má několik specialit.

***

Osmdesát procent Čechů žije ve vlastním. Hlavně v Praze bude ale podle odborníků třeba si zvykat na nájem

praha-zizkov

Foto: Peter Brejčák / CzechCrunch

Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila nemovitostní trh v Praze

Touha po vlastním bydlení je zakořeněná i u mladých Čechů, ti ale budou mít čím dál častěji problém na koupi nemovitosti dosáhnout. A tak bude přibývat nájmů. Není to ale nic divného, třeba v Německu takto bydlí polovina obyvatel.

***

Jakub Rož začal podnikat na základce, nyní si po 15 letech v byznysu udělal radost. Rozjel portál pro investory do akcií

jakub-roz

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jakub Rož, zakladatel Flow Media a portálu Strike.Market

První byznysový projekt rozjel Jakub Rož ještě na základce na strýčkův živnosťák. Po 15 letech podnikání a s fungující agenturou Flow Media v zádech ale cítil únavu. A tak založil datovou platformu pro investory do akcií.

***

Překoná v číslech After Hours? The Weeknd vydal novou desku Dawn FM a útočí na žebříčky

Kanadský zpěvák The Weeknd si dnes pro své fanoušky přichystal velkou věc. Vydal nové album pod názvem Dawn FM, se kterým má znovu velké ambice. Překoná novinka veleúspěšnou desku After Hours?

***

Žádný Amazon, v Česku otevírá obchod bez prodavačů COOP. Prodejnu chce nabízet na malých městech

coop1

Foto: COOP

Některé prodejny COOP se budou měnit v obchody budoucnosti

Žádný Amazon, ale COOP. Síť družstevních prodejen ve Strakonicích otevře obchod budoucnosti, který se obejde bez stálé přítomnosti personálu, tudíž bude možné nakupovat také v noci.

***

Apple jako první firma na světě pokořil hodnotu tří bilionů dolarů. Je větší než ekonomika Velké Británie či Francie

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Co je pátá největší ekonomika na světě? Přece Apple. Hodnota výrobce iPhonů překonala magickou hranici tří bilionů dolarů a je definitivně větší než HDP Velké Británie, Francie či Indie.

***

Praha roku 2022. Začne výstavba metra, tramvajových tratí a dvou mostů, promění se i Malostranské náměstí

pankrac_metro_d_stanice_003-min

Foto: IPR

Vizualizace chystané stanice Pankrác nového metra D

Metro D už začalo připomínat paní Columbovou. Pořád se o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. To by se mohlo už letos změnit. A tím výčet novinek, které Prahu se vší pravděpodobností čekají, teprve začíná.

***

Robert Pattinson v Batmanovi nebo Tom Cruise ve stíhačce? Vybíráme nejočekávanější filmy letošního roku

ccwatchx41

Foto: CinemArt / CC

Top Gun: Maverick a The Batman

Na jaké filmy jsme letos nejvíce zvědaví? Za pozornost stojí například chystaný hororový The Batman s Robertem Pattinsonem nebo pokračování Top Gunu, kde Tom Cruise létá ve skutečných stíhačkách.

***

Do vzniku virtuálního vesmíru investují i Češi. Tvůrci avatarů pro metaverza i díky nim získají stovky milionů korun

readyplayerman-1

Foto: Ready Player Me

Avataři Ready Player Me

Myšlenku metaverza, ve kterém se budeme online setkávat, pracovat a bavit, podporují i Češi. Domácí projekt Somnium Space se účastní velké investice do firmy, která umožňuje snadno připravit avatara pro virtuální vesmíry.

***

Uděláme z pátku malou sobotu. Americký startup Bolt po úspěšném testu natrvalo zavádí čtyřdenní pracovní týden

bolt1-1

Foto: Bolt

Ryan Breslow, šéf amerického startupu Bolt

O čtyřdenním pracovním týdnu se i díky pandemii vedou dlouhé debaty, americký startup Bolt se ale nyní rozhodl, že jej zavede natrvalo. Zaměstnancům tak z pátku dělá menší sobotu.

***

Dům vytápěný kryptoměnami i proměna socialistické sámošky. To je nejzajímavější česká architektura roku 2021

archhore

Foto: Boys Play Nice/CzechCrunch

Je tu další díl speciálu CC Arch

V roce 2021 vznikla řada staveb, které ukázaly kvalitu české architektury. Podívejte se s námi na sedmičku těch nejzajímavějších – patří do ní budova vytápěná kryptoměnami, moderní vesnice i rekonstrukce hradu.

***

Varovných znamení kolem Xixoio přibývá a další poučení z roku 2021. Lidé snadno uvěří investiční naději

Rok 2021 ukázal, jak snadné je lidem prodat investiční naději. Skvěle to ilustruje příběh všudypřítomného projektu Xixoio. Nebo krach společnosti Growing Way. Poučení? I v investicích platí „dvakrát měř a jednou řež“.