Teslu, nebo Octavii? Automobilka Elona Muska zlevnila své nejoblíbenější modely až o 20 procent

Elektromobily Tesla se stávají dostupnější záležitostí. V reakci na snižující se poptávku se automobilka rozhodla své vozy zlevnit, a to i v Česku.

tesla-model3-1640×872

Foto: Tesla

Oblíbený Model 3 od Tesly

0Zobrazit komentáře

V roce 2022 dodala Tesla přes milion vozů, přičemž hlavním prodejním artiklem byly Model 3 a Model Y. Necelé tři stovky z nich (přesně 298) pak byly dle dat Svazu dovozců automobilů dodány majitelům v České republice. Statistiky za rok 2023 by však mohly být daleko zajímavější. Tesla totiž pro české zákazníky oba oblíbené modely výrazně zlevnila.

Kompaktní sedan i z něj vycházející SUV se těší u řidičů velké oblibě především díky svým cenám, které jsou nyní pro české zákazníky ještě atraktivnější. Jak hlásí internetové stránky automobilky, základní verze Modelu 3 s pohonem zadních kol je nyní nabízena od 1 099 990 korun i s DPH. Za základní verzi Modelu Y, která dorazila na český trh teprve nedávno, zákazník zaplatí 1 159 900 korun.

Pro srovnání – když v srpnu loňského roku do Česka přišla verze Modelu Y s pohonem zadních kol, bylo možné si ji koupit za 1,5 milionu korun. Základní verze Modelu 3 se pak v říjnu prodávala za 1,37 milionu korun. Tesla tak ke svým vozům připevnila visačku s nápisem sleva 20 procent.

Český řidič tedy aktuálně může stát před relativně těžkou volbu. Buď si koupí Octavii v plné výbavě, nebo přesedlá na elektromobilitu a v garáži zaparkuje Teslu. Zlevnění se však netýká jen základních variant, dostupnější jsou nyní ale i ty s prodlouženými dojezdy či s pohony všech kol.

K výraznému snížení cen došlo i v domovských Spojených státech a před časem také v Číně, kde probíhá produkce obou modelů. Razantní zlevnění je odpovědí na klesající poptávku ze strany zákazníků. Tesla potřebuje udržet odbyt a nemůže si dovolit omezit produkci ve svých továrnách.

Zdá se tedy, že po období zdražování v průběhu pandemie přichází zlom a ceny nových vozidel začnou klesat. Kdy – a zda vůbec – se k Tesle připojí i další automobilový výrobci, však ukáže čas.