Nejdostupnější SUV od Tesly dorazilo i do Česka. Základní verze Modelu Y je stále dražší než Enyaq

Za částku 1,5 milionu korun je k mání kompaktní SUV s dojezdem 430 kilometrů a schopné jet přes 200 km/h.

tesla-model-y-1-min

Foto: Tesla

Tesla Model Y

0Zobrazit komentáře

Prodej crossoveru Model Y od Tesly začal v České republice před více než rokem. Jak už je u automobilky Elona Muska zvykem, zprvu nabídla dražší verze vozu s pohonem všech čtyř kol, vyšším dojezdem a výkonem. Ty však nyní doplňuje dostupnější varianta, která je českým zákazníkům k dispozici od částky 1,5 milionu korun.

SUV na základě Modelu 3, tedy nejdostupnějšího vozu v nabídce Tesly, se v České republice začalo v červenci minulého roku nabízet ve variantě Long Range. Ta nabízí dojezd 533 kilometrů, maximální rychlost 217 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 5 sekund. Při vstupu na trh byla tato verze nabízena za 1,7 milionu korun, přičemž po zdražení je aktuálně o přibližně 50 tisíc korun dražší.

Verzi Long Range později doplnila varianta Performance aktuálně nabízená za 1,87 milionu korun, která má sice nižší dojezd, jedná se však o daň za vyšší maximální rychlost 250 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy.

K těmto modelům se nově přidává třetí verze, která je na rozdíl od dvou předchozích vybavena pouze jedním elektromotorem pohánějícím pouze zadní nápravu. Baterie by měla mít kapacitu 50 kWh a při plném nabití poskytuje dostatek energie na dojezd 455 kilometrů.

tesla-cars5

Foto: Tesla

Elektromobily od Tesly: Modely S, 3, X a Y

Základní verze tak ujede oproti vozu dražšímu o 250 tisíc korun o 78 kilometrů méně, nicméně z hlediska maximální rychlosti se nic nemění a i zde platí hodnota 217 kilometrů. K ní se však základní verze Modelu Y dopracuje výrazně pomaleji, protože rychlosti 100 kilometrů v hodině dosáhne za 6,9 sekundy.

Podíváme-li se na konkurenty základní verze Modelu Y, zjistíme, že segment je poměrně nabitý. Elektrická SUV od Škodovky či Volkswagenu, tedy modely Enyaq a ID.4, lze koupit za částky pohybující se okolo jednoho a čtvrt milionu korun, za což pořídíte například i elektrické Volvo XC40 Recharge. A přímo v cenové hladině Modelu Y je k mání také Audi Q4 e-tron či Mustang Mach-E od Fordu.

V případě nabídky Tesly je za částku 1,5 milionu korun k dispozici Model 3 ve verzi Long Range, který oproti základní variantě nabízí dojezd až 602 kilometrů, maximální rychlost 233 km/h a zrychlení z 0 až 100 km/h za 4,4 sekundy.

Modely Y dnes dodávané také zákazníkům v Evropě jsou vyráběny v závodě Tesly v Šanghaji. Některé spekulace však hovoří o tom, že by se výroba pro evropské zákazníky mohla přesunout do závodu v Berlíně, který aktuálně týdně vyprodukuje na dva tisíce vozů s logem Tesly na přídi.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym