Tina Turner nebyla jen královnou rock’n’rollu. Zanechává po sobě ikonickou hudbu i moře inspirace
Zpěvačka a herečka zemřela včera v 83 letech. Proslavila se zejména hity jako What's Love Got to Do With It nebo The Best.
Královna rock’n’rollu, jak se zpěvačce a herečce Tině Turner přezdívá, si svůj status musela skutečně vydobýt. Pocházela z rozpadlé rodiny, sama byla obětí domácího násilí a její hudební kariéra se ve stěžejním bodě málem zcela rozpadla. Díky kombinaci obrovského talentu, tvrdé práce a dávky štěstí se ale stala jednou z nejznámějších amerických zpěvaček. Včera v 83 letech zemřela a zanechala za sebou rozsáhlý odkaz.
Přesný důvod její smrti v současnosti není znám, Turner se už delší dobu letech potýkala s vážnými zdravotními problémy včetně mrtvice, rakoviny a selhání jater. Podle vyjádření, které její rodina poskytla magazínu Rolling Stone, zemřela v klidu ve svém domově ve švýcarském Küsnachtu.
V oficiálním prohlášení na sociálních sítích stojí: „S velkým zármutkem oznamujeme, že zemřela Tina Turner. Svojí hudbou a bezmeznou vášní pro život okouzlila miliony fanoušků po celém světě a inspirovala hvězdy zítřka. Dnes se loučíme s drahou přítelkyní, která nám všem zanechává své největší dílo: svoji hudbu.“
Zpěvačka známá hity jako What’s Love Got to Do With It, The Best nebo Golden Eye se narodila v roce 1939 jako Anna Mae Bullock v americkém Tennessee rodičům pracujícím na farmě. Mnoho času s nimi ale nestrávila, když ji kvůli změně práce dali do výchovy prarodičům. A později, když bylo Anně jedenáct, její matka od otce, který byl násilnický, utekla. Mladá dívka se s matkou znovu shledala až při studiích na střední škole.
Bullock nejdříve pracovala jako pomocnice v domácnosti a po maturitě jako pomocná sestra v nemocnici. V té době ale se svojí starší sestrou Alline začala pravidelně chodit do nočních klubů v St. Louis, kde několikrát viděla kapelu Kings of Rhythm. Nabídla se, že by pro ně ráda zpívala, jejich pozornost si ale získala až jednou o přestávce mezi písněmi, když se dostala k mikrofonu a zazpívala balladu You Know I Love You od B. B. Kinga. Stala se členem kapely a v roce 1958 se objevila na první nahrávce.
Časem navázala romantický vztah se zpěvákem Ikem Turnerem, který ji přesvědčil ke změně uměleckého jména na Tinu Turner. Začali spolu nahrávat a vydávat úspěšné singly jako Ike & Tina Turner. První z nich, A Fool In Love, byl označen za popový hit se silným černošským jádrem, druhý pak byl nominován na cenu Grammy a další jim v průběhu několika let zajistily status úspěšného hudebního tělesa. Byli předkapelou Rolling Stones, vystupovali v televizi a dostali Grammy za cover písně Proud Mary od Creedence Clearwater Revival.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV první polovině 70. let si otevřeli vlastní nahrávací studio, vydali album nominované na Grammy a Tina začala sama více skládat a objevila se ve zfilmované verzi rockové opery Tommy podle stejnojmenného alba rockových legend The Who. Osobní vztah dvojice hudebníků ale byl čím dál horší. Ike byl závislý na kokainu a Tinu fyzicky týral. Dokonce ji už v roce 1968 přivedl k pokusu o sebevraždu. Zpěvačka od něj konečně odešla až o osm let později a další dva roky nato byl dokončen rozvod.
Pro Turner to ale kromě osvobození znamenalo také kariérní katastrofu. Samostatně se jí dlouho nedařilo prosadit a osm let jezdila po menších koncertech či působila v podřadných zábavních pořadech v televizi, aby se dokázala uživit a splatit dluhy za zrušené turné s Ikem. V první polovině 80. let se ale vše obrátilo.
Její projev zaujal britskou synth-popovou skupinu Heaven 17, s níž nahrála úspěšný singl. Ještě lepšího přijetí se pak dočkala píseň nahraná se zpěvačkou kapely. Turner díky tomu získala smlouvu se společností Capitol a v roce 1984 vydala sólové album Private Dancer. To navždy změnilo její život.
Hlavní singl alba, What’s Love Got to Do With It díky svému modernímu rockovému zvuku a výraznému zpěvu Turner vystřelil na vrchol žebříčku Billboard Hot 100, udržel se tam tři týdny a prodalo se ho přes dva miliony kopií po celém světě. Také album Private Dancer bylo masivním hitem – v žebříčku Billboard 200 se udrželo 39 týdnů, několikrát dosáhlo platinového statusu a vyhrálo čtyři ceny Grammy.
Ačkoliv tak obrovský úspěch už nezopakovala, její comeback vydržel. V následujících letech se objevila ve výrazné roli ve filmu Šílený Max: Dom hromů, vystoupila na obřím benefičním koncertu Live Aid po boku Micka Jaggera a z její první autobiografie I, Tina se stal bestseller. Jelikož v ní autorka hlouběji přiblížila svůj toxický vztah s Ikem, pomohla v mainstreamu otevřít diskuzi o domácím násilí.
Jak se rozloučit se ženou, která vzala svoji bolest a trauma a využila je jako prostředek pro změnu světa?
V roce 1998 Turner vyšlo další multiplatinové album Foreign Affair a o čtyři roky později byla její autobiografie adaptována do filmu s Angelou Bassett a Laurencem Fishburnem v hlavních rolích. Zpěvačka už tou dobou měla zejména status nejen osobité, velice talentované a odhodlané umělkyně, ale také silné nezávislé ženy inspirující mnoho dalších.
Bassett, která byla za ztvárnění Turner nominovaná na Oscara, se k její smrti vyjádřila prostřednictvím magazínu The Hollywood Reporter: „Jak se rozloučit se ženou, která vzala svoji bolest a trauma a využila je jako prostředek pro změnu světa? Svojí odvahou vyprávět svůj příběh, odhodláním neztratit v životě směr bez ohledu na to, co musí obětovat, a snahou vybojovat v rock ’n’ rollu místo pro sebe a sobě podobné ukázala ostatním, co žijí ve strachu, jak by měla vypadat krásná budoucnost plná lásky, soucitu a svobody.“