Tisíce domácností napájených silou oceánu. Ve Skotsku zahájila provoz největší přílivová turbína na světě
Na první pohled vypadá jako utopená havarovaná loď z vesmírného sci-fi snímku. Ve skutečnosti je ale 74 metrů dlouhá přílivová turbína přesně na tom místě, na kterém by měla být. Nedaleko skotského souostroví Orkneje produkuje elektrickou energii, která by měla vystačit na fungování přibližně dvou tisíc domácností.
Vůbec nejvýkonnější stroj svého druhu na světě je dílem strojírenské společnosti Orbital Marine Power. Ta odhaduje, že by turbína vážící 680 tun měla sloužit příštích 15 let a stát se jedním z důležitých kroků pomalu se rodícího průmyslového odvětví mořské energetiky ve Velké Británii.
Turbína pojmenovaná O2 byla sestavena v přístavu města Dundee a následně po řece Tay dopravena až na otevřené moře a k Orknejským ostrovům, které představují pro podobné projekty ideální místo. Dochází zde totiž k setkávání Atlantského oceánu a Severního moře. Své konečné stanoviště turbína nalezla v přílivové zóně zvané The Fall of Warness v severní části Orknejských ostrovů, kde proudění vody dosahuje rychlosti až 4 metrů za sekundu.
Turbína byla ke dnu „přikována“ čtyřbodovým kotevním systémem. Příliv roztáčí rotory umístněné na křídlech turbíny, která mohou klesat pod vodní hladinu, či rotory vyzdvihnout nad ní. S nedalekou pevninou je elektrárna propojena podmořským kabelem, skrze který dodává elektrickou energii do místní sítě. Kabel ústí v European Marine Energy Center, tedy testovacím a výzkumném centru zaměřujícím se právě na získávání energie z vln a přílivu.
Výkon 2 MW by měl podle odhadů tvůrců zařízení uspokojit roční poptávku přibližně dvou tisíc domácností. Zároveň je svou činností turbína schopna kompenzovat roční produkci přibližně 2,2 tisíce tun oxidu uhličitého. Mimo to bude časem energii posílat i do elektrolyzéru, ve kterém bude generován tzv. zelený vodík, tedy vodík vyráběný udržitelnou cestou.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCelý projekt výstavby elektrárny byl financován věřiteli prostřednictvím online investiční platformy Abundance Investment, která se specializuje na etické a společensky prospěšné investice přispívající k zelené ekonomice. Do projektu se finančně zapojila i Evropská unie a také skotská vláda, která poskytla 3,4 milionu liber, tedy přibližně 100 milionů korun prostřednictvím fondu Saltire Tidal Energy Challenge Fund.
Představitelé tamní vlády vidí ve využívání oceánu coby zdroje energie obrovský potenciál. Michael Matheson, skotský tajemník kabinetu pro energii řekl: „Skotsko má díky svým bohatým přírodním zdrojům, odborným znalostem a ambicím ideální předpoklady k tomu, aby využilo obrovský světový trh s mořskou energií a zároveň mohlo dosáhnout čisté ekonomiky.“
Orbital Marine Power chce nyní svou technologii komercializovat a nasazovat podobné elektrárny i do dalších lokalit. Není však jediná, kdo chce potenciál energie ukryté ve vlnách využít. Jak informuje CNBC, ve Velké Británii aktuálně operuje hned několik společností, které rozpracovávají různé projekty získávající energii z oceánu. Jeden takový by měl například vzniknout u souostroví Isles of Scilly na jihozápadním pobřeží Anglie a aktuálně je dokonce i zkoumán potenciál síly proudu řeky Temže.