Tomáš Čupr šlape do longevity. Investuje do českého startupu, který hlídá zdraví

TCF zakladatele Rohlíku oznámilo, že bude financovat vývoj českého startupu Macromo, který uživatelům pomáhá předcházet nemocem.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tomas_cupr

Foto: Tomáš Svoboda/CzechCrunch

Tomáš Čupr, zakladatel Rohlik Group

0Zobrazit komentáře

Startup Macromo spojuje genetické testy, data o fyzické aktivitě i krevní výsledky a na základě analýzy uživateli nabídne rady předtím, než bude muset vyhledat odbornou pomoc. Funguje tak jako „předlékař“, což zaujalo i zakladatele online supermarketu Rohlík Tomáše Čupra. Ve středu přes svůj investiční fond TCF v Macromo získal majoritní podíl hlasovacích práv výměnou za financování dalšího, podle vyjádření „velice slibného“ vývoje.

„Původní zakladatelé v nás získali strategického partnera a nebudou tak v dalším vývoji firmy limitováni financováním,“ komentuje TCF na LinkedInu. „Vize tří zakladatelů Macromo – Evy Kuttichové, Petra Štěpánka a Michala Pohludky – silně rezonuje s představou Tomáše Čupra o novém byznysovém ekosystému v oblasti longevity (dlouhověkosti), zaměřeném na celostní, dlouhodobou péči o zdraví. To, co nás zejména oslovilo, je využití technologií v diagnostice a interpretaci výsledků testů,“ píše v postu.

Macromo funguje na propojování velkého množství zdravotních dat. „To, zda se nějaká nemoc rozvine, je kombinací životního prostředí, životního stylu a genetiky. V současnosti v podstatě neexistují řešení, která by data ze všech těchto zdrojů dokázala sjednotit,“ vysvětloval Štěpánek pro CzechCrunch loni v září, kdy Macromo – které je absolventem naší Startup Academy – získalo investici dvacet milionů korun. O jakou částku jde nyní, mediální zástupce pro CzechCrunch odmítl komentovat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve své aplikaci chce startup na jednom místě kombinovat data z testování DNA, chytrých hodinek a podobných fitness trackerů společně s krevními testy a dalšími laboratorními vyšetřeními, aby o zdraví člověka dokázalo vytvořit komplexní obrázek. „S Macromo přichází do skupiny Tomáše Čupra výkonná technologie, která nejenže umí zpracovat obrovské množství dat, ale začíná je umět už také interpretovat,“ komentuje TCF.

Čuprův fond věří, že Macromo Engine, který využívá strojové učení, statistiku a modely umělé inteligence, dokáže každému člověku nabídnout jasný a úplný přehled o jeho zdravotních rizicích. Tím pomáhá chránit zdraví a lékařům umožňuje dělat informovanější rozhodnutí dříve, než u pacientů nastanou viditelné příznaky nemoci.

Pro trojici zakladatelů nejde o první podnikatelské kroky. Štěpánek ještě na střední škole s kamarádem stavěl elektronické skateboardy Flashboard a pak i chytré budíky Undout, jež vzešly z nápadu zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Eva Kuttichová pak v Silicon Valley vytvářela digitální produkty a odmítla prý lukrativní nabídku od Applu, aby místo toho pracovala právě se Štěpánkem. Michal Pohludka stojí i za největší českou firmou zformovanou na Karlově univerzitě GeneSpector, která za rok a půl fungování překonala půlmiliardové tržby.

Z pohledu Čupra může jít o další navazující krok v oblasti longevity a zdraví poté, co se nedávno rozhodl uplatnit opci na majoritní podíl v Pilulce. V lékárenské skupině tak i jako podílníci skončili její zakladatelé a bratři Petr a Martin Kasovi. Akcie společnosti po Čuprových krocích, které ve snaze zachránit ji rozběhl ještě loni, v poslední době prudce rostou. Zda ale firmu stáhne z burzy a zda ji bude nějakým způsobem víc integrovat například s Rohlíkem, zatím známo není.