Top 10 nejoblíbenějších akcií českých investorů? Táhnou technologické hity, které ale padají

Investiční platforma eToro, kterou v Česku používá přes 180 tisíc lidí, zveřejnila, jaké jsou letos nejoblíbenější akcie zdejších investorů.

Luboš KrečLuboš Kreč

auto

Foto: DALL-E/CzechCrunch

Čeští investoři mají rádi akcie Tesly nebo Applu (vygenerováno umělou inteligencí)

0Zobrazit komentáře

Akcie Tesly za poslední rok oslabily o bezmála 14 procent a jen letos šly dolů dokonce o 35 procent. Na jejich oblibě mezi českými investory se to ale neprojevilo – na platformě eToro, kde jich obchoduje kolem 180 tisíc, jsou s přehledem nejvíce drženým titulem. A stejně to bylo i před rokem. Druhá nejoblíbenější akcie ale také padá: Apple.

Tesla prochází složitým obdobím. Prodeje elektromobilů po celém světě nejdou tak, jak by Elon Musk a spol. potřebovali, takže jednak společnost musí poměrně výrazně propouštět, jednak zkouší novou motorovou ofenzivu. Jenže její akcie dál letí dolů.

Mezi zhruba 180 tisíci českými uživateli brokerské platformy eToro je nicméně Tesla v prvním letošním čtvrtletí jasnou jedničkou. A byla jí jak v posledním kvartálu roku 2023, tak přesně před rokem. Předloni touto dobou byla akcie s tickerem TSLA třetí a v roce 2021 druhá.

Moc dobrým obdobím neprochází ani Apple, protože prodeje iPhonů také zůstávají za očekáváním a hlavně investoři znovu pochybují o tom, jak inovativní dnes obr z Cupertina je a zda mu ve srovnání s agilní čínskou konkurencí neujíždí vlak. Ostatně ve stejné době, kdy Xiaomi vypustilo do světa svůj elektromobil SU7, Apple naopak oznámil, že končí svůj program na vývoj autonomního vozu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže podobně jako Tesla i Apple je stálicí českých investorů – dvojkou byl v prvním kvartálu loni i předloni a v roce 2021 byl jedničkou, tehdy si s Teslou místo prohodily. A zatímco Tesla je nejpopulárnější akcií i globálně mezi uživateli původem nizozemské brokerské firmy, Apple je ve světě „až“ trojka a před ním je Amazon. Ten je v Česku až čtvrtý.

Podle údajů z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat, který si eToro udělalo, plánuje 56 procent českých investorů svou investici do nejpopulárnějších technologických akcií ještě navýšit nebo ji ponechat bez zásahů.

I na české investory samozřejmě doléhá mánie kolem umělé inteligence, takže akcie Nvidie, které ještě minulé čtvrtletí byly sedmou nejvíce drženou akcií, jsou nyní čtvrté. Do top desítky se podívaly nově i cenné papíry čipové firmy AMD. Obecně lze říct, že čeští investoři relativně kopírují světové trendy, byť s dílčími úpravami – u nás chybí v top 10 PayPal a Microsoft si stojí aktuálně lépe.

Nejoblíbenější akcie českých investorů na eToro

Společnost Pořadí Q1 2024 Pořadí Q4 2023 Pořadí Q1 2023
Tesla 1. 1. 1.
Apple 2. 2. 2.
Microsoft 3. 4. 5.
Nvidia 4. 7. 7.
Amazon 5. 3. 4.
Meta 6. 5. 3.
Alphabet 7. 6. 6.
Alibaba 8. 8. 9.
Nio 9. 9. 8.
AMD 10. 12. 12.

Nejoblíbenější akcie celkově investorů na eToro

Společnost Pořadí Q1 2024 Pořadí Q4 2023
Tesla 1. 1.
Amazon 2. 2.
Apple 3. 3.
Nvidia 4. 7.
Nio 5. 4.
Microsoft 6. 5.
Meta 7. 6.
Alibaba 8. 8.
Alphabet 9. 9.
PayPal 10. 10.

Rubriku Investice podporujíxtb2025

Čeští experti na kogenerační jednotky mají velké plány v Polsku, Tedom Group tam spouští nový podnik

Společnost ze skupiny Jet Investment založila nový podnik s polským partnerem, jiným firmám bude nabízet své služby a dodávat levně elektřinu i teplo.

Luboš KrečLuboš Kreč

money maker

Foto: CzechCrunch/Jan Nechvíle

Igor Fait (uprostřed) je hlavní postavou skupiny Jet Investment

0Zobrazit komentáře

Polská čtyřicetimilionová ekonomika s ambiciózním plánem na dekarbonizaci láká čím dál víc třebíčskou strojírensko-energetickou skupinu Tedom. Ta už v zemi sice prodává své kogenerační jednotky, nově tam ale spolu s polským partnerem Polimex Mostostal založila společnost, která plánuje budovat a provozovat portfolio kogeneračních jednotek pro polské teplárenské a průmyslové firmy. Ročně by měl Tedom v Polsku postavit nízkoemisní zdroje o výkonu 10 megawattů.

Nová firma Polimex Energo je společným podnikem (takzvaným joint venture) českého Tedomu a polské energeticko-inženýrské společnosti Polimex Mostostal, každý z partnerů má podíl 50 procent. Vznik podniku schválily antimonopolní úřady obou zemí a hned po založení letos v dubnu začal polským průmyslovým a teplárenským společnostem nabízet vybudování a provozování kogeneračních jednotek. Ty vyrábějí elektřinu a teplo z plynu, popřípadě bioplynu a díky vysoce účinnému postupu patří mezi nízkoemisní zdroje.

„V Polsku bychom podle základního scénáře chtěli instalovat a provozovat kogenerace o výkonu 10 megawattů ročně, věříme ale, že polský trh slibuje mnohem větší potenciál,“ řekl Ladislav Zeman, CEO Tedom Group, která je součástí investiční skupiny Jet Investment. Pro ilustraci: výkon 10 megawattů odpovídá průměrné roční spotřebě sedmnáctitisícových Otrokovic.

Fungovat to celé má tak, že společnost Polimex Energo zákazníkům z řad firem a tepláren bezplatně nainstaluje novou kogenerační jednotku a současně jim bude dodávat teplo za cenu nižší než v případě vlastní výroby v plynovém kotli. Vedle tepla a modernizace topného systému navíc zákazníci získají i příjem z pronájmu prostor, ve kterých bude jednotka nainstalována.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Tedom nejde o premiéru v Polsku, v zemi působí už 14 let, společným podnikem Polimex Energo ale chce na tamním trhu dále expandovat a podílet se na transformaci polského teplárenství, které je z velké části závislé na uhlí. Společnost s odkazem na polskou vládu uvádí, že sektor ročně spálí asi 14,5 milionu tun uhlí a na dálkové vytápění spoléhá 40 procent polských domácností.

Teplárenství by do roku 2050 mělo dosáhnout uhlíkové neutrality, už do roku 2028 by však mělo projít první fází transformace. Na celkovou transformaci a dekarbonizaci polského dálkového vytápění bude zapotřebí až 420 miliard zlotých (zhruba 2,4 bilionu korun).

„Nutná dekarbonizace polského teplárenství, do které budou v nejbližších letech směřovat masivní investice, a současně malá konkurence v tomto segmentu na polském trhu nás vedly k hledání partnera se silným lokálním brandem, jímž se nakonec stala právě energeticko-inženýrská firma Polimex Mostostal,“ říká Michal Rzyman, generální ředitel Tedom Poland.

igor

Přečtěte si takéInvestiční skupina brněnského miliardáře Igora Faita jde do PolskaInvestiční skupina Jet Investment kolem brněnského miliardáře Igora Faita vstupuje naplno do Polska

Tedom už si podobný byznysový model, který chce replikovat v Polsku, vyzkoušel v Česku. Se skupinou ČEZ zde postavil a společně provozoval kogenerační jednotky o výkonu více než 100 megawattů, než firmu v roce 2020 se ziskem prodal.

business-mvp-x

Přečtěte si takéAI řídila byznys. Byla ve ztrátě, halucinovala a zažila krizi identityUmělá inteligence dostala za úkol řídit malý byznys. Jak to šlo? Prodělala a zažila krizi identity

Skupina Tedom s téměř tisícovkou zaměstnanců a s pobočkami v Česku, Polsku, Německu, Velké Británii, USA a Kazachstánu vykázala za rok 2023 tržby 5,8 miliardy. Jen mezi lety 2022 až 2023 se tržby společnosti zvýšily téměř o třetinu.

Od svého vzniku v roce 1991 Tedom rozšířil nejen svou geografickou působnost, ale z výrobce kogeneračních jednotek vyrostl v poskytovatele komplexních energetických služeb, jako jsou služby výkonové rovnováhy, instalace decentralizovaných zdrojů energie a komplexní dodávky energetických celků. V roce 2021 rozšířil své služby o nákup a prodej energií. Hlavním akcionářem skupiny je fond Jet 2 české investiční společnosti Jet Investment.