Tesla začala nabízet Model Y s delším dojezdem. Je dostupný i v Česku a může se stát novým bestsellerem

Nová konfigurace Modelu Y, nejoblíbenějšího auta Tesly, slibuje nejvyšší dojezd a extrémní úsporu energie v bateriích.

model-y1

Foto: Tesla

Tesla Model Y

0Zobrazit komentáře

Tesla v loňském roce přišla s masivním zlevňováním svých modelů, což ke konci minulého roku přineslo rekordní dodávky a Modelu Y titul nejprodávanějšího elektromobilu světa. Jenže první kvartál letošního roku není ani zdaleka tak vydařený. Ledy by se však mohly pohnout díky nové verzi Modelu Y s prodlouženým dojezdem, která by se mohla stát novým nejoblíbenějším vozem automobilky.

Model Y byl v minulém roce s 1,2 miliony prodaných kusů vůbec nejžádanějším elektromobilem světa. Nicméně Elon Musk ke konci roku krotil nadšení z rekordních prodejů s tím, že letošní rok nejspíš nebude pro Teslu tak veselý.

To se potvrdilo hned v prvním kvartálu, kdy automobilka dodala 386 810 vozidel, což bylo hluboko pod předpovědí i těch nejpesimističtějších analytiků. Pro srovnání – v posledním kvartálu minulého roku dodala rekordních 484 507 aut, takže se jedná o skutečně masivní mezičtvrtletní propad.

Dostat se z této situace by Tesle mohla pomoci nová konfigurace Modelu Y, která dojede dál a má menší spotřebu. Jedná se o verzi Model Y Long Range, která na 19palcových kolech nabízí dojezd až 600 kilometrů a na 20palcových 565 kilometrů.

Apetit vozu se podařilo uskromnit na 14,9 kWh na 100 kilometrů, díky čemuž se jedná o jeden z nejúspornějších vozů ve své kategorii, v níž konkuruje například i Škodě Enyaq se spotřebou 16,3 kWh na 100 kilometrů.

Nový Long Range zvládne maximální rychlost 217 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,9 sekundy. Je vybaven novým elektromotorem, řídícím softwarem a také přepracovaným tepelným čerpadlem, které slibuje větší účinnost v zimních měsících.

Tesla svou novinku nabízí na českém trhu za 1 189 900 korun. Jedná se tak o druhou nejdostupnější konfiguraci Modelu Y. Absolutní základ za 1 094 900 korun nabízí dojezd 455 kilometrů, totožnou maximální rychlost, zrychlení za 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy a spotřebu 15,7 kWh na 100 kilometrů.

Díky svým parametrům má nová verze Modelu Y potenciál stát se novým miláčkem davů. Rozdíl necelých 100 tisíc korun za značnou porci kilometrů navíc totiž bude řadě zájemců dávat smysl.