Transakce dokončena. Ruské akcionáře Expobank v Česku oficiálně nahradí banka Creditas

Expobank CZ ve svých vlastnických strukturách nebude mít zástupce s byznysovými vazbami na Rusko. Obě instituce budou fungovat samostatně.

Peter BrejčákPeter Brejčák

expobank

Foto: Expobank

Pobočka Expobank

0Zobrazit komentáře

Hlavní akcionář Expobank Igor Kim mluvil o záměru prodat své podnikání v Evropě již loni. Nyní došlo na naplnění tohoto plánu. Podíly dosavadních ruských akcionářů české pobočky banky oficiálně odkoupí Creditas, cíl převzít je oznámila již v létě. Banky o tom dnes informovaly v tiskové zprávě, transakci odsouhlasily Česká národní banka i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kupní cenu banky nezveřejnily. Obě finanční instituce budou v nejbližších letech fungovat samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nyní nic nemění.

„Oba spojující se subjekty působí na území České republiky zejména v oblasti poskytování bankovních služeb. Spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ uvedl dnes ÚOHS v tiskové zprávě. Rozhodnutí nabylo právní moci.

„Vítáme rychlé schválení ze strany regulátorů. Koupě Expobank CZ je plně v souladu s naší růstovou strategií. Obchodní modely Banky Creditas i Expobank CZ se vzájemně vhodně doplňují. Může tak dojít k dalšímu rozšíření produktů a rozvoji služeb pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Creditas Vladimír Hořejší.

„Tato transakce je dalším impulzem k růstu Expobank CZ na českém trhu,“ doplnil předseda představenstva Expobank CZ Petr Krumphanzl. Strategií bude podle něj využít synergií mezi oběma společnostmi a zázemí silného ryze českého vlastníka. Expobank CZ se bude dále koncentrovat zejména na retailové bankovnictví a poskytování služeb s maximálním využitím moderních technologií, dodal.

Creditas patří mezi středně velké banky a její bilanční suma je aktuálně téměř 100 miliard korun. Banka vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou. Je součástí investiční skupiny Creditas.

Expobank CZ je menší banka s bilanční sumou 12 miliard korun. Zaměřuje se na domácí a zahraniční korporátní klientelu, privátní bankovnictví a na finanční služby pro občany. Na českém trhu působí od roku 1991. K síti bankovních domů s názvem Expobank se připojila po akvizici od německé LBBW v roce 2014.

Akvizice na bankovním trhu patří mezi ty komplikovanější, uvedl partner KPMG zodpovědný za fúze a akvizice Igor Mesenský, jenž převzetí Expobank zprostředkoval na straně kupujícího. „Ocenění bankovních aktiv je složité zejména v době, kdy se významně mění úrokové sazby a narůstá nejistota ohledně rizikovosti úvěrového portfolia. Transakci se přesto podařilo uzavřít pozoruhodně rychle,“ dodal s tím, že detaily nemůže komentovat.

S přispěním ČTK

Načítám formulář...