Tvůrce etherea štvou znuděné opičky za miliony. S NFT jdou podle něj kryptoměny špatným směrem

Nezaměnitelné tokeny jsou podle Buterina plýtvání energií i penězi.

Luboš KrečLuboš Kreč

time-buterin1

Foto: CzechCrunch

Vitalik Buterin na obálce Time

0Zobrazit komentáře

Zakladatel etherea Vitalik Buterin je geniální matematik a programátor. Válka na Ukrajině je pro něj dvojnásob těžká, protože má kořeny na Ukrajině i v Rusku. Teď se rozhodl vystoupit z přítmí a víc se věnovat tomu, kam krypto scéna směřuje. Má totiž strach, aby nehavarovala a celá společnost s ní.

***

Elon & The Musks #12

Ta upřímnost je odzbrojující: „Ani jsem nevěděl, kdo je Tom Brady. Musel jsem se zeptat lidí kolem sebe. Můj nejlepší pokus byl, že to je ten herec z Mission Impossible…“ O co jde? Twitter zaplavily stovky reakcí na novou obálku časopisu Time s komentáři typu: „Jsem jediný, komu to připomíná Toma Bradyho na drogách?“ nebo „Týpek vypadá jako dystopický Tom Brady“ či „Takto by vypadal Tom Brady, kdyby jedl psí žrádlo.“

Úvodní citace patří muži, jehož magazín umístil na svou titulku a který tolika lidem připomněl slavného hráče amerického fotbalu – Vitaliku Buterinovi, tvůrci etherea a jednomu z nejvlivnějších lidí kryptosvěta. Že nezná Bradyho, moc překvapivé není, osmadvacetiletý rusko-kanadský počítačový génius je typický nerd a geek, kterému je sport blízký asi jako Shakespeare Trumpovi. A že ho ovšem mnozí, byť trochu hanlivě, připodobňovali ke známému krasavci? To už trochu překvapivé je – vždyť to je typický nerd a geek.

V tom si je ostatně podobný také s Muskem. S nejbohatším mužem světa ho navíc pojí ještě jedna drobnost – psí rasa shiba inu. Stejně se jmenuje i parodická kryptoměna, které Musk pomohl vyrůst, když si loni pořídil štěně shiba inu a trh to i s ohledem na jeho náklonnost ke komickým kryptoměnám vzal jako jasný signál k nákupům a poslal hodnotu tokenů o desítky procent vzhůru.

A Vitalik? Kryptoměna shiba inu, svým objemem už patnáctá největší na světě, běží na „jeho“ ethereu. Její tvůrci mu navíc loni poslali po spuštění velké množství těchto tokenů, aby přitáhli pozornost. Což se povedlo, když jich Buterin naprostou většinu vyhodil a zbytek daroval na charitu.

Nadsázka a zároveň tvrdý byznys, které se kolem komických měn typu shiba inu nebo dogecoin roztočily, nejsou nic pro rachitického rodáka z města Kolomna. On je spíš na civilizační misi, která s útokem Ruska na Ukrajinu ještě zesílila. „Krypto v sobě má hodně potenciálu na zkázu, pokud ho uchopíme špatně,“ říká v rozhovoru pro Time a dodává: „Jestli se neozveme, budou vznikat jen takové projekty, které přinesou okamžitý zisk. A ty jsou obvykle hodně vzdálené tomu, co svět opravdu potřebuje.“

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

Vitalik Buterin se narodil v Rusku dvěma počítačovým vědcům, většinu života ale strávil na západě – v Kanadě, USA, poslední roky v Singapuru a teď je z něj digitální nomád. S Excelem se naučil pracovat ve čtyřech letech, už na základce programoval, komunikace s počítačem a přes počítač mu šla vždycky lépe než z očí do očí. Teď se ale rozhodnul, že bude víc vidět – je sice známým bloggerem, který založil i vlivný Bitcoin Magazine, a na Twitteru ho sledují více než tři miliony lidí, prý je ale třeba dělat víc.

„Jedno z poučení posledních několika týdnů je, že řadě lidí došlo, že smyslem krypta není hrát milionové hry s obrázky opiček, ale že to je snaha dosáhnout něčeho smysluplného ve skutečném světě,“ tvrdí Buterin, který má jak ruské, tak ukrajinské kořeny. Invazi už odsoudil. „Budu teď trochu odvážnější, méně neutrální. Radši ať ethereum někoho urazí, než aby nepředstavovalo žádné hodnoty,“ zdůrazňuje.

Ne že by se dosud Buterin, jehož někteří fanoušci označují za vyslance mimozemské inteligence, společenským tématům vyhýbal: podporoval a podporuje projekty, které chtějí prostřednictvím decentralizovaných kryptosystémů řešit témata, jako je univerzální základní příjem, komplexní volební reforma nebo spravedlivý daňový systém.

Nově hovoří o tom, že krypto je šance, jak pomoci Ukrajině, a tedy i míru a dobru, ale že je potřeba skrze něj a v něm bojovat i za sexuální, rasovou a věkovou rovnoprávnost. Nebo že krypto svět až příliš ovládají bohatí investoři a že je třeba vzít jim vliv a moc z rukou.

Tvůrce etherea Vitalik Buterin

Vitalika Buterina, jehož jmění se odhaduje na 800 milionů dolarů, děsí i to, jak se o krypto čím dál víc zajímají politici. Nejde mu ani tak o regulace jako o obecnou akceptaci, která je hlavně v případě Spojených států amerických vidět spíš u republikánů, kteří jsou k němu vstřícnější.

Právě to mladého programátora trápí, i kvůli republikánskému vzývání Donalda Trumpa a populismu: „Jsou zřetelné náznaky, že krypto by se mohlo stát platformou, která má blízko k pravicové politice. Jestli se to stane, přijdeme o značný potenciál, který má.“ Ze stejných důvodů nefandí úsilí salvadorského prezidenta, který v maličké a mnoha trablemi stíhané zemi udělal z bitcoinu oficiální měnu.

Symbolem toho, že se kryptoměny a ekosystém na bázi etherea ubírají špatným směrem, je pro Buterina (jak ostatně vyplývá i z jedné z výše uvedených citací) fenomén digitálního umění NFT včetně multimilionových opiček z dílny Bored Ape Yacht Club. Je to podle něj jen plýtvání energií a penězi. A to asi ani neví, že ten Tom Brady, co si ho s ním pletli, je spoluzakladatelem NFT agentury Autograph, která nedávno vybrala od všech těch mocných investorů, jejichž vliv mu tak vadí, 170 milionů dolarů.

Ostatně Brady Vitalikův post na Twitteru, že ho nezná, neopomněl okomentovat: „Jak se máš, Vitaliku? Ty mě možná neznáš, ale já si tvé práce nesmírně cením. Moc ti děkuji za všechno, co jsi pro kryptosvět udělal, jinak by Autograph nemohl nikdy vzniknout. Doufám, že se někdy potkáme.“

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Žádný Cybertruck ani Rivian či Nikola. Zapomeňte na elektrické picku-py, my jsme vyzkoušeli starou dobrou Toyotu Hilux.
  • ?? Ve Washingtonu už jsou znovu nervózní. Proč? Kvůli vazbám Elona Muska, respektive jeho firem, na Čínu.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? + 6,1%

83,8 IEM*

Sledujte, jak Elon Musk mění svět!

Zajímá svět Elona Muska? Baví vás technologické firmy jako Tesla nebo SpaceX? Každé pondělí o tom píšeme v newsletteru Elon & The Musks.